Kaj je kandidat za ministra za zdravje povedal o evtanaziji?
| 17.02.2021, 14:03 Alen Salihović
Slovenija naj bi kmalu dobila že 20. zdravstvenega ministra. To naj bi postal sedanji direktor UKC Ljubljana Janez Poklukar. Med prednostnimi nalogami je na seji odbora za zdravstvo v državnem zboru omenil krepitev primarnega zdravstva, celostno zdravstveno obravnavo bolnika, spremembo in razpršitev financiranja, vzpostavitev agencije za kakovost v zdravstvu in obvladovanje epidemije covida-19. Na vprašanje o evtanaziji pa je odgovoril: »Kot zdravnik zame moralno etično to ni del o katerem bi razpravljal. Zame je sprejemljiva paliativa in vsa sodobna medicina, evtanazija pa zagotovo ne.«
Nov minister za zdravje v @vladaRS bo g. Janez Poklukar. Predlog za imenovanje je bil poslan v Državni zbor. Po uskladitvi v koaliciji oziroma v poslanskih skupinah ima dober kandidat zagotovljeno udobno večino za izvolitev. Veselimo se okrepitve v ekipi. #Zmoremo 🇸🇮 pic.twitter.com/Wa0pVQqWfZ
— Janez Janša (@JJansaSDS) February 12, 2021
V enem najtežjih trenutkov za zdravstvo dobivamo novega ministra za zdravje in tega se Poklukar tudi zaveda. Ocenjuje, da so bila zadnja leta za bolnišnice finančno težka, zdravstvo se sooča s pomanjkanjem kadra, vlaganja v infrastrukturo, dnevni tempo zadnje leto pa narekuje epidemija covida-19: »Na tem mestu bi izkoristil priložnost in se vsem zaposlenim v zdravstvu zahvalil za to, da so zmogli. Kajti epidemije ne obvlada zdravstvo, ne vlada, epidemijo obvladajo ljudje.« Vse je pozval k doslednemu spoštovanju zaščitnih ukrepov, umiritev epidemije pa po njegovih besedah kaže cepljenje.
Zdravstvo mora po njegovem mnenju temeljiti na močnem primarnem zdravstvu, omenil je tudi združevanje vodstev bolnišnic in njihovo specializacijo. Kot je dejal, je treba zaustaviti trend odhodov kadra, zlasti medicinskih sester. »Po koloarjih sem že tudi slišal šale, da bo na železnici ali pa v kakšnih železarnah več zdravstvenih tednikov kot pa tistih, ki pokrivajo to stroko.«
Predvsem zaradi starajoče se družbe sedanji sistem financiranja zdravstva ni vzdržen, ocenjuje Poklukar. Zato bo treba najti druge vire, jih razpršiti ter povečati prihodke. Treba bo tudi zagotoviti vire iz proračuna, definirati, kaj spada v osnovno zavarovanje, in razmisliti o preoblikovanju dopolnilnega zavarovanja.
Glede pripadnosti politiki pa je še povedal: »Nisem član nobene politične stranke, nisem član nobene kvote, sem sem prišel z ekipo in stroko postaviti neke gabarite za uspešno nadaljnje delo. Vendar bomo na kancu vsi skupaj potrebovali voljo.«
Oče petih otrok, ki se zaveda, da ko zdravniki ostanejo brez moči, takrat vedno ostane upanje
Poklukar, ki prihaja iz Zgornjih Gorij je odraščal v zdravstveni družini, saj je mama delala na urgenci, oče je bil reševalec. Je oče petih otrok. Njegova soproga Bernarda je diplomirana medicinska sestra in za njo pravi, da drži vse štiri vogale in, da če ga ne bi podpirala in razumela njegovih odsotnosti, ne bi mogla imeti takšne družine. 42-letni zdravnik Poklukar, ki ga čaka zgolj eno leto dela, ker gremo prihodnje leto na volitve, danes v državnem zboru, pa tudi vse od naznanitve, da je kandidat za novega ministra, ni bil deležen skoraj nobene kritike.
Kot direktor jeseniške bolnišnice je dal pobudo za mašo za zdravstvene delavce in paciente. Takrat je za Gorenjski glas dejal »V poklicu zdravnika se vsak dan srečujem z veseljem in žalostjo, z rojstvom in tudi smrtjo. Zdravstveni delavci smo ob pacientih v lepih in težkih trenutkih. Zdravniki moramo v prvi vrsti verjeti v znanost, na tem mora temeljiti današnja medicina, dejstvo pa je, da včasih ostanemo brez moči, takrat pa vedno ostane upanje.«