Alojz Kovšca: "A ti ljudje nimajo kaj drugega početi?"
Slovenija | 11.11.2021, 08:55 Rok Mihevc Marta Jerebič
Proteste in aktualne politične razmere je za naš radio komentiral predsednik državnega sveta Alojz Kovšca. Ker te proteste gleda iz svoje sobe v parlamentu ima neposreden pogled na dogajanje na Trgu republike.
»Ali ti ljudje nimajo kaj drugega za početi?«
Tako vidi, da so tam ljudje, ki so tam po cele dneve, tako da se večkrat vpraša, ali ti ljudje nimajo kaj drugega za početi. »Ali so njihovi življenjski pogoji tako slabi, da morajo tam bivakirati nenehno. Po drugi strani se mi zdi, da so ti protesti pravzaprav protesti z nekim drugačnim namenom, kot je deklariran na samih protestih. Če poslušam jezik, če gledam način obnašanja teh ljudi, ki se tam pojavljajo, če poslušam njihove vzklike, me spominjajo na tiste proteste, ki so se vršili v Jugoslaviji v 90. letih. In se mi zdi, da se je miting 'istine' iz tistih let nekako spremenil v miting resnice v našem času, pa o tem nihče noče spregovoriti - jaz pa bom.«
Spreminjanje stališč protestnikov kaže na to, da so ti protesti s figo v žepu
Osebno je mnenja, da je izvajanje protestov seveda legitimno, ampak legitimno je, če so ti protesti tudi legalni. »Neverjetno se mi zdi, da lahko nekdo organizira in izvaja proteste, ne da bi prijavil, ne da bi poskrbel za red in varnost in se pri tem sklicuje na ustavo in demokracijo. To ni ne ustavno, ne demokratično in tudi ni moralno. Če pogledamo situacijo covida, kakršno imamo danes, če pogledamo, koliko je obolelih ljudi in kaj protestniki na protestih zahtevajo, potem moja prva trditev, da ti protesti niso tisto, kar se sliši iz vzklikov, popolnoma drži in je potrjena. Zadnji protest, ki ga je gospa Brigita Skela Savič promovirala na družbenih omrežjih, je protest, na katerem zahtevajo popolno zaprtje, popolni lockdown v Sloveniji. Neverjetno! Ali niso bili ti protesti v začetku ravno proti temu, ravno proti lockdownu, ravno proti omejevanju gibanja? To spreminjanje stališč, popolni obrat iz ene v drugo smer, kaže na to, da so ti protesti protesti s figo v žepu.«
To ni politično gibanje, to je anarhistično dogajanje in anarhistična dogajanja nikoli v zgodovini niso pripeljala do ničesar dobrega.
To ni politično gibanje, to je anarhistično dogajanje
Kaže tudi na to, da ljudje, ki se tam zbirajo, na vsak način prispevajo ne samo k širjenju virusa covid-19, ampak prispevajo k neki splošni klimi splošnega nezadovoljstva, je za naš radio povedal Kovšca. »Po mojem mnenju je to zloraba za politične namene. Ne želim biti apologet vlade, ne želim upravičevati ali grajati vladnih odlokov in ukrepov. Želim izpostaviti eno – kdor želi sodelovati pri tem, da se kriza prebrodi čim hitreje in s čim manj posledicami, lahko to počne na konstruktiven način, s poštenim sodelovanjem. S povečevanjem negotovosti, nervoze, nezaupanja v vse sisteme, kritiziranjem zdravstva, kritiziranjem vsepovprek in ne ponujanjem nobene realne rešitve – to ni več namenjeno demokraciji, izražanju volje ljudstva, temveč je namenjeno izražanju političnih frustracij. Te proteste tako vidim. Protestniki so imeli tudi možnost oblikovati svoja stališča in jih predstaviti v Državnem svetu. Še nikoli nikomur nismo zaprli vrat - ampak ne v obliki nebrzdane množice, pač pa v obliki prepoznavnih predstavnikov teh protestnikov, ki pa se izmikajo na vsak način. Ne želijo se ne legitimirati, ne registrirati, ne jasno opredeliti svojih ciljev. To ni politično gibanje, to je anarhistično dogajanje in anarhistična dogajanja nikoli v zgodovini niso pripeljala do ničesar dobrega.«
To spreminjanje stališč, popolni obrat iz ene v drugo smer, kaže na to, da so ti protesti protesti s figo v žepu.
Del opozicije je izgubil kompas in ugled
Kako ocenjuje trenutno politično situacijo, nenehne pozive k odstopu, inflacijo interpelacij? »Opozicija je vedno v vlogi zmanjševanja ugleda pozicije in s tem si vbistvu izbojuje boljše izhodišče za naslednje volitve. To je popolnoma legalno in legitimno, vsaka opozicija se trudi prikazati aktualno oblast kot neučinkovito in pokazati, kako bi sama boljše vodila državo. Zdi pa se mi, da v takih razmerah kot so sedaj, so nekatere metode političnega boja neupravičene. Na sploh izražanje dvomov v vse inštitucije, rušenje ugleda posameznikov in upiranje čisto vsem ukrepom, potem pa še očitanje, da ti ukrepi niso bili do konca izpeljani, se mi zdi, da je rahlo za lase privlečena politika. Opoziciji ne odrekam nobene pravice, želim pa jasno povedati, da ko poslušamo očitke, so ti v nasprotju sami s seboj. Ko pogledamo vedenje nekaterih opozicijskih liderjev, ki so s svojim primerom kazali kako ne, se mi zdi, da je to obsojanja vredno, ko gre za spoštovanje ukrepov, nošenja mask, udeležbo na protestih, mislim, da je tu del opozicije izgubil najprej kompas, potem pa tudi ugled in upam, da bo to javnost znala pošteno oceniti. Ne želim biti apologet vlade, želim samo pošteno povedati, kaj vidim. Da nekateri to, kar očitajo drugim, počnejo sami, da spodbujajo negativno oz. nesprejemljivo obnašanje in potem očitajo nekomu, da je to obnašanje dovolil.«