Dr. Aleš Maver: Bodo volitve državo normalizirale ali bodo zavrtele čas nazaj?
Politika | 14.01.2022, 10:26 Alen Salihović Rok Mihevc
Druga oddaja "Spoznanje več, predsodek manj" v novem letu je bila namenjena tako predvolilnemu dogajanju v Sloveniji kot tudi aktualnim razmeram na mednarodnem političnem parketu, kjer trenutno še posebej izstopata kaos v Kazahstanu in ukrajinsko vprašanje. Z nami je bil politični analitik in zgodovinar dr. Aleš Maver.
Prelomne volitve?
Leto 2022 bodo v Sloveniji močno zaznamovale državnozborske volitve, volitve predsednika republike in lokalne volitve. Na političnem parketu bo torej to leto turbulentno. Na vprašanje ali že lahko govorimo o prelomnosti oziroma usodnosti letošnjega leta Maver pravi, da ga ne smemo podcenjevati, posebej ne v času državnozborskih volitev. »Te volitve so res velikega pomena, ker bodo bodisi normalizirale to predstavo o menjavi oblasti kot nečem običajnem, ali pa bodo na neki način zavrtele čas nazaj. Tega osebno si ne želim.«
Celoten posnetek oddaje z dr. Maverjem
Bo opozicija spremenila taktiko?
Predvolilno kampanjo spremljamo že slabi dve leti - odkar je ob začetku epidemije vajeti prevzela vlada Janeza Janše. Priča smo bili protestom, interpelacijam, konstruktivni nezaupnici, ustavni obtožbi... Leva politična opcija je streljala z vsemi topovi, a do zdaj ni bila uspešna. Bo v slabih štirih mesecih spremenila taktiko? »Mislim, da je že prepozno za spremembo taktike, če do tega ni prišlo do sedaj. Sam sem si zelo želel, da bi si se vsaj del opozicije morda bolj premaknil k sodelovanju z vlado. To se ni zgodilo in se tik pred volitvami ne bo. Morda vsaj interpelacije ne bo več.« Če smo bili priča izključevalni politiki predvsem s strani opozicije v preteklosti, Maver te ne izključuje tudi v prihodnje čemur bi lahko botrovali. »Ali pa bodo posamezni akterji, ki so se zelo namnožili v tem času, bolj tekmovali kdo bo bolj izključeval. Tudi to se lahko zgodi.«
Kompaktnost bloka se je zmanjšala. Zato ni mogoče trditi, da bi kdorkoli že bo, Golob, SD ali kdo tretji, ki bi dobil končno blagoslov vodstva bloka, dejansko mobiliziral toliko volivcev, kot jih je zlasti Miro Cerar.
Tretjina glasov je že oddanih, ostalo se bo porazdelilo ...
Ali se bo tako imenovana koalicija KUL povezala ali pa bo stavila na novega mandatarja, to je Robert Golob, Maver ne želi špekulirati, vseeno pa ocenjuje, da bo na tem polu tekma zelo zanimiva predvsem zato, ker je tretjina glasov več ali manj že oddanih strankam SDS, Levica, SD in NSi, ostalo se bo porazdelilo. »Temeljno vprašanje je, ali je danes blok tako zelo trden kot je bil pred tremi leti. Mislim, da je odgovor bolj ne kot da. Mislim, da sta ti dve leti opoziciji bili ne samo čas neke abstinenčne krize, kar dokazujejo protesti, ki so izbruhnili takoj po nastopu nove vlade, ampak so bili tudi čas strahotnega šoka in očitno se je v teh dveh letih zgodilo, da se je kompaktnost bloka zmanjšala. Zato ni mogoče trditi, da bi kdorkoli že bo, Golob, SD ali kdo tretji, ki bi dobil končno blagoslov vodstva bloka, dejansko mobiliziral toliko volivcev, kot jih je zlasti Miro Cerar.«