Štefan IskraŠtefan Iskra
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović
Janez Poklukar (foto: Državni zbor/Matija Sušnik)
Janez Poklukar | (foto: Državni zbor/Matija Sušnik)

Janez Poklukar postal novi minister za zdravje

Slovenija | 23.02.2021, 19:19 Alen Salihović Slovenska tiskovna agencija

Poslanke in poslanci so s 50 glasovi za in 31 proti podprli imenovanje Janeza Poklukarja za ministra za zdravje. 42-letni zdravnik, ki je že prisegel pred državnim zborom, je s tem postal 18. minister za zdravje doslej in tretji zdravstveni minister v tej vladi. Z delom na ministrstvu dosedanji generalni direktor Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana začenja v sredo.

V nagovoru po imenovanju in zaprisegi je novi minister za zdravje ponovil, da bi bil danes raje v ambulanti, a verjame, da lahko na mestu ministra naredi več za zdravje ljudi. "Verjamem, da je pred nami ključen trenutek za spremembe v zdravstvu. Skupaj in poenoteni v skupnem cilju lahko dosežemo tisto, kar v zdravstvu že dolgo čakamo. Naši pacienti, zaposleni in vsi Slovenci si to zaslužimo," je povedal. Vse v DZ je povabil h konstruktivnemu dialogu in sodelovanju.

Med prednostne naloge na ministrskem mestu Poklukar uvršča spopad z epidemijo in izboljšanje dostopnosti do zdravstvenih storitev. Poklukar je prejšnji teden v predstavitvi svoje vizije zdravstva pred parlamentarnim odborom poudaril, da je cilj univerzalno, široko dostopno javno zdravstvo. Izpostavil je potrebo po krepitvi primarne zdravstvene ravni, zlasti dela zdravstvenih domov, ter jasni ločitvi dela v javnem in zasebnem zdravstvu.

Verjamem, da je pred nami ključen trenutek za spremembe v zdravstvu.

Za zdravstvo je po njegovih besedah treba nameniti več denarja, vire financiranja pa razpršiti. Zavzema se za jasno opredelitev košarice pravic iz osnovnega zavarovanja ter za preoblikovanje dopolnilnega zavarovanja. Po njegovem mnenju je ključno urediti dolgotrajno oskrbo.

Poklukar na položaj zdravstvenega ministra ne stopa v začetku mandata, pač pa dobro leto pred rednimi parlamentarnimi volitvami, zato vsi njegovi načrti najbrž niso uresničljivi v tako kratkem času. Premier Janez Janša je novega ministra iskal po odstopu Tomaža Gantarja, ki je sledil izstopu DeSUS iz koalicije. V vmesnem času je ministrstvo vodil Janša sam.

Poklukar je do zdaj kot direktor vodil jeseniško bolnišnico, ki jo je uspešno finančno saniral, od avgusta 2019 pa še UKC Ljubljana. Z njegovim imenovanjem za zdravstvenega ministra tako največja bolnišnica v državi ostaja brez generalnega direktorja, začasno naj bi v. d. direktorja postal Jože Golobič, dosedanji predsednik sveta UKC. Svet UKC bo o tem odločal v sredo.

Kaj od Poklukarja pričakujejo v zdravstvu?

Deležniki v zdravstvu Poklukarju priznavajo dobro poznavanje slovenskega zdravstvenega sistema. Kljub temu se vsi zavedajo, da dela na tem področju ni malo. Predsednik sindikata FIDES Konrad Kuštrin upa na začetek zdravstvene reforme, predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Monika Ažman pa pričakuje, da bodo končno sprejeti kadrovski standardi in normative.

Naša sogovornika se zavedata, da bo Poklukarjev mandat krajši in vsaj v prvih mesecih usmerjen v ukrepe, povezane z epidemijo. Čaka ga težka naloga saj bo moral zagotoviti boljšo funkcionalnost ministrstva in vseh njegovih delov. »Naša pričakovanja so velika z ozirom na to, da ima podporo premiera in vseh koalicijskih strank računamo, da bo resno zastavil zdravstveno reformo. Mi se zavedamo, da v tem letu, ki preostane ne moremo nobenega programa speljati do konca,« je za Radio Ognjišče dejal Kuštrin, ki tudi pričakuje, da se bo novi minister aktivno vključil v pripravo nove kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike, ki jo bodo v skladu prenove plačnega sistema morali izpogajati v naslednjem letu, upam. Po njegovih besedah je velik problem o katerem pa mnogi ne želijo ali pa nočejo govoriti to je zdravstvena nega. »Mislim, da je ena od prvih stvari, ki bi jih moral storiti, da se ponovno vrnejo kompetence srednjim medicinskim sestram, ki jih je minister Šabeder, po moje pod pritiskom in ne čisto prepričan v prav, podpisal in ponižal srednje medicinske sestre na nivo bolničark ali pa, da ne rečem strežnic.«

Mislim, da je ena od prvih stvari, ki bi jih moral storiti, da se ponovno vrnejo kompetence srednjim medicinskim sestram.

Ureditev tega področja pričakuje tudi Ažmanova: »Mi si že dolga leta prizadevamo, da bi končno v državi sprejeli kadrovske standarde in normative za področje zdravstvene nege in babištva. To je nek osnovni dokument na podlagi katerega bomo vedeli, koliko posameznih kadrov lahko načrtujemo in koliko jih moramo izobraziti.« Od ministra bodo zahtevali tudi, da se v Zdravstveni svet vključi predstavnika Zbornice zdravstvene in babiške nege: »Zadnje leto in še nekaj, tega predstavnika ni bilo imenovanega.«

Leve stranke o zdravstvu veliko govorijo in nič ne naredijo. Tega izgovora bodoči minister ne bo mogel imeti.

Ažmanova pričakuje še: »Ko bomo uredili tudi nagrajevanje, pa ne samo v intenzivnih terapijah tudi na drugih področjih zdravstvene nege, nenazadnje v velikem primanjkljaju tudi v socialno varstvenih zavodih, ko bomo uredili ta del področja, bomo lahko zagotovili kadre. Če bomo te zagotovili, bomo uredili tudi delovne pogoje in bo krog sklenjen.«

Tako Ažmanova kot Kuštrin verjameta, da se Poklukar, ki je uspešno saniral bolnišnico Jesenice in tudi uspešno začrtal delo kot direktor največje slovenske bolnišnice UKC Ljubljana zaveda težav v sistemu. »Predvsem pa verjamem, da Poklukar zelo od blizu pozna zdravstveno varstvo, predvsem bolnišnični sistem zdravstvenega varstva in tudi tam imamo kar nekaj izzivov, zlasti na področju intenzivnih terapij,« je dejala Ažmanova. Ali je prednost, da Poklukar prihaja iz zdravstva pa je Kuštrin dodal: »Vendar pa je treba povedati, da je bilo že veliko ministrov v zadnjih desetih letih, ki so prišli iz zdravstvenega sistema pa rezultata ni bilo nobenega. Večina njih se je izgovarjala, da nimajo koalicijske podpore, da niso usklajeni, kar je bilo v veliki meri res. Leve stranke o zdravstvu veliko govorijo in nič ne naredijo. Tega izgovora bodoči minister ne bo mogel imeti.«

Slovenija, Politika, Zdravstvo
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...