V Zavodu sv. Stanislava dozori kar nekaj duhovnih poklicev
Cerkev na Slovenskem | 12.05.2022, 10:57 Rok Mihevc
V Zavodu sv. Stanislava se običajno v tednu po četrti velikonočni nedelji, v sredo zvečer, zberejo nekanji dijaki, ki so v duhovnih poklicih, torej duhovniki, redovniki, redovnice ali bogoslovci. To srečanje so organizirali po dveh letih koronskega premora.
Nekaj čez 40 duhovnih poklicev
Nekaj nekdanjih dijakov je tudi v konteplativnih redovih in se srečanja ne morejo udeležiti. Ga pa spremljajo z molitvijo, je povedal direktor Zavoda sv. Stanislava Tone Česen. Trenutno je vseh, ki so se v teh letih delovanja Škofijske klasične gimnazije odločili za duhovni poklic, nekaj čez 40. »Imamo pa tudi že pripravnika, ki je obiskoval Osnovno šolo Alojzija Šuštarja.«
Sam je sicer obiskoval srednjo versko šolo v Vipavi, ki je bilo tudi malo semenišče, »tako, da smo se dijaki v tistem času že bolj neposredno tudi s spremljanjem duhovnikov pripravljali na bodoči duhovniški poklic. Nekateri smo se odločili za bogoslovje, drugi so izbrali druge poti. Tudi zaradi štiriletne izkušnje šolanja v Vipavi sem se verjetno odločil, da postanem duhovnik.«
Duhovnik Luka Tul: Nagovoril me je zgled duhovnikov
Nekdanji dijak pa je duhovni pomočnik v Izoli in Kortah Luka Tul. Pravi, da je imel blagoslov, da je tukaj spoznal odlične duhovnike. »Bolj kot karkoli drugega me je nagovoril njihov zgled.« Meni, da je okolje priložnost za čas in prostor, kjer lahko se o duhovnem poklicu vprašajo brez skrbi »in premislijo, da pridejo do nekega odgovora, kakršenkoli že je.«.
S. Zala Vrabec: Okolje je priložnost za poglabljanje v to resnico sveta
Šolska sestra Zala Vrabec se za duhovni poklic ni odločila v času šolanja, ampak šele na fakulteti. Ji je pa to okolje po njenih besedah nudilo »teme in priložnosti za poglabljanje v to resnico sveta, v ta temeljna vprašanja, ki so kasneje prišla na dan in so bila seveda povod za to odločitev. Vsekakor jo priporočam, če iščete nekaj več, nekaj, kar vam bo dalo poglobitev in vas bo držalo na nekem nivoju,« je priporočila bodočim dijakom.
Diakon Janez Meglen: Odlični kaplani
Tudi, trenutno še diakon Janez Meglen, je šolska leta preživel v gimnaziji, prav tako je bil v Jegličevem dijaškem domu. »To je zelo dobro okolje za razvoj in rast duhovnega poklica. Predvsem bi poudaril zgled odličnih kaplanov, ki so nas spremljali na duhovni poti in nam ob naših tegobah in težavah pomagali in dali resnično pravo duhovno spodbudo. Zavod ima tudi štiri kapele, ki so dostopne dijakom, poleg tega je v čudoviti okolici in je res pozitivno in lepo okolje za vzpodbujanje duhovniškega in redovniškega poklica. Tukaj se zbere pisana paleta različnih ljudi, s katerimi je možno skati prava prijateljstva in se pogovarjati tudi o veri.«