Petra StoparPetra Stopar
Peter Opeka med sv. mašo (foto: Ana Soberon)
Peter Opeka med sv. mašo | (foto: Ana Soberon)

Peter Opeka: »Mislim, da imamo največjo osnovno šolo na svetu!«

Oddaje | 31.10.2021, 06:28 Jure Sešek

Misijonar Peter Opeka poroča o »covidno zaprtem« Madagaskarju in vladi, ki se je odločila, da 6. novembra le odpre meje za letala iz Evrope, posebej pa iz Pariza, s katerim je rdeči otok tesno povezan: »Veliko dela imamo, rast Akamasoe se kar ne ustavi. Na misijonu Ampitafa, kjer deluje Janez Krmelj, smo začeli graditi gimnazijo, na podeželju Anilobe pri Vangaindranu pa osnovno šolo. Med ljudmi v tistem delu Madagaskarja sem delal prvih petnajst let, rad bi jim pomagal tudi danes.«

Poročali smo že, da se je verjetno najbolj znan slovenski misijonar pred letošnjo Misijonsko nedeljo v pismu, ki je bilo naslovljeno na Misijonsko središče Slovenije, zahvalil za darove in podporo, ki so jih misijoni deležni s strani slovenskih dobrotnikov.

Po maši mnogi misijonarja prosijo, da jih blagoslovi.
Po maši mnogi misijonarja prosijo, da jih blagoslovi. © Ana Soberon

Vedno znova nas navdušijo fotografije in video prizori z misijona, ki ga vodi Peter Opeka. Množica otrok, urejenost naselij, prostranstva novih hiš, pa prizori z dela v kamnolomu, pisano slavljenje Gospoda pri svetih mašah z več tisoč verniki ...

V Akamasoi je v eni osnovni šoli kar 4.012 učencev

Peter Opeka je navdušen nad mladino: »Vsako šolsko leto imamo več šolarjev. Kljub zidavi, obnovam in nakupu opreme, že devet let nismo podražili prispevka staršev za vpisnino v naše šole. Ljudje nimajo denarja! Zato je danes vedno več otrok, ki jim vsak opoldan dajemo riž. Tudi z vašimi darovi jim pomagamo preživeti. Hvala!«

Peter Opeka:»Nismo si želeli take množice, prisiljeni smo sprejeti toliko otrok. Zato zidamo vedno nove šole, delamo nove klopi itd. Vsak otrok ima pravico, da gre v šolo, starši v solzah prosijo naj sprejmemo tudi njihove otroke.«
Peter Opeka:»Nismo si želeli take množice, prisiljeni smo sprejeti toliko otrok. Zato zidamo vedno nove šole, delamo nove klopi itd. Vsak otrok ima pravico, da gre v šolo, starši v solzah prosijo naj sprejmemo tudi njihove otroke.« © Ana Soberon

V šolah v Akamasoi so gotovo podrli že vrsto rekordov. »V enem samem kraju in v eni sami osnovni šoli doslej še nikoli nismo imeli 4.012 učencev, kot jih imamo v Andralanitra poleg smetišča! Mislim, da je to največja osnovna šola na svetu!« pravi misijonar in dodaja, da množica ni bila želja odgovornih.

 

K temu so jih prisilile razmere, številčne družine, ki se zavedajo, da je le znanje tisto, ki lahko otrokom pomaga na poti v boljši svet. »Ves čas zidamo nove šole, izdelujemo nove klopi ... Vsak otrok ima pravico do izobrazbe, matere v joku prosijo naj sprejmemo tudi njihove otroke.«

Obisk malgaške ministrice za izobraževanje na misijonu
Obisk malgaške ministrice za izobraževanje na misijonu © Ana Soberon

Ob obisku malgaške ministrice za izobraževanje je slovenski misijonar povedal: »Nismo si želeli take množice, prisiljeni smo sprejeti toliko otrok. Zato zidamo vedno nove šole, delamo nove klopi itd. Vsak otrok ima pravico, da gre v šolo, starši v solzah prosijo naj sprejmemo tudi njihove otroke.«

Vsak je lahko misijonar

Ne samo v misijonskem mesecu oktobru, vsak dan imamo priložnost pomisliti na naše misijonarje v svetu, z darovi pomagati njihovemu delu in prinašati svetlobo v temo in mrak misijonskih dežel. Prav je, da se zahvalimo za njihovo delo, darovanje in poslanstvo. Pa tudi za zglede, ki nam lahko pomagajo prav živeti. Prav je da se jih spominjamo v molitvi.

Človek ostane brez besed, ko pomisli, da pred desetletji v tem delu Antananariva ni bilo nobene infrastrukture, danes pa je na misijonu Petra Opeke, ob robu velikega smetišča, pravo mesto, ki žari v mladostnem upanju. Pozor! Peter Opeka sporoča, da je v osnovnih, srednjih šolah, gimnaziji v tem šolskem letu kar 16.317 otrok, na Univerzi sv. Vincencija, ki deluje na misijonu pa več kot tisoč študentov.

Med nagovorom
Med nagovorom © Ana Soberon

Oddaje
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.