Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Ameriški predsednik Joe Biden (foto: Pixabay)
Ameriški predsednik Joe Biden | (foto: Pixabay)

Lahko o Bidnu sploh govorimo kot o katoličanu?

Spoznanje več | 28.01.2021, 06:23 Rok Mihevc

Kako bo novi predsednik ZDA Biden, katoličan, vozil med nacionalno usmerjenim katolištvom in liberalnim katolištvom, ki sodeluje v raznih mavričnih agendah? Lahko o Bidnu sploh govorimo kot o katoličanu? Čeprav je bil pri sveti maši z rožnim vencem v roki, zagovarja splav, kontracepcijo, teorijo spola…

Biden je katoličan, tak kot je bil Kennedy, je v oddaji »Spoznanje več, predsodek manj«, versko pripadnost predsednika ZDA komentiral p. Branko Cestnik. »Liberalen katoličan. Takšne najdeš tudi v Sloveniji, tudi med farani. Taki, ki zagovarjajo pravico do splava, pa se imajo za katoličane. To je polje, ki pri ljudeh še ni čisto razčiščeno. Cerkev daje jasne nauke, celo grozi z izobčenjem tistega, ki promovira ali načrtuje splav… Ampak ljudje v tem polju tipajo in iščejo opravičilo zase in podobno.«

POSNETEK CELOTNE ODDAJE 

Lahko da ima predsednik Biden osebno vero v srcu in ne bi dovolil splava v svojem okolju, kot politik pa mora pristati na nek kompromis. »Na roko gre vsej tej arbortistični industriji, to je nek kompromis, da je predsednik v imenu demokratov. Oni to jemljejo kot velike dosežke in takšnega kandidata so lansirali za predsednika ZDA, ki brani te dosežke. Biden bi moral biti bolj previden, saj je videl, da mnogo kristjanov ne mara arbortistične in LGBT scene in da so tudi bolj nacionalno usmerjeni.«

Branko Cestnik
Branko Cestnik © Jože Bartolj

Tudi v Slovenji imamo nacionalni tip katolištva, ki katolištvo zelo povezuje z domoljubjem. Cestnik meni, da nekateri tudi skrajno, kar je lahko nevarno. »Z njimi se je treba znati pogovarjati in Biden bo v precepu. Upamo, da bo ameriška Cerkev previdna, da ne bi Bidnov pojav vnesel razdor v ameriško Katoliško cerkev. Biden načeloma govori, da bo pomirjal strasti, da bo zašil ta razkol med levo in desno polovico ZDA, ampak bomo videli, kako mu bo to uspelo. Namreč, tudi ko je nastopil Obama, smo imeli velike upe, kako bo temnopolti predsednik rešil rasno vprašanje, pa je bolj pereče kot je bilo pred njim. A vidimo, da se je sfižilo, tu je še večji razisem, razbijanje ulic… na koncu ni bilo nekega velike uspeha pri reševanju tega vprašanja.« Cestnik sicer pravi, da je težko s frankolovskih bregov razmišljati o ZDA, a meni, da so to teme, ki se tičejo vseh. »ZDA so konec koncev še vedno vodilna kulturno ekonomska sila in marsikaj je odvisno od njih.«

Prisluhnite še Cestnikovemu razmišljanju o

Spoznanje več
Bazilika v Ogleju (photo: Velvet, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons) Bazilika v Ogleju (photo: Velvet, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons)

Z nadškofom Zoretom v Oglej več ko 1700 romarjev

Ljubljanska nadškofija je danes pripravila svetoletno postno romanje v Oglej. Več kot 1700 romarjev se je odpravilo v eno najpomembnejših zgodovinskih in duhovnih središč krščanstva. Osrednji del ...

Zala Ban, štirinajstletnica iz Šentvida v Ljubljani, ki na zmago na natečaju za risbo planiškega pokala gleda zelo realno, čeprav gre za velik uspeh. (photo: www.triglav.si) Zala Ban, štirinajstletnica iz Šentvida v Ljubljani, ki na zmago na natečaju za risbo planiškega pokala gleda zelo realno, čeprav gre za velik uspeh. (photo: www.triglav.si)

Zala Ban je zmagovalka risbe za planiški pokal

Na ustvarjalni natečaj Skupine Triglav je prispelo več kot osemsto risb mladih avtorjev iz vse Slovenije. Za obisk največjega slovenskega športnega praznika, ki bo dolino pod Poncami prevetril ...

Marija z Jezusom (photo: Cathopic) Marija z Jezusom (photo: Cathopic)

Dani Siter: Materinstvo je samo Božje delo

V Tednu družine, ki nosi naslov Prinašalci upanja, smo se z Danijem Siterjem iz društva Družina in življenje (DIŽ) pogovarjali o vlogi družine ter pomenu medsebojnih odnosov v življenju ...