Saša Einsiedler: Iz minusa v plus
Via positiva | 10.03.2022, 18:00 Nataša Ličen
Strah, s katerim se zdaj soočamo, je strah pred neznanim. Sproža kup dodatnih strahov, ki pa nam na žalost pri iskanju rešitev, kako se izkopati iz njih, žal ne pomagajo. Dejanja, ki jih poganja takšen strah, ne prinašajo dobrih rezultatov. Nikoli.
»Ne govorim o prvinskem strahu, ki nas obrani prečkanja ceste ob mimohitečih avtomobilih«, je v pogovoru za oddajo »Via positiva« dejala Saša Einsiedler, ki v sodelovanju z Ano Vezovišek, strokovnjakinjo s področja osebnih financ, ustvarja oddaje za polno življenje.
Težko je povedati svetu o svojih skrbeh, nemoči, da smo morda brez denarja, v dolgovih, to so izjemno težke stvari. Pa vendar, ... posneli smo že več oddaj, ki so brezplačno na ogled na YouTube kanalu, V Plusu.
Tri dame, vsaka s svojimi izkušnjami in znanji, ob Saši in Ani tudi Andreja Iljaš iz Hiše idej, so se povezale in nastale so prve slovenske digitalne oddaje o finančni varnosti in osebnostni preobrazbi "V plusu". »Veliko ljudi, ki ima sredstva, ne zna ravnati z njimi, ali pa so ljudje z malo denarja, a kupujejo stvari, ki si jih ne morejo privoščiti. Zato želimo pokazati z oddajami po principu resničnostnih šovov na konkretnem primeru, s konkretnim slovenskim človekom, kako se da narediti preobrazbo v nekaj mesecih iz minusa v plus.
»Dobro je vedeti, česa si želim«, pravi Saša, »to je eno od prvih vprašanj, na katerega si moramo odgovoriti, kaj za nas pomeni biti uspešen? Raziskovala sem, zakaj toliko ljudi živi iz meseca v mesec ali živi nad svojimi zmožnostmi? Pri nas imamo veliko pregovorov, ki utrjujejo miselnost, da je do denarja silno težko priti, da se je treba ob tem zgarati, da denar ne raste na drevesu, da je umazan, da ne moremo imeti vsega, torej ne moremo biti in zdravi in imeti obenem denar, da so bogati ljudje slabi, da ... , in seveda podzavest deluje tako, da nam naš um ob takšnih prepričanjih ne bo mogel pokazati drugih priložnosti v življenju, kjer pa bi morda lahko zaslužili na način, ko bi nam bilo zraven celo lepo in bi bili zadovoljni, srečni. Mislimo, da se ne da, nismo dovolj sposobni, si ne zaslužimo in tako naprej? Spet drugi pa z materialnimi dobrinami navzven kažejo srečo, v sebi pa so nesrečni in neizpolnjeni. No, in to počnemo s temi oddajami, ki so brezplačno dostopne na YouTubu, pokažemo, da se da drugače. Vabim k ogledu.«
Kam odhaja denar, katere praznine polnimo z nakupi stvari, ki jih ne potrebujemo? To fazo dobro poznam, ker sem šla skoznjo.
»Opažam pri sebi, starejša kot sem, več odgovornosti čutim, sploh v zadnjih letih, ko se angažiram na ta način, da pomagam drugim ljudem pri določenih življenjskih izzivih, da vedno znova to kar govorim drugim, tudi sama živim. To se mi zdi ena od najpomembnejših stvari, ker je preveč ljudi, ki so zelo pametni za druge, zase pa ne. Lepo mi je, da mi je uspelo, s tem kakršna sem, brez pretvarjana, da bi morala biti nekdo drug, bolj primerna za medije ali ne vem kakšna, da so me, takšno kot sem, ljudje sprejeli. To sprejetost čutim in ob tem mi je vedno toplo pri srcu.«
»Teme s področij osebnega zadovoljstva, osebne rasti so me pritegnile, ko sem videla, koliko prostora ima vsak od nas za izboljšave, za to, da se zjutraj zbudimo srečnejši, bolj zadovoljni in z več energije. Ko sem se učila zase, sem videla, da s tem znanjem, ki ga pridobivam, lahko pomagam tudi drugim ljudem. Tako so se potem začela rojevati moja ostala izobraževanja, oziroma delo z ljudmi, od coachingov do mentorstev in tako naprej. V preteklosti sem nekaj časa prav letala iz enega izobraževanja na drugega, po vseh koncih sveta, ne samo pri nas, in v nekem trenutku ugotovila, da veliko novega, ko nekam grem, sploh ne slišim več. To mi je bil nekako znak, da bi bilo morda dobro vso to znanje spraviti na kup in ga začeti resno uporabljati ter skreirati nek svoj pristop, saj je vsak od nas edinstven.«
Uspešen človek je tisti, ki si upa. Pokazati, povedati, si priznati tudi svoje šibkosti, strahove, ker jih izključno samo takrat, ko jih prepoznamo, lahko šele začnemo reševati. Ljudje smo tudi zato, da smo drug za drugega. Brez sodb, to je nekaj prečudovitega.
»Spremembe se ne zgodijo čez noč, zgodi pa se »aha« trenutek, ki mi pomaga razumeti, zakaj se mi dogajajo določene stvari in ko v življenju prihajajo novi izzivi, iščem vedno znova v tem svojem »aha« trenutku moč za nadaljevanje začrtane poti. Ko določen čas hodim po poti, ki sem si jo zadala, se moj um navadi in sčasoma postane moja nova realnost.
Priporočamo poslušanje pogovora v oddaji »Via positiva« s Sašo Einsiedler v celoti in ogled oddaj V plusu.