Jože BartoljJože Bartolj
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Več všečkov dobim, bolje se počutim (foto: Pixabay)
Več všečkov dobim, bolje se počutim | (foto: Pixabay)

"Več všečkov dobim, bolj sem cenjen v družbi"

Svetovalnica | 20.07.2021, 09:29 Rok Mihevc

Samopodoba najstnikov, ki je ogrožena zaradi družabnih omrežij. To opozorilo prihaja s točke osveščanja safe.si in smo ga poudarili tudi v tokratni Svetovalnici, v kateri je voditelj Jure Sešek gostil Marka Puschnerja.

Zavedati se moramo, da je to, kar se objavlja na družbenih omrežjih, prikaz samo najlepših trenutkov našega življenja, je opozoril Puschner. »Gre lahko za objave vrstnikov ali prijateljev, oz. gre za zrežirane zadeve z namenom prodaje ali promocije, tudi influencerjev, ki jih mladi tako intenzivno spremljajo.« In tu so najbolj na udaru najstniki, ki se še iščejo, se učijo in spoznavajo sebe in svoje telo. »Ko spremljajo te čudovite objave, fotografije lepih ljudi, dobijo občutek, da je to življenje, da ljudje taki so. V resnici pa ne vedo, da je npr. temu zvezdniku že cel dan slabo, ker ima težave s kislino. Ti ljudje se predstavljajo v najboljši možni luči, da dajo vtis lepega, brezskrbnega, super, bogatega življenja. S tem ustvarjamo lažnivo podobo o samem sebi.«

Internet je okno v svet znotraj tvoje sobe. Daje lažen občutek varnosti in anonimnosti.

Marko Puschner
Marko Puschner © Rok Mihevc

Tako se tudi najstniki predstavljajo v najlepši možni luči, ker to temelji tudi na zbiranju všečkov. »Več všečkov dobim, bolj sem cenjen v družbi, bolje se počutim.« In pomena všečkov se zelo dobro zavedajo tudi družbena omrežja, je opozoril Marko Puschner. »Ravno všečki so tisti najbolj zasvoljivi element, ki nas najbolj pritegne, da se vračamo. Potem imamo navezavo na to samopodobo, kaj pa, če ne dobim dovolj všečkov ... Kakšen vpliv ima to na psiho najstnika, ki išče samopotrditev, ker jo potrebuje. Če je ne dobi, je lahko zelo prizadet. Če združimo to, da najstniki gledajo vse te lepe poodobe s tem, da mogoče sami ne uspejo narediti take fotografije, zaradi tegas ne dobi všečkov, celo kakšen negativen komentar, rezultat na koncu pa je, da mu pade samopodoba in to lahko vodi pri posameznikih do psihičnih težav, motenj hranjenja in v skrajnih primerih celo do samomorilnih misli. Če najstnik pade v to spiralo črnih misli, je absolutno čas, da se poišče strokovna pomoč.«

Lep si, kakršen si. Eni so močnejši, eni imajo pegice, drugi mišice ... Vsak je unikaten, zavedajmo se tega in ne pozabimo, da vplivneži garajo za svojo podobo. Na spletu so običajno prikazani najlepši trenutki v življenju. Preden stisneš »objavi«, pomisli na posledice. Poskrbi, da tvoja samopodoba in osebna sreča ne bosta odvisna od interneta.

Pomemben je pogovor, pogovor in še enkrat, pogovor, poudarja naš sogovornik. Drugega orodja ni. »Zavedati se moramo, da najstniki v svojem obdobju preizkušajo stvari, iščejo nove in internet je odličen poligon za preizkušanje marsičesa, tudi slabega. Sprobavajo in se učijo. Seveda se pri tem opečejo.« Že dolgo pa na safe.si ne delajo v smislu prepovedi, ampak opozarjajo. »Če boš počel to in to, se ti lahko zgodi to in to, take so pač posledice. Če se ti zgodijo te posledice, ukrepaj tako in tako, da jih boš omilil. Kar je še pomembno, mi intenzivno nagovarjamo tudi starše, za katere je ključnega pomena, da se pogovarjajo s svojimi otroki o varni rabi interneta. Oni so tisti, ki jim izročijo telefon v uporabo, to se na žalost dogaja že pred starostjo dveh let, kar odločno odsvetujemo.«

Tako kot otroka naučiš prehoda čez zebro, tako ga naučiš varne rabe interneta.


Svetovalnica
Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA) Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA)

Tokrat protestna vožnja in petje Svete noči

Inštitut 1. oktober in ljudska iniciativa Glas upokojencev danes ob 15.00 na Trgu republike pripravljata že 16. protestni shod. Na njem želita opozoriti na pereče probleme upokojencev in starejših ...

dr. Gabriel Kavčič (photo: STA) dr. Gabriel Kavčič (photo: STA)

S tem gremo v smer splošnega ukinjanja ugovora vesti

Farmacevti v lekarnah ne bodo mogli več uveljavljati ugovora vesti. Koalicijski poslanci so namreč podprli predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti. V SDS so sejo obstruirali, v NSi so bili ...

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...