"Jezus si želi bližine z nami"
Papež in Sveti sedež | 09.08.2021, 07:47 s. Brigita Zelič
V sončnem rimskem dopoldnevu se je na Trgu sv. Petra znova zbrala množica romarjev, ki so želeli prisluhniti papežu Frančišku, skupaj z njim moliti in prejeti blagoslov. Slišali so prisrčno očetovsko besedo, ki jim je približala globlji pomen današnjega evangeljskega odlomka, v katerem Jezus ljudi, ki so videli čudež pomnožitve kruha, povabi h kakovostnemu skoku. Simbol kruha Jezus zdaj uporabi zase, ko jasno pravi: "Jaz sem kruh življenja" (Jn 6,48). »Kaj pomeni kruh življenja?« je v nadaljevanju zastavil vprašanje papež Frančišek in odgovoril.
Za življenje je potreben kruh. Kdor je lačen, ne prosi za drago hrano, ampak za kruh, je dejal sveti oče in nadaljeval, da se Jezus razkrije kot poseben kruh, ki je kruh življenja. Z drugimi besedami, brez Njega ne živimo več, temveč životarimo, ker samo On hrani našo dušo, samo On nam odpušča tisto zlo, ki ga sami ne moremo premagati, samo On nam daje doživeti, da smo zares ljubljeni, tudi če nas vsi pustijo na cedilu in samo Jezus daje večno življenje, ko se konča življenje na zemlji.
Jezus z besedami: "Jaz sem kruh življenja", resnično povzame svoje bistvo in svoje celotno poslanstvo. To se je v celoti razodelo pri njegovi zadnji večerji. »Jezus se zaveda, da ga Oče ne prosi le, naj ljudi preprosto nahrani, ampak naj da samega sebe, naj razlomi svoje življenje, svoje meso, svoje srce, da bi mi imeli življenje. Te Gospodove besede v nas prebudijo strmenje nad darom evharistije. Nihče na tem svetu, ne glede na to, kako zelo ljubi drugo osebo, se ji ne more dati v hrano. Bog pa je to storil in to dela za nas.«
Obnovimo, poživimo to strmenje, je povabil sveti oče in pojasnil, da to storimo s čaščenjem Kruha življenja, saj ravno čaščenje (adoracija) napolnjuje življenje s čudenjem. Bogu, ki je postal človek, lahko pripovedujemo o svojih čustvih, delu, dnevu, bolečinah, trpljenju, vse ga zanima. Jezus si želi bližine z nami, je zagotovil.
»Česa pa si ne želi?« je vprašal. Ne želi si biti odrinjen, ali da bi se nanj spomnili le takrat, ko ga potrebujemo. Sveti oče je nadaljeval je s povabilom, naj družina Jezusa povabila medse vsaj enkrat na dan pred skupnim obrokom, pred lomljenjem kruha in ga preprosto v »domačem slogu« prosi, naj blagoslovi, kar smo uspeli in česar nismo mogli storili. Jezus bo sedel za mizo z nami in bo našo lakoto potešil še z večjo ljubeznijo.