Pravoslavni verniki obhajajo veliko noč.
Novice | 24.04.2022, 06:03 Marjana Debevec Robert Božič
Pravoslavni verniki danes obhajajo veliko noč. Posebej slovesno je zato v nekaterih vzhodnoevropskih državah, kjer je Pravoslavna Cerkev v večini. Med njimi je tudi trpeča Ukrajina. Nadškof grkokatoliške Cerkve v Ukrajini Svijatoslav Ševčuk pravi »Kristus hodi skozi naša zaprta vrata strahu, negotovosti, celo naše bolečine in trpljenja ... In prinaša nam svoje nebeško veselje, da Ukrajini in vsakemu od nas da svoj mir!«
V Ukrajini je veliko mešanih zakonov med pravoslavnimi in katoličani, kar pomeni, da veliko noč praznujejo dvakrat, nam je povedala fokolarina, ki živi trenutno v Mukačevemna Zahodu Ukrajine, Mira Milavec. »Pogovarjala sem se z Ukrajinci, ki so pripeljali humanitarno pomoč iz Hrvaške in Slovenije. En gospod mi je rekel: 'Jaz sem pravoslavni, moja žena pa je rimo katoličanka. Tako smo prejšnjo nedeljo praznovali katoliško veliko noč, zdaj pa praznujemo mojo pravoslavno veliko noč.' Morate vedeti, da se praznujeta obe veliki noči, zato, ker je veliko mešanih zakonov iz ene in druge cerkve.«
Njihove navade so podobne našim, le procesijo pripravijo že v soboto zjutraj. »Medtem ko mi velikonočne jedi nesemo h blagoslovu v soboto, tukaj bolj v nedeljo zjutraj. Ravno tako se barva pirhe. Zelo pomembna je pasha. To je malo višji sladki kruh, ki ga mora pripraviti vsaka družina. Zelo pomembna je tudi šunka. Potice nimajo, naredijo pa kruh v obliki pletenic. Obredi pa so malo drugačni. Pri nas imamo obrede za veliki četrtek in veliki petek zvečer, tukaj pa imajo vse obrede dopoldne. Potekajo tudi na malo drugačen način. Lani sem jih imela prvič priložnost spremljati pri grko katoličanih. Vstajenjska maša je v nedeljo zjutraj, procesija pa že v soboto zjutraj,« je še povedala Mira Milavec.
Nadškof Ševčuk: Naj petje Kristusovega vstajenja navdihuje Ukrajino danes in bo naše upanje
»Danes zmagovalec Kristus sam diha na nas s svojim vstalim dihom, da bi navdihnil in okrepil naš boj, da bo Ukrajina v Njegovem vstajenju pridobila svojo zmago nad zlom, smrtjo, nad sovražnikom, ki nam želi vzeti življenja danes. A mu ne bo uspelo, ker pojemo, da je Kristus vstal od mrtvih, s smrtjo premagal smrt in dal življenje tistim v grobu.«
Tako je včeraj zvečer v velikonočnem voščilu poudaril glavni nadškof grkokatoliške Cerkve v Ukrajini Svijatoslav Ševčuk in dodal: »Kristus hodi skozi naša zaprta vrata strahu, negotovosti, celo naše bolečine in trpljenja. Preživlja tragedijo trpljenja in vse vojne nevarnosti. In prinaša nam svoje nebeško veselje, da Ukrajini, njenim ljudem, vsakemu od nas da svoj mir!«
"Želim vam vsem, tistim doma, tistim, ki ste daleč od doma, tistim, ki danes branite Ukrajino na frontnih črtah v jarkih in zemljankah pod sovražnikovim ognjem - želim vam vso moč Vstalega in luč, ki prihaja danes iz praznega groba. Vesele velikonočne praznike! ... Naj petje Kristusovega vstajenja navdihuje Ukrajino danes in bo naše upanje. Kristus je vstal! Res je vstal!"
Metropilit Epifanij: Nič ne more vzeti skupnega veselja, ki nam ga danes v temi noči in ob zori novega dne v novi Ukrajini prinaša Kristusovo vstajenje
"Dragi bratje in sestre, vsem iskreno čestitam za veliko noč - veliko noč Gospodovo! Naj bodo vaša srca polna trdnega zaupanja v zmago dobrega in resnice, v zmago Ukrajine. Kajti Kristus je vstal!" pa je veliko noč voščil Epifanij, metropolit Kijeva in vse Ukrajine.
V dolgem velikonočnem nagovoru je metropolit Epifanij opozoril na vojno, ki je Satanovo delo: »Danes, ko se pozdravljamo z Gospodovo pasho, z veliko nočjo, sovražnik še naprej preliva kri nedolžnih na naši zemlji. Kljub svetosti velikega tedna in Kristusovega vstajenja za vse kristjane ruske čete ne samo, da niso ustavile svojih zločinov, ampak so, kot da bi jih navdihnil sam Satan, pomnožile prelivanje krvi. Ves postni čas je Rusija, ki se ima za trdnjavo pravega krščanstva, uničevala naša mesta in vasi, pobijala nedolžne ljudi in uničevala vse, kar je lahko. Ali ni samo to, ali niso vsi ti strupeni, smrtonosni sadovi zadosten dokaz, da to ni Božji blagoslov, ampak prekletstvo za Rusijo, njene vladarje, njene čete, njene prebivalce, zastrupljene z lažmi?«
Spodbudil je k molitvi za vojake, ki branijo domovino in da se v molitvi spomnijo »naših zasužnjenih bratov in sester, tistih, ki zdaj živijo pod oblastjo okupatorjev, in tistih, ki so v verigah ujetništva ali krivičnega zapora.« Ukrajinske pravoslavne vernike je pozval je tudi k enotnosti okrog kijevskega prestola.
Vsem grkokatoliškim in pravoslavnim vernikom, še posebej beguncem iz Ukrajine, voiščimo blagoslovljeno veliko noč!
Bo papež obiskal Ukrajino?
Papež Frančišek kljub številnim povabilom v trenutnih okoliščinah izključuje možnost obiska Ukrajine. V pogovoru za argentinski časnik La Nacion je dejal, da ne želi storiti ničesar, kar bi lahko ogrozilo višje cilje - in sicer konec vojne, premirje ali vsaj humanitarni koridor. Kot je pojasnil, je pripravljen narediti vse, kar je v njegovi moči, da prispeva k mirni rešitvi spora. Vendar pa se mora kot papež strogo držati diplomatskih poti in dogovorov. Sveti oče je še povedal, da Vatikan nikoli ne počiva ter da je veliko prizadevanj in poskusov posredovanja na različnih ravneh.