Papež Frančišek zapustil Bahrajn
Svet | 06.11.2022, 11:35 Andrej Šinko
Papež Frančišek je sklenil apostolsko potovanje v Bahranju in je z letalom na poti nazaj v Vatikan. Zadnji dan obiska je bil osrednji dogodek molitveno srečanje s škofi in duhovniki ter opoldanska molitev v cerkvi Srca Jezusovega.
Na srečanju z duhovniki, redovniki, redovnicami in bogoslovci ter pastoralnimi delavci je papež Frančišek opozoril, da Cerkev v Bahrajnu sestavljajo migranti iz različnih držav, ki živijo kot bratje in sestre. Poudaril je, da kristjani nismo po svoji zaslugi ali zgolj zato, ker sprejemamo neko veroizpoved, ampak ker nam je bila v krstu podarjena živa voda Duha, ki nas dela za ljubljene Božje otroke in brate.
To pa po njegovih besedah izvira iz milosti, ki prihaja od Svetega Duha. Sveti oče je ob tem opozoril na tri velike darove – veselje, edinost in preroštvo. Veselje se po njegovih besedah rojeva iz odnosa z Bogom, in vedenja, da kljub naporom in temnim nočem, ki jih včasih doživljamo, nismo sami, izgubljeni ali poraženi, ker je On z nami.
Glede vira edinosti je dejal, da v njem ni prostora za delitve, prepire, opravljanje, govorice, prav tako ne za delitve sveta, pa tudi etnične, kulturne in obredne razlike ne morejo raniti ali ogroziti edinosti Duha. »Nasprotno, njegov ogenj sežiga posvetne želje in razvname naše življenje s tisto sprejemajočo in sočutno ljubeznijo, s katero nas ljubi Jezus, da bi se tudi mi lahko tako ljubili med seboj,« je pojasnil.
Vir preroštva pa nas po besedah Svetega očeta usposablja, da evangeljske blagre udejanjamo v vsakdanjih razmerah, to je da z vztrajno krotkostjo gradimo Božje kraljestvo, v katerem ljubezen, pravičnost in mir kljubujejo vsaki obliki sebičnosti, nasilja in poniževanja.
»Dragi bratje in sestre, v teh mesecih smo veliko molili za mir. V tem kontekstu vzbuja upanje sporazum, ki je bil podpisan in zadeva razmere v Etiopiji. Spodbujam vse, da podprejo to zavezo za trajni mir, da bomo z Božjo pomočjo še naprej hodili po poteh dialoga in bodo ljudje kmalu ponovno našli mirno in dostojno življenje. In prav tako ne želim pozabiti moliti in vam reči, da molite za mučeno Ukrajino, da se ta vojna konča,« je še dejal papež in se zahvalil kralju in oblastem za gostoljubje in sprejem, vse zbrane pa je spodbudil, da vztrajno in z veseljem nadaljujejo duhovno in cerkveno pot.