Jaka KorenjakJaka Korenjak
Helena KrižnikHelena Križnik
Slovenska in evropska zastava (foto: Rok Mihevc)
Slovenska in evropska zastava | (foto: Rok Mihevc)

Slovenija na področju vladavine prava morda še slabša kot Madžarska in Poljska

| 11.02.2021, 12:08 Alen Salihović

Pogosto slišimo, da se v Sloveniji soočamo s precej globoko in široko demokratično krizo. O tem sta na primeru Slovenije napisala knjigo profesorja dr. Matej Avbelj in dr. Jernej Letnar Černič. Slednji je v pogovoru za Radio Ognjišče dejal, da knjiga glede vpliva evropskih institucij na vladavino prava in demokracijo predstavi razmere v Sloveniji z željo, da bi prišlo do sprememb na bolje. Letnar Černič, ki redno spremlja razmere v državi se je z namenom pomiritve političnih strasti v državi podpisal tudi pod Poziv k družbenemu premirju in sodelovanju.

»S knjigo želimo pomagati, da bi vsi morda nekoč živeli v deželi, kjer bi bil višji življenjski standard, kjer bi imeli močne institucije pravne države, kjer bi bilo res učinkovito varovano človekovo dostojanstvo. To je bil ta glavni razlog, subjektivna pogojenost vseh nas, ki smo sodelovali pri tem knjižnem projektu,« je uvodoma dejal Letnar Černič.

Dodal je, da je posebnost knjige v tem, da govorijo o Sloveniji kot primeru primera na tem področju. »V srednji in vzhodni Evropi se v zadnjih desetih letih veliko govori o eroziji, razjedanju na področju vladavine prava, ustavne demokracije, varovanja človekovih pravic in tukaj naši kolegi iz tujine, predvsem teh zahodnih, severnoevropskih univerz izpostavljajo predvsem Poljsko in Madžarsko kot primera slabih praks pri spoštovanju vladavine prava in človekovih pravic. Mi se delno strinjamo z njimi, vendar pa smo želeli postavit Slovenijo kot še en primer slabih praks. Primer šibkih institucij, nepotizma, klientelizma, izrabljana vladavine prave v svoje zasebne finančne interese. Kar v knjigi želimo predstaviti je prav to, da je Slovenija morda še hujša zgodba, kot sta Poljska in Madžarska. Morda v Sloveniji že zadnjih 30 let govorimo o tem, kako so naše institucije ugrabljene, da v bistvu so redki tisti ljudje v njih, ki skrbijo za skupno dobro, za uresničevanje vladavine prava,« nam je dejal sogovornik.

Knjigo je mogoče naročiti na povezavi: https://www.bloomsburyprofessional.com/uk/the-impact-of-european-institutions-on-the-rule-of-law-and-democracy-9781509915057/

Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media) Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media)

Papež: Jezusov križ ruši zidove in briše dolgove

Križev pot, ki bo letos v rimskem Koloseju potekal pod vodstvom kardinala Balda Reine in po meditacijah papeža Frančiška, prinaša globoko sporočilo: Jezusov križev pot je pot ljubezni, ki se ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«