Nataša LičenNataša Ličen
Andrej NovljanAndrej Novljan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Papež z mladimi v Assisiju (foto: Divisione Produzione Fotografica)
Papež z mladimi v Assisiju | (foto: Divisione Produzione Fotografica)

Mladi v Assisiju: Nova ekonomija ni utopija!

Novice | 25.09.2022, 09:43 Marjana Debevec Petra Stopar

V Assisiju se je v soboto sklenila tridnevna mednarodna konferenca »Frančiškova ekonomija«, ki se jo je udeležil tudi papež Frančišek. Pridružil se je mladim ekonomistom in ustvarjalcem sprememb iz stotih držav, ki so predstavljali svoje zamisli o tem, kako izboljšati svet.

Sveti oče je v nagovoru pojasnil, da mora Frančiškova ekonomija spoštovati, ljubiti in skrbeti za vsako revno, krhko in ranljivo osebo. To po njegovih besedah ne pomeni le delati za revne, marveč pomeni spremeniti gospodarstvo, da bi premagali bedo, s katero se soočajo ljudje. Nazadnje je mladim dal tri smernice: »Na svet glejte z očmi najrevnejših med revnimi, spomnite se tistih, ki delajo z rokami, in svoje ideje spremenite v konkretna dejanja.«

Papež Frančišek je nato z mladimi podpisal pakt, v katerem se zavezujejo, da bodo svoja življenja posvetili ekonomiji, ki jo bo prerodila Božja beseda. Tisoč mladih iz 120 držav se je na svetovnem dogodku Frančiškova ekonomija zavezalo, da želijo ustvariti novo ekonomijo: ekonomijo miru in ne vojne; gospodarstvo, ki nasprotuje širjenju orožja, zlasti najbolj uničujočega, gospodarstvo, ki skrbi za stvarstvo in ga ne pleni.

Papež je z mladimi podpisal pakt o novi evangeljski ekonomiji
Papež je z mladimi podpisal pakt o novi evangeljski ekonomiji © Vatican News

Mladi ekonomisti, podjetniki in ustvarjalci sprememb so se zavezali, da bodo svoja življenja preživeli za to, da bo današnja in jutrišnja ekonomija postala ekonomija evangelija. Gre za gospodarstvo v službi človeka, družine in življenja, ki je spoštljivo do vsake ženske, moškega, otroka, starejše osebe, predvsem pa do najbolj krhkih in ranljivih; gospodarstvo, kjer skrb za drugega nadomesti zapravljanje in brezbrižnost; ekonomija, ki nikogar ne pusti zadaj ali ob robu.

V paktu, ki so ga mladi podpisali v Assisiju, so se tudi zavzeli za gospodarstvo, ki priznava in ščiti dostojno in varno delo za vse, še posebej za ženske, gospodarstvo, kjer so finance prijatelj in zaveznik realnega gospodarstva in dela ter ne proti njima, gospodarstvo, ki zna krepiti in varovati kulture in tradicije ljudi.

Ob sklepu so mladi zapisali, da takšna ekonomija ni utopična, saj jo gradijo že danes.

Dvorana, kjer se je srečalo 1000 mladih podjetnikov in ekonomistov iz 120 držav
Dvorana, kjer se je srečalo 1000 mladih podjetnikov in ekonomistov iz 120 držav © Vatican News

Novice
V kongregacijo so sprejeli Aljaža, Jakoba in Tadeja (photo: Bogoslovno semenišče) V kongregacijo so sprejeli Aljaža, Jakoba in Tadeja (photo: Bogoslovno semenišče)

Da ne bodo mehanični duhovniki

Praznik brezmadežnega spočetja Device Marije je vsako leto posebej slovesen tudi za bogoslovce. Ta dan je poleg seveda glavnih Gospodovih praznikov zanje največji praznik, na katerega bogoslovci ...

Zlato je tisti del premoženja, ki ga želite ohraniti kot najbolj varnega, za najhujše primere, če gre kaj narobe, da imate še vedno neko varnost. (photo: zlatopoposti.si) Zlato je tisti del premoženja, ki ga želite ohraniti kot najbolj varnega, za najhujše primere, če gre kaj narobe, da imate še vedno neko varnost. (photo: zlatopoposti.si)

Naložbeno zlato kupite in ga prejmete kar po pošti

Zlato je od nekdaj veljalo kot dobra naložba, kot nekaj, kar se obnese v vihravih časih. V Svetovalnici smo predstavili varčevanje v to cenjeno kovino. Naš sogovornik je bil direktor podjetja s ...

Lucija Vrankar (photo: Rok Mihevc) Lucija Vrankar (photo: Rok Mihevc)

Yala, yala! Gremo, fantje in dekleta!

Vsakdo bi moral malo po svetu. Tako bo spoznal, da rek, ki ga poznamo Slovenci Povsod je lepo, a doma je najlepše, res drži. Tako je v Kolokviju razmišljala nekdanja stevardesa Lucija Vrankar. Z ...