Andrej Pešec: V našem izvornem okolju je vsak korak ples, vsaka beseda pesem.
Via positiva | 19.08.2022, 12:31 Nataša Ličen
Dobra družba rešuje. Lastnosti tistih, s katerimi se družimo, praviloma prevzamemo tudi sami. Trudim se živeti najbolje, pravi Andrej. Doštudiral je politologijo, v diplomaciji nikoli ni delal, življenje ga je pripeljalo na pot raziskovanja duhovnih poti. Preučuje svete spise. Voda je pri izviru najbolj čista. Religija služi temu, da človeka dvigne. Praksa kaže, da je veliko lažje biti zadovoljen, če daješ, seveda na inteligenten način, ne naiven, dodaja.
Biti kristjan v prvi vrsti ne pomeni vedeti kaj je prav in kaj ne, ampak pomeni najprej Ljubiti. Če si v Duhu, se boš nadgradil, postajal boljši.
»Vedno sem želel postati športnik. Kazalo je, da bom to dejansko postal, bil sem sprejet v športni oddelek gimnazije, potem pa mi je telo povsem odpovedalo in sem bil odvisen od pomoči drugih. Moji cilji so bili sicer dobri, smiselni, toda videl sem, da ne smejo biti vezani na kraj, čas in prostor. Hvala Bogu, da ljudje živijo za družino, toda ne sme biti samo to cilj. Ko se mi je zdravje pozneje vrnilo, sem prepoznal pomembnost povezave čustev in telesa, kako močno je psiha povezana s celotnim organizmom in posledično z zdravjem. Tako sem v dvajsetih letih svojega življenja začel široko raziskovati. «
Večinoma se največ naučimo, ko smo postavljeni v kot, ko fino zastokamo.
»Vse, kar počnem, je povezano z vsem. Lahko imamo tik tak urejene finance, pa se hkrati z ženo ne razumemo, čemu potem to služi? Lahko smo zdravi kot riba, ampak smo »smotani« (se opravičujem izrazu), kje je v tem korist? Razmislimo, kakšne so za nas morda boljše opcije. Naše mantre so danes, ne morem, kaj si bodo pa drugi mislili, kdaj si pa ti že kdaj kaj naredil in podobno. Življenje naj bo v ravnovesju. In, pojmo, če veliko prepevamo, se ustvari božanska klima.«
Za življenje je priporočeno, da ga postavimo na zdrava temelja.
»Ljudje včasih rečemo, da je stres slab. Nič ni slabo ali dobro samo po sebi. Ko zagori rdeča luč v avtu za gorivo, to ni slabo, je le opozorilo, da ga bo treba dotočiti. Opozorila, čustva je treba razumeti. Če želimo imeti močne ljudi, odločne, senzibilne, se je treba najprej naučiti delati z otroki. Na njihovem zdravju se marsikaj odraža. Ko so ženske srečne, se z njimi smeji celotno okolje in obratno. Ko niso zadovoljne, je naelektreno celotno okolje. Zato modri možje, ki to znajo videti in razumeti. Dame so kot boginje sreče, ne kot ideali ali maliki, ampak kjer so dame srečne, zadovoljne, mirne, srečne, vse ostalo napreduje, otroci so samozavestni, tudi okolja tam so v obilju. Verjamem, ko bomo znali delati možje z ženami, žene z možmi, se bodo stvari uredile. Nespretno smo se danes v tem spustili na nizek nivo. Le kapljico resničnega znanja potrebujemo.«
Za dialog sta nujna dva pogoja: prvi je trdnost v svoji identiteti in drugi odprtost za identiteto drugega.
O strahu
»Strah premagamo s pomočjo dobre družbe, znanja, radosti, dobrote in ljubezni. Strah nas je pogosto zaradi neznanja in ne vedenja. Opazujmo in iščimo plemenite osebe, ki so srčne, čiste, različnih kultur. Čim več časa bodimo v naravi, v dobronamerni družbi in ne tekmujmo preveč s temi novodobnimi norimi standardi telesnih mer in IQ koeficientov. V praksi se ne pokaže vedno inteligentnost človeka, če je ta prestrašen, nervozen. Delajmo tisto, kar je smiselno, prav in dobro. Pomagajmo sebi in otrokom odkriti mesto v svetu. Kar delamo z veseljem, naredimo dobro.«
Andrejeve besede je dobro slišati, v pogovoru, ko jih izreče sam, dobijo drugačen pomen, kot te, ki so prepisane oziroma stisnjene v to spletno novico. Celotni pogovor z njim najdete v našem avdio arhivu: https://avdio.ognjisce.si/share/positiva_2022_08_18
Lahko ga berete v njegovih knjigah ali spremljate na spletu: https://www.znanjezazivljenje.si/