Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar
Pohod za življenje, slovenska zastava (foto: Rok Mihevc)
Pohod za življenje, slovenska zastava | (foto: Rok Mihevc)

Nežmah o tem, da v Sloveniji ni strahovlade

Slovenija | 10.03.2021, 08:43 Tanja Dominko

V Evropskem parlamentu bo danes popoldne razprava, ki naj bi bila po prvotnih načrtih namenjena ogrožanju medijske svobode na Poljskem in Madžarskem, minuli četrtek pa so razširili dnevni red in k temu dodali še Slovenijo. V napovedi plenarnega zasedanja so zapisali, da se slovenski novinarji soočajo z vsesplošnim spletnim nadlegovanjem in grožnjami, nenazadnje s strani premierja Janeza Janše, vse več je poročil o političnem vmešavanju v javne in zasebne medije. Tako je izhodišče razprave, napovedane v Evropskem parlamentu za popoldne. Novinar in publicist dr. Bernard Nežmah ocenjuje, da je to zgolj preusmerjanje pozornosti na nekega domnevnega negativca.

»Kar me skrbi, je ta perspektiva slikanja sveta na dobro in zlo. Najprej Putin, potem Orban, Poljska, gre za premeščanje pozornosti od realnih problemov,« pove Nežmah. Kaj si torej obetamo od jutrišnje razprave? Po njegovem mnenju ne veliko. »To je dejansko samo oder politike, saj parlament ne bo sprejemal nobenih sklepov, zakonov, ničesar. Vedeti je treba, da bodo poslanci težko utemeljeno karkoli povedali o Sloveniji, saj se s tem ne ukvarjajo, je ne preučujejo, jih ne zanima. Govor o tem bi zahteval močno pripravo.«

dr. Bernard Nežmah
dr. Bernard Nežmah © TU SŠK

Prav tako je prepričan, da evropski voditelji znajo ločiti med realnostjo in politično govorico. »Strahovlade v Sloveniji ni, mislim, da tudi evropski voditelji ločijo med političnimi slikami, ki jih stresejo opozicijski voditelji in mediji, in pa realnostjo.«

Dejstvo, o katerem pa se na razpravi, kot ji bomo priče jutri, ne bo govorilo, pa je, da je večina medijev v državi vendarle nagnjenih na levo in je do tokratne vlade precej kritična. To je pokazala tudi raziskava Fakultete za medije, po kateri so ugotovili, da je kar 80 odstotkov medijev nagnjenih na levo, nam je zaupal dekan fakultete Borut Rončevič.

STA bi potrebovala temeljito razpravo, kaj počne, kako počne in zakaj počne.

Del medijske fronte poteka tudi na Slovenski tiskovni agenciji. Predsednik vlade Janez Janša je nato včeraj direktorja Slovenske tiskovne agencije Bojana Veselinoviča pozval k odstopu. Po njegovem mnenju je namreč čas, da Veselinovič odgovarja za svoja nezakonita ravnanja, hkrati pa omogoči tiskovni agenciji normalno delo in razvoj. Kaj o STA meni dr. Nežmah? Najprej je kritičen do izjemno visoke plače direktorja, ki presega plačo predsednika države, o sami agenciji pa pove: »STA je dediščina, tako kot je bil nekdaj TANJUG. Ampak kaj počne? Velike agencije so nekoč pošiljale reporterje po svetu, da so videli, kaj se dogaja. Kaj dela STA? Prevede poročila tujih agencij. Drug problem je, da ko se v Sloveniji zgodijo velika razkritja, jih najdete na Požareportu, portalu Necenzurirano, Mladini, nikoli na STA. Zato bi bilo treba premisliti delovanje te agencije, potrebna bi bila drugačna organizacija, ekipa novinarjev, ki bi tekmovala z drugimi. To, da sama producira intervjuje, kaže, da ne ve, kaj početi. A jo pravzaprav potrebujemo v tako velikem obsegu? Med mediji je tekma, STA je zunaj nje, ampak v tekmi pridobivanja informacij je šibka. STA bi potrebovala temeljito razpravo, kaj počne, kako počne in zakaj počne.«

Politična usmerjenost se po njegovem kaže v načinu poročanja. »Pred dnevi so poročali o rezultatih ameriške nevladne organizacije Freedom house, ki je merila stopnjo svobode. Slovenija je bila v samem vrhu, ampak STA je poročala, da je imela toliko točk kot Barbados. Ampak je nabrala več točk kot Nemčija, Avstrija, Velika Britanija, ZDA, ampak tega nam STA ni povedala. Tako, kot je poročala, ni bila laž, ampak izbrala je nepomemben podatek in tako razvrednotila oceno. Tudi STA manipulira.«

 

Slovenija, Politika
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...