Borut Pahor počasi zaključuje svoj predsedniški mandat in tako smo ga še zadnjič v tej funkciji gostili tudi na Radiu Ognjišče. Kaj vse ga je oblikovalo v osebnost, kot ga poznamo danes, o političnih trenjih, dogajanju na Balkanu in še čem, smo že pisali. Tokrat se ustavljamo pri njegovih obiskih dogodkov, kamor levosredinski politiki praviloma niso prihajali.
V zadnjem delu pogovor smo ga vprašali tudi glede udeležbe na srečanju mladih v Stični in dejal je naslednje: »Na položaj predsednika republike sem kot levosredinski politik prišel tudi zato, ker so me podprli mnogi volivci iz desnosredinskega kroga. Imel sem vizijo, željo, ambicijo, da bi bil predsednik vseh, zato mi je bilo izjemno pomembno, da v nekem trenutku prej ali slej, če je le mogoče dobim vabila na prireditve na katere prej levosredinski politiki niso hodili. Ali niso čutili potrebe ali pa niso hoteli, kljub temu, da so bili povabljeni. Taka vabila so bila zame zelo dragocen most do ljudi, do katerih prej levosredinski politiki na tej funkciji niso prihajali.«
Taka vabila so bila zame zelo dragocen most do ljudi, do katerih prej levosredinski politiki na tej funkciji niso prihajali.
Pahor se je kot prvi predsednik republike mudil na obisku v slovenskem narodnem svetišču Marije Pomagaj in obiskal tudi Muzej jaslic na Brezjah, kjer je dobil v dar jaslice. Oba obiska, kot tudi številni drugi, so mu ostali v srcu. »Ko se sedaj oziram nazaj in imam različne dogodke pred očmi se sprašujem, ali bi zdaj lahko še enkrat prehodil to desetletno pot? Zdi se mi zdi čudovita, zelo sem zadovoljen, čuti zadoščenje, ampak, ko danes pomislim, kaj vse je bilo treba storiti, da smo prišli do sem (dolg izdih).... je bila dolga in strma in velikokrat so bili čudoviti razgledi, ampak sem velikokrat hodil po samem robu. In lahko bi bilo tudi vse drugače, ampak na koncu sem prišel na vrh.«
O pomenu sakralne dediščine pa je spomnil,da je bil kot študent vodnik po Benetkah in je bil velikokrat deležen vprašanj zakaj turiste, ki bi radi videli bolj posvetne zadeve vodi na oglede po cerkvah in v objekte, ki so povezani s krščansko tradicijo. »In takrat sem, nisem še bil politik, ampak sem bil vodič, poskušal Slovencem, Angležem oziroma kdorkoli je že bil pojasniti, zakaj je to tako pomembno. To je pomembno zato, ker nas ta dediščina določa.« Nato je razvil tudi misel o udeležbah pri svetih mašah. »Nisem veren človek, ampak nikoli se mi ni zdelo prav, da bi se opravičil, da bi zavrnil vabilo na mašo za domovino kot predsednik republike. Zakaj? Ta maša je posvečena domovini, ki jo vi predstavljate.«
Nisem veren človek, ampak nikoli se mi ni zdelo prav, da bi se opravičil, da bi zavrnil vabilo na mašo za domovino kot predsednik republike. Zakaj? Ta maša je posvečena domovini, ki jo vi predstavljate.
Otroški kotiček v predsedniški palači
Predsednik republike Borut Pahor, ki smo ga gostili tudi v »Pogovoru o« na Radiu Ognjišče je sodelavce po pogovoru popeljal po predsedniški palači. Pokazal svojo pisarno, otroški kotiček, predstavil sodelavce in s škatlami, ki jih je bilo zaslediti že nakazal, da se počasi seli v stavbo TR3. A ni šlo brez sedenja na znamenitem stolu... V letih odprtih vrat predsedniške palače se je v tej pisarni zvrstilo veliko ljudi.
Sodelavci Radia Ognjišče s predsednikom Borutom Pahorjem
Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...
Praznik svetih bratov Cirila in Metoda je bil za letošnje duhovnike jubilante iz ljubljanske nadškofije še posebej slovesen in pomenljiv. Ordinarij Stanislav Zore jih je povabil na skupno srečanje ...
Državni zbor bo v tem tednu obravnaval zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če ga bodo poslanci sprejeli, so v gibanju Glas za otroke in družine že napovedali referendum.
Zvone Nagode je diplomirani zdravstvenik in večkrat nagrajeni ljubiteljski gledališčnik, igralec, katerega vloge pogosto izstopajo od ustaljenih odrskih principov. Na lanskem festivalu ...
»Zaslona telefona se dnevno v povprečju dotaknemo 2.617-krat. Kolikokrat na dan se pa dotaknemo človeka?« Spomladi smo v Svetovalnici gostili antropologa dr. Dana Podjeda, ki naslovi posledice ...
Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...