Tonin in Cigler Kralj o oceni Golobove vlade
Pogovor o | 23.07.2022, 13:35 Tanja Dominko
Vlada Roberta Goloba ni imela 100 dni miru, premier je že na začetku dejal, da bodo začeli delati takoj in ne bodo izgubljali časa do jeseni. A s prvimi koraki je nekatere že razočarala, tako da ji priljubljenost že pada. Predsednik NSI Matej Tonin nad tem ni presenečen, vodja poslanske skupine Janez Cigler Kralj pa ima občutek, da želi vlada z nekaterimi ideološkimi temami prikriti lastno nesposobnost.
Tonin je o vzponu Golobove stranke uvodoma dejal: »Klasična slovenska zgodba se ponavlja, Robert Golob in Gibanje Svoboda doživljata zelo podobno usodo, kot jo je pred tem Stranka modernega centra. Najprej velika pričakovanja, izjemen rezultat, potem pa zelo hitro razočaranje. Nekaj podobnega se je zgodilo tudi Pozitivni Sloveniji in tudi Listi Marjana Šarca. Skratka, vse te tri stranke, ki so hitro vzniknile pred volitvami, jih danes ni več v slovenskem političnem prostoru. To priča o tem, da imamo očitno del volilnega telesa, ki zelo rad sliši velikopotezne načrte in velike obljube. S tem se tudi ustvarjajo velika pričakovanja, na koncu pa to vse potem preide v tudi veliko razočaranje. Po prvih tednih in mesecih delovanja bi lahko rekel, da gredo stvari v zelo podobno smer.«
Na vprašanje, kaj meni o opazkah nekaterih razumnikov, da je Golob izključujoč, kar dokazuje tudi s tem, da ni povabil v vlado stranke, kot je Nsi, je Tonin odgovoril: »Po letu 2011, ko se je NSI vrnila v parlament, tokrat prvič nismo bili povabljeni na pogovore o oblikovanju potencialne nove vlade. S tem ni nič narobe, ni kakšnega pretiranega razočaranja, je pa to dejstvo, ki ga je potrebno omeniti in več kot o nas govori o tistih, ki so oblikovali to vlado. Gre za občutek večvrednosti, samozadostnosti. Delovanje v politiki je zelo zahtevno in vedno potrebuješ partnerje. Zaradi tega je vsakršno izključevanje na dolgi rok kontraproduktivno.«
Nova vlada je sprožila revizijo nakupa 45 osemkolesnikov bokser, kaj pričakuje od nje nekdanji obrambni minister Tonin?
»Varnost vojakov je najpomembnejša, varovanje njihovih življenj je ključna prioriteta in zato smo se odločili za ta vozila. Slišim, da naj bi se zdaj vlada odločila za rosomake. Do tega sem bil kritičen zaradi tega, ker se mi zdi, da se poskuša sprejemati neke gnile kompromise na račun varnosti vojakov. Gre za vozila starejšega tipa, ki nudijo predvsem vojakom manjšo varnost in so tudi tehnično manj dovršena in ne omogočajo takih tehničnih zmogljivosti, kot jih na primer vozila bokser. Jaz pričakujem, da bo revizija pokazala, da je bil naš postopek nabave popolnoma transparenten in v skladu z vsemi predpisi.«
Delovanje v politiki je zelo zahtevno in vedno potrebuješ partnerje. Zaradi tega je vsakršno izključevanje na dolgi rok kontraproduktivno.
Odstranjevanje ograje na južni meji je po mnenju Tonina prehitra in nespametna poteza. » Podatki iz Grčije in Turčije kažejo, da se migracije povečujejo, tako da v tej luči je vsekakor poteza vlade za odstranjevanje te ograje nerazumljiva. Zavedamo se težav ljudi, ki tam živijo, obstajajo razlogi za odstranitev ograje zaradi turizma, smo pa za to, da se ograja nadomesti z drugimi tehničnimi sredstvi, kot so ali živa sila ali pa droni ali pa termokamera in podobne stvari.«
V nadaljevanju pogovora smo se dotaknili tudi spreminjanja zakonodaje o RTV Slovenija in zdravstvene zakonodaje. Slednja bi utegnila pomeniti usoden zaplet za koalicijo. Kaj o tem meni prvak NSI?
»Moja ocena je, da če bodo v koaliciji želeli normalno delovati, potem se bodo na neki točki morali raziti z Levico, ker ideje, ki jih zastopa, so dejansko skrajne in so se v številnih državah ali pa tudi v naši zgodovini in pred 50. leti izkazale kot neučinkovite kot nedelujoče. Kdaj bo do tega prišlo? To je predvsem njihova stvar. Vsekakor pa tudi, ko so jim bodo zahvalili za sodelovanje, ne vidim nobenih pretresov za koalicijo, ker še vedno imata dve stranki, Svoboda in SD, popolnoma udobno večino, tako da tukaj jaz ne pričakujem nobenih hitrih sprememb vlade, ampak predvsem bo zanimivo opazovati, kako dolgo se bodo delali, da je vse v redu in kako dolgo seveda pripravljeni mučiti z Levico.«
Vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj je uvodoma komentiral spopadanje vlade z energetsko draginjo. »Ostajamo pri oceni, da se vlada v prvih dveh mesecih ni ukvarjala s pravimi stvarmi, ponekod pa je na neprimeren način ukrepala, recimo pri regulaciji cen naftnih derivatov je ta rezultirala v višji ceni in tu prebivalci gotovo niso bili navdušeni. To je povzročilo kaos, kot ga že dolgo nismo videli. Tudi predlaganega ukrepa pri odkupu pšenice ta vlada ni dobro oblikovala. Kmetje so računali na nek konstruktiven pristop, na dobre cene, na odkup vse v Sloveniji pridelane pšenice, pa so zdaj upravičeno ogorčeni in razočarani, kajti predlagan ukrep ne gre v smer odkupa slovenske pšenice, ampak bo zavod za državne rezerve z javnim razpisom pravzaprav iskal najcenejšo pšenico v širši regiji. Naš predlog je interventni zakon za pomoč prebivalcem in gospodarstvu, kjer bi izdatno pomagali v boju proti nižanju kupne moči ljudi. Najboljši ukrep ni bil znižanje davka na dodano vrednost. Pri maksimiranju cen elektrike je vlada zopet nerodna, ker kje je zagotovilo, da ne bodo ponudniki električne energije takoj vsi zmaksimirali cen in seveda s tem odjemalci električne energije nismo na boljšem, tako da eno so besede, drugo so dejanja.«
Druga po naši oceni nepravilna odločitev je odlog uveljavitve zakona o dolgotrajni oskrbi za vsaj eno leto. To je izjemno izjemno nevarno iz dveh razlogov. Našim najstarejšim, ki so tudi najranljivejši, jemljemo ali pa odmikamo neko vizijo celovite dobre oskrbe, kvalitetne oskrbe. Hkrati pa se s tem ogrozi možnost črpanja še dodatnih okoli 60 milijonov evrov iz evropskih skladov, ki so vezani na izvajanje celovite reforme, kar zakon o dolgotrajni oskrbi je.
Kako vidi poteze svojega naslednika na ministrstvu za delo Luke Mesca? »Prve poteze ministra Mesca in stranke Levica so gotovo vredne kritike. Lahko vidimo, da se je ministrstvo zelo pozno odzvalo na nesprejemljive in neznosne razmere delavcev v pakirnici rib na Primorskem. Druga po naši oceni nepravilna odločitev je odlog uveljavitve zakona o dolgotrajni oskrbi za vsaj eno leto. To je izjemno izjemno nevarno iz dveh razlogov. Našim najstarejšim, ki so tudi najranljivejši, jemljemo ali pa odmikamo neko vizijo celovite dobre oskrbe, kvalitetne oskrbe. Hkrati pa se s tem ogrozi možnost črpanja še dodatnih okoli 60 milijonov evrov iz evropskih skladov, ki so vezani na izvajanje celovite reforme, kar zakon o dolgotrajni oskrbi je. Tretja točka naše kritike pa je zasuk na področju družinske politike. V Novi Sloveniji smo povedali, da se najgloblje ne strinjamo z odločbo ustavnega sodišča in da nasprotujemo predlogom novele družinskega zakonika in drugih, ki bodo temu sledile, ki nekako na vseh področjih popolnoma izenačujejo istospolne partnerske skupnosti s skupnostjo moža in žene. Predvsem pa nas moti možnost posvojitve otroka s strani dveh istospolnih, od katerih nobeden ni biološki starš. Ne moremo se znebiti občutka, da se s temi temami pokriva nesposobnost sedanje vladne ekipe, da bi se učinkovito soočila s pravimi izzivi.«
Cigler Kralj je bil kritičen tudi do ukinitve Urada za demografijo, hkrati dvomi, da bo novo ministrstvo za solidarno prihodnost uspešno naslovilo vse izzive.