Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Boj z virusom (foto: Freepik)
Boj z virusom | (foto: Freepik)

»Toliko boljše za virus, toliko slabše za vlado, toliko boljše za nas«

Spoznanje več | 05.02.2021, 06:10 Rok Mihevc

Epidemija ima večje razsežnosti v državah, ki imajo večje težave s stabilnostjo vlade. Četudi je naša vlada učinkovita, pa ima njeno rušenje s strani opozicije posledice tudi na upoštevanje ukrepov. O tem je v oddaji Spoznanje več, predsodek manj spregovoril tudi publicist dr. Žiga Turk.

"Bojim se, da se nam dogaja nova etapa državljanjske vojne"

»Ni krivično reči, da za opozicija ta virus ni glavni sovražnik. Za opozicijo je sovražnik pozicija, sovražnik vlade je virus, sovražnik mojega sovražnika pa je moj prijatelj.« Tako je stanje v slovenski politiki povzel dr. Žiga Turk. Pri tem pa izpostavlja tudi moč drugih skupin in ljudi z vplivom, ki so tudi nasprotniki vlade. »In razumejo, da kolikor boljše za virus, toliko slabše za vlado. To se v Sloveniji zelo čuti, v drugih državah niti ne toliko, vsaj v Italiji ali Veliki Britaniji se ne spomnim, da bi delali težave. V Sloveniji pa se bojim, da se nam dogaja nova etapa državljanske vojne, kjer je virus izkoriščen v politične namene.«

Dr. Žiga Turk v oddaji "SPOZNANJE VEČ, PREDSODEK MANJ"

Krivde za situacijo ni pošteno deliti na pol

Turk se zaveda, da sta za prepir potrebna dva, a meni, da ni pošteno krivde za situacijo deliti na pol. »Če bi veljal dogovor, da vsi stojimo skupaj in prepričamo ljudi, da se zavedajo nevarnosti in svoje moči, da to nevarnost ustavijo, bi bilo povsem drugače. Če bi mediji ustvarili protivirusno vzdušje, tako kot ga ustvarijo za kakšno košarkarsko prvenstvo ali smučarsko tekmovanje, bi bilo povsem drugače. Ko bodo nasprotniki vlade pogledali nazaj, jim ne bo v čast.«

Dr. Žiga Turk
Dr. Žiga Turk © STA

"Samo želeti si odprte šole ni dovolj"

»Kolikor boljše za virus, toliko slabše za vlado, toliko slabše za vlado, toliko boljše za nas. To je žalostno stanje slovenske politične in medijske operative,« meni dr. Turk, ki pove tudi, da je Slovenija z restrikcijo ukrepov v primerjavi z drugimi državami nekje na sredini. »Vlada poskuša s čim milejšimi ukrepi stvari obvladovati. Zdravstveni sistem zadevo obvladuje, za kar mu moramo dati veliko priznanje. Recimo, na Portugalskem beremo, da bolnike vozijo v druge države. Naši vladi je stvari uspelo ustaviti in želja vlade, da bi delala to, kar si ljudje želijo, se kaže tudi v tem, da so šli v dveh regijah v šolo za štiri dni. A samo želeti si odprte šole ni dovolj. Razmere so odvisne od nas in boljše kot bodo razmere, več razredov se bo odpiralo.«

POSNETEK CELOTNE ODDAJE

Tudi opozicija nima čarobne palčke za končanje epidemije ... 

Kaj konkretno bi v koronakrizi naredila slovenska opozicija? Razen tega, da bi odprla šole, ni nekih dobrih predlogov, kako se spopasti s težavami v gospodarstvu in pomagati različnim skupinam ljudi? »Kako je bilo, ko je bil nekdo drug na oblasti, smo že videli. Tudi zdaj, ko spremljamo poteze politične in medijske opozicije, se ne spomnim, da bi slišali karkoli uporabnega. Opozicija nima nobene čarobne palice ali trika. Edino, kar bi se zgodilo, če bi opozicija prevzela oblast je, da bi kar naenkrat ves ta orkester, ki ustvarja javno mnenje in klimo, nehal problematizirati vsak ukrep posebej. Kar naenkrat bi bilo super, če bi bile šole zaprte itd... mogoče bi to celo bolj delovalo, a to kaže na pomanjkanje odgovornosti, ki bi morala nastati v javnem prostoru in bi moral vsak, ki ima možnost kaj v javnosti povedati, prispevati k temu, da je kakšen kontakt manj, da so kakšne roke bolj čiste, da kakšna maska bolj drži, da je kakšna razdalja večja in kakšen prostor bolj prezračen...«

 

Spoznanje več
Bazilika v Ogleju (photo: Velvet, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons) Bazilika v Ogleju (photo: Velvet, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons)

Z nadškofom Zoretom v Oglej več ko 1700 romarjev

Ljubljanska nadškofija je danes pripravila svetoletno postno romanje v Oglej. Več kot 1700 romarjev se je odpravilo v eno najpomembnejših zgodovinskih in duhovnih središč krščanstva. Osrednji del ...

Zala Ban, štirinajstletnica iz Šentvida v Ljubljani, ki na zmago na natečaju za risbo planiškega pokala gleda zelo realno, čeprav gre za velik uspeh. (photo: www.triglav.si) Zala Ban, štirinajstletnica iz Šentvida v Ljubljani, ki na zmago na natečaju za risbo planiškega pokala gleda zelo realno, čeprav gre za velik uspeh. (photo: www.triglav.si)

Zala Ban je zmagovalka risbe za planiški pokal

Na ustvarjalni natečaj Skupine Triglav je prispelo več kot osemsto risb mladih avtorjev iz vse Slovenije. Za obisk največjega slovenskega športnega praznika, ki bo dolino pod Poncami prevetril ...

Marija z Jezusom (photo: Cathopic) Marija z Jezusom (photo: Cathopic)

Dani Siter: Materinstvo je samo Božje delo

V Tednu družine, ki nosi naslov Prinašalci upanja, smo se z Danijem Siterjem iz društva Družina in življenje (DIŽ) pogovarjali o vlogi družine ter pomenu medsebojnih odnosov v življenju ...