Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Fran Ramovš (1890-1952) (foto: URN:NBN:SI:IMG-JVHEPJ48 / http://www.dlib.si)
Fran Ramovš (1890-1952) | (foto: URN:NBN:SI:IMG-JVHEPJ48 / http://www.dlib.si)

Spominjamo se, 16. september - Fran Ramovš

Spominjamo se | 16.09.2021, 11:57 Tone Gorjup

16. septembra 1952 je v Ljubljani umrl jezikoslovec Fran Ramóvš. Bil je med ustanovitelji Univerze v Ljubljani. Napisal je Kratko zgodovino slovenskega jezika.

Bil je dober prijatelj p. Stanislava Škrabca. Ko je ta med prvo svetovno vojno prišel v Ljubljano, sta se pogosto srečevala pri frančiškanih na Tromostovju. Ramovš je Škrabcu sledil tudi v stroki.

Rudolf Kolarič je o njem zapisal: „Od ustanovitve ljubljanske univerze je bil Fran Ramovš največja avtoriteta tudi v vprašanju slovenskega knjižnega jezika. Njegov odnos do knjižnega jezika ni bil tradicionalno purističen, kajti zavedal se je, da pisni jezik ne rabi samo za estetično izražanje v leposlovju, marveč za vse potrebe silno razvejanega javnega in zasebnega življenja.“

Na današnji dan 1905 se je na Spodnji Kapli na Kozjáku rodil naravoslovec Maks Wraber. Po njem se imenuje Wraberjeva zlatíca, ki so jo odkrili na Nanosu.

16. septembra 1977 je v Parizu umrla italijanska operna pevka grškega rodu Maria Callas. Petje je študirala v Atenah. Imela je velik glasovni razpon in igralski dar. Mednarodni sloves si je pridobila 1947 na festivalu v Veroni. Zatem je nastopala v velikih italijanskih in evropskih opernih hišah. Od leta 1954 je nastopala tudi v ZDA. V šestdesetih letih se je posvetila snemanju plošč. Po zadnji evropski turneji pa se je ukvarjala s poučevanjem petja. V letu 1954 je studijsko posnela vrsto arij.

16. septembra leta 1988 je v Ljubljani umrl prevajalec in literarni zgodovinar Oton Berkópec. Med drugim je pospeševal je kulturne stike med Čehi in Slovenci.

Na današnji dan leta 2001 je v Čilu umrl duhovnik Ludvik Tomazin, iz Naklega pri Kranju. Po duhovniškem posvečenju leta ¸leta 1940 ga je škof Rožman poslal za kaplana na Bloke. Tam je doživljal strahote vojne in prevzel župnijo po smrti župnika Antona Hrena, ki so ga jeseni 1943 ubili partizani. Ob koncu vojne se je umaknil na Koroško in pozneje v Ameriko od tam pa v Čile, kjer je deloval v škofiji Santa Cruz.

Spominjamo se
Misijonar Pedro Opeka s sodelavci Radia Ognjišče (photo: Matjaž Križnar ) Misijonar Pedro Opeka s sodelavci Radia Ognjišče (photo: Matjaž Križnar )

VIDEO: Nekaj trenutkov si je vzel tudi za nas.

Slovenski misijonar Pedro Opeka nadaljuje z obiskom v domovini. Osrednji dogodek za vse, ki se želite srečati z njim, bo zvečer v Medvodah, prenašali ga bomo tudi na naši spletni strani. Opeko je ...

Natalija Hormuth (photo: Osebni arhiv) Natalija Hormuth (photo: Osebni arhiv)

Zakaj je glas pot, ki vodi do harmonije?

Natalija Hormuth je profesorica latinščine in francoščine, svetovalka za celostno življenje in zdravje, coaching za vodenje z vrednotami, coaching za zavestno uporabo svojega glasu in solo pevka.

Širimo ljubezen z majhnimi dejanji.  (photo: NL) Širimo ljubezen z majhnimi dejanji.  (photo: NL)

Pismo za lepši dan

Ob Tednu Karitas spomnimo znova na projekte Mlade Karitas - young Caritas, ki odgovarjajo na različne potrebe ljudi. Miklavževi angelčki so večino daril že pomagali zbrati in zaviti, samo še ...