Gašper Rifelj verjame, da "Obstaja nekaj več"
Oddaje | 12.12.2022, 08:14 Marjan Bunič
Pevca, glasbenika, avtorja, plesalca, igralca, glasbenega pedagoga ter radijskega voditelja Gašperja Riflja ste lahko poslušalci spoznali na letošnjem Gala koncertu. V oddaji »Petkov večer« pa je ne le spregovoril o glasbi, uspehu, življenju in družini, ampak je ob spremljavi pianista Jerneja Šuštaršiča tudi zapel.
Harmonika prvi stik z glasbo
Dan pred oddajo je izšel njegov prvenec – album z naslovom »Obstaja nekaj več«, ki ga je zelo vesel, saj pravi, da ima končno v rokah neko glasbeno izkaznico. Njegove pesmi so bodisi polne močnega ritma in plesne bodisi globoko izpovedne. Njegov prvi stik z glasbo pa je bila harmonika: »Odraščal sem na vasi in harmonika mi je bila položena v zibelko. V najstniških letih se mi je sicer malo uprla in sem raje segal po kitari in klavirju, zdaj pa me spet vedno bolj vleče nazaj h koreninam, tako da vedno večkrat raztegnem meh diatonične harmonike ... Pri nas je bil Slak pač zakon. Trška gora, kjer je imel gospod Lojze Slak vikend, in moja Ždinja vas sta si zelo blizu. Z očetom sta bila prijatelja in kot majhen mulec sem bil z očetom dostikrat pri njem. Takrat se sicer še nisem zavedal, kakšen velikan je, a si štejem v čast, da sem kakšno nedeljo pri njem pojedel kakšen košček salame ...«
Študij glasbe tudi v Londonu, ustanovil svojo glasbeno šolo
Na vokalu in pevskem znanju je delal zelo intenzivno: »Najprej sem na Konservatoriju za glasbo pel klasično glasbo, potem pa sem ugotovil, da to ni zvrst, v kateri bi se res dobro počutil. Pritegnila sta me pop in muzikal in ker v Sloveniji takrat ni bilo toliko možnosti, sem našel 'The Voice College' v Londonu, kjer sem na tem področju pil znanje.« Nekakšno logično nadaljevanje je bilo, da je pred nekaj leti v Novem mestu ustanovil svojo glasbeno šolo, ki se je zdaj razvila v glasbeno umetniški center, kjer predaja znanje in izkušnje mladim.
Zdi se mi, da je glasba tudi močna terapija, saj ob njej spoznaš, kakšen si kot človek.
Glasba je močna terapija
In kaj opaža med njimi? »Pri mladih je eden največjih problemov vztrajnost. Zdaj imamo ljudje vse na dosegu roke in želje si dostikrat izpolnimo takoj. Mladi si denimo zaželijo novo pesem, a problem nastane, ko ta ne prinese takšnega odziva, kot bi si ga želeli. Takrat se pokaže, koliko si močan in vztrajen. Zato se mi zdi, da je glasba tudi močna terapija, saj ob njej spoznaš, kakšen si kot človek.«
Očetovstvo mu je dalo novo samozavest
Gašper nam je malce dovolil pokukati tudi v zasebno življenje. Z Majo (Geršak) sta skupaj štiri leta in imata dva sinova: »Ravno pred kratkim sva se pogovarjala, da v teh letih nisva imela še nobenega pravega prepira, pa sva rekla, da je skrajni čas, da se morava nujno nekaj spreti, da bova bolj 'normalna' ... Maja ve, da na neki točki potrebujem svobodo in mi jo zelo omogoča ter me izredno podpira pri stvareh, ki jih počnem. Jaz pa se tudi trudim obratno ... Očetovstvo pa mi je dalo neko novo samozavest, čutim, da sem pri vsem veliko bolj suveren. Morda se zaradi odgovornosti, ki s tem pride, bolj zasidraš v življenju ...«
Kaj je Gašper Rifelj povedal še o babici, o plesu, konjih in prihodnosti, pa prisluhnite v posnetku oddaje v našem arhivu radio.ognjisce.si. O njegovem nastopu na 28. Gala koncertu pa si preberite tukaj.