Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
V času epidemije so mnogi težko čakali na odprtje frizerskih salonov (foto: SB / Unsplash)
V času epidemije so mnogi težko čakali na odprtje frizerskih salonov | (foto: SB / Unsplash)

Dolgi, suhi, močni, mastni, barvani in najlepši: naravni

Svetovalnica | 12.03.2021, 19:27 Mirjam Judež

Strokovnjakinja s področja nege las Maja Jerkič je podala nekaj nasvetov za učinkovito spopadanje s pogostimi težavami. Podala je tudi nekaj smernic za pravilno izbiro produktov za nego las in lasišča. Pogovor je vodila Tanja Dominko.

Že od srednje šole naprej, ko sem se vozila z avtobusom, sem vsakega gledala v lase in razmišljala, kako bi ga ostrigla. To se je z leti spremenilo, danes bi razmišljala, kako bi mu pravilno negovala lase.

Urejenost las

»Urejenost las je zdrav videz las, da se las lepo posveti, ne štrli vse povprek, da se že na daleč vidi ali so lasje pravilno negovani ali ne. Na to vpliva tudi prehrana, naše življenje. Urejeni lasje niso mastni, razcepljeni, so pravilno, lepo postriženi.«

Ali vemo, kakšne imamo lase?

»Kemična industrija se je zelo razširila in ljudje se ne znajdejo več. Napisane sestavine na izdelkih človek, ki ni v stroki, ne zna prebrati, gleda le na zunanjost izdelka, embalažo. Najprej moramo vedeti, kakšen je sploh naš las. Če so lasje mastni, moramo imeti pravi šampon za mastne lase in ga pravilno uporabljati. Mastne lase moramo že zaradi izgleda pogosteje prati. Če so lasje suhi, mora šampon nujno vsebovati olja. Tu je še lasišče, niso samo lasje. Nekateri šamponi so tako agresivni, da delajo škodo na lasišču. Dobro se je posvetovati s strokovnjakom: farmacevtom v lekarni, s frizerjem, ki se poglablja v to ali v drogeriji s prodajalko, ki ve, kaj šampon vsebuje.«

Celotna družina ne more uporabljati istega šampona. Mama, ki se barva, ne uporablja istega šampona kot 3-letni otrok, ki ne potrebuje agresivnega šampona oz. rekla bi, da ga otroci skoraj ne potrebujejo.

Skrb za naravno skodrane lase

»Naravno kodran las je izsušen, ker ima drugačne vezi kot od nekoga z gladkimi lasmi. Ker ima toliko več vezi, las ni sposoben zadržati vlago v sebi, zato mora imeti skodran las obvezno šampon, ki zadržuje vlago v sebi in ima dodatna olja, vlažilce. Lastniki skodranih las morajo uporabljati balzam, ki ga nanašajo na mokre in suhe lase. Dobrodošla je celo taka nega, da vsak dan malo balzama nanesejo na roko, ga pomešajo z vodo in ga vtrejo v lase, da las vlažimo sproti. Profesionalni šamponi bodo vsebovali že olja, ki bodo v lasu lepo ostali, naredili film, da bo res zadržal vlago. Kodrov se ne češe, razčeše se jih samo, ko se umije lase. Kodrast las, ki bo razčesan, ne bo videti urejen, lasje bodo videti krepasti, bolje je tak las vlažiti z balzamom.«

Naša gostja je bila frizerka Maja Jerkič
Naša gostja je bila frizerka Maja Jerkič © Tanja Dominko

Barvanje las

»Barvanje ni nujno. Če smo zadovoljni s svojo naravno barvo, priporočam, da se ne posega po barvah. K meni pride veliko žensk, ki imajo naravna pramena, lepe, zdrave naravne lase. Ko pa že posegamo po barvah, ko se pokažejo prvi sivi lasje, bomo najmanj zgrešili, če bo barva čimbolj podobna naši naravni barvi oz. v tonski lestvici naše naravne barve. Sama sem zelo zagovornica naravnih rastlinskih barv (Kana, Indigo, Sena). Ko svetlimo lase, uporabljamo belila, ki vsebujejo za las res škodljive snovi in z vsakim barvanjem las odpremo. Povrhnjica lasu se imenuje kutikula, ki jo je potrebno odpreti. Če bi od blizu pogledali, je to kot neka skorjica, storžek, ki se odpre, potem pa dodajamo pigmente. Bolj agresivne barve ko uporabljamo, bolj je las odprt in če nimamo prave nege, da se lepo nazaj zapre, je ta las poškodovan, hitreje se lomi, cepi.«

Naravne barve

»Dolgo časa je bilo prepričanje, da kana potegne vse na oranžno. Sama kana ima res oranžno rdeče pigmente, ampak obstajajo še Indigo, Sema, Amla. Če izberemo pravo kombinacijo, lahko dobimo nešteto različnih odtenkov. Odvisno od naše naravne barve. Kana oz. rastlinske barve ne bodo nikoli svetlile, ampak bodo podobne našemu naravnemu tonu oz. se bo na soncu posvetlilo malo na zlato, na rdeče ali oranžne odtenke. Vedeti moramo, kakšen je naš osnovni ton lasu in na podlagi tega naredimo mešanico. Če je kana osnovna, z oranžnim pigmentom in ji dodamo indigo, s tem kano temnimo oz. jo hladimo. Naravne rastlinske barve ne vsebujejo vodikovega peroksida in škodljivih snovi, ampak so res na fino zmlete rastline, ki jih zmešamo z vodo.«

Piling za lasišče: med, limona, žlica olivnega olja, sladkor. To nanesemo na lasišče, zmasiramo in speremo.

Posledice dolgoletnega barvanja z umetnimi barvami

»Če dlje časa barvamo lase in smo jih sproti pravilno negovali, na lasu mogoče ni škode, moramo pa tudi vedeti, da umetne barve prehajajo v naš krvni obtok. Ena stranka mi je rekla, da je barvo, ki jo je uporabljala, čutila na koncu jezika. Lahko tudi mrgoleč občutek na laseh, kar pomeni, da barva ne ostane samo na lasu, ampak gre v lasišče. Vemo, da so najbližji organ možgani in vse to lahko na nas zelo vpliva. Srečo imamo, da se las zelo hitro obnavlja, da lasje rastejo. Vedno se lahko odločimo, da se ne bomo več barvali, da bomo posegli po naravnih ali vsaj po manj agresivnih barvah.«

Trajna preveč poškoduje lase

»Če imamo trajno in barvane lase, sta na lasu narejeni dve operaciji. Trajna spremeni vezi v lasu, ga odpre, tako kot barva, da preparat vstopi vanj in obvezno je po trajni treba uporabljati balzam, na vsaka dva meseca pa nanesti kakšno bolj intenzivno masko, da se las lepo zapre.«

Obisk frizerja je za marsikatero žensko terapevtskega značaja :)
Obisk frizerja je za marsikatero žensko terapevtskega značaja :) © Adam Winger / Unsplash

VZROKI ZA Prhljaj

»Ko gre za izpadanje las, vedno najprej vprašam za obolenja ščitnice oz. če ste pred kratkim doživeli stres. Za prhljaj je več razlogov: če gremo z mokrimi lasmi spat ali puščamo mokre lase, ko si jih operemo, je preveč vlažno lasišče in prhljaj se še bolj razvija. Vzrok prhljaja je lahko preagresiven šampon za lasišče, ki ga izsuši in lasišče se na ta način brani: ustvarja skorjico, da se zaščiti. Ljudje smo različni. Nekdo se bolj poti pod pazduho, v noge ali v lasišče. Če se ljudje bolj potijo v lasišču, se tam hitreje razkraja koža, nabirajo se bakterije in vse to lahko vpliva na nastanek prhljaja. Če so pregosti lasje, lasišče nima zraka, ne more dihati in se lahko brani na ta način. Vzrok prhljaja je lahko tudi, da premalo speremo šampon po umivanju.«

Kako prepoznati agresiven šampon

»Sama pri sebi zaznam, ko umivam lase in mi kar škripajo. Lasje so pusti, lasišče kar zateguje. To pomeni, da ima šampon preveč alkohola, sulfatov in to bo lasišče izsušilo. Moje priporočilo bi bilo, da v trgovini, kjer kupujemo kruh, ne kupimo šampona.«

Če so trdi lasje, obvezno nanesemo balzam, da jih malo zmehča, kis je dobrodošel, medeni kis pa še boljši.

Poslušalka Majda je podala recept za krepkejše in izpadajoče lase

»Za izpadajoče lase je dobra brezova voda. Res se pri tem poškoduje breza, ker je treba vanjo zvrtati luknjo, nastaviti posodo, zajeti to tekočino, ki se izteka in si z njo večkrat zmasirati lasišče. Za krepke lase je dobro vsake toliko pred umivanjem nanesti žlico ruma in jajčnega rumenjaka. To pustimo najmanj 15 minut in potem speremo. V zadnjo vodo se doda žlica kisa ali limone in se lasje naravno svetlijo.«

Svetovalnica
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...