Tudi ddr. Vereno Perko boli ukinitev muzeja, saj da je vzrok za to globlji
Slovenija | 04.11.2022, 10:58 Helena Križnik
Pred kratkim je završalo ob napovedi ministrice za kulturo AsteVrečko, da bo Muzej slovenske osamosvojitve združila z Muzejem novejše zgodovine Slovenije ter da bo tako nastal nov javni zavod. V SDS so proti, opozarjajo, da gre za ukinitev ustanove, ki zaznamuje spomin na nastanek naše države. Kritični so tudi v Združenju za vrednote slovenske osamosvojitve. Za komentar smo prosili arheologinjo in muzeologinjo ter veliko strokovnjakinjo za področje dediščine ddr. Vereno Perko.
V ozadju ukinitve vidi osebni obračun
Muzej slovenske osamosvojitve je bil trn v peti že v času ustanavljanja, to je v mandatu prejšnje vlade Janeza Janše, je za naš radio spomnila ddr. Perko. V ozadju napovedi njegove ukinitve med drugim vidi osebni obračun z vodstvom ustanove. »Seveda ne ministrice, ampak gre za nekoga, ki je blizu predsedniku vlade, ki ima tako močan vpliv, da ministrica preprosto uboga.«
Dediščina je družbena vrednota
To nikakor ni sprejemljivo, je bila jasna ddr. Perko. »Ne bi se smelo zgoditi, da nekdo, ki je izobraženec, ki izvoljen s strani ljudstva, da postane orodje nekoga drugega.« Ddr. Perko motijo očitki, ki jih izreka tudi sama ministrica Vrečko, da je bila zasnova Muzeja slovenske osamosvojitve politična. Dediščina je družbena vrednota, je poudarila doktorica Perko, ko jo branimo, je to gotovo tudi politično dejanje. »Če je bila prejšnja odločitev politična in seveda je bila, enako politična je tudi sedanja. In tukaj ni prav, da nas zavajajo.«
Če je bila prejšnja odločitev politična in seveda je bila, enako politična je tudi sedanja. In tukaj ni prav, da nas zavajajo.
Muzej tudi kot državni potni list
Uresničitev ideje o Muzeju slovenske osamosvojitve je bila dobra, je še prepričana doktorica Perko. »Slovenci nismo imeli svoje države do osamosvojitve. In velika večina ljudi razmišlja tako, da je treba shraniti vse podatke in predmete, predvsem pa pričevanja na ta dogodek, saj s tem dobi država legitimacijo, osebno izkaznico oz. potni list, kajti to pomeni, da je v svetu pred drugimi in svojimi domačimi postavila dejstva na ogled. To so argumentacija z materialnimi dokazi.«
Slovenski slabokrven odnos do identitete
Z ukinitvijo Muzeja slovenske osamosvojitve se, tako ddr. Perko, vsemu temu odrekamo. Boli jo, ker je problem pravzaprav širši in vzrok zanj globlji. »Ta naš splošni slovenski slabokrven odnos do lastnega slovenstva oz. svoje identitete ali pa, če hočete, tako kot je Boris Pahor vedno rekel, do patriotizma. Zdrava mera patriotizma je tista, ki narod in skupnost ohranja pri življenju.« Zato je njena želja, da bi prišlo do odprte izmenjave mnenj.
Zdrava mera patriotizma je tista, ki narod in skupnost ohranja pri življenju.