Naš gost: Jožef Pavlič
Naš gost | 25.01.2021, 09:33 Jože Bartolj
V oddaji Naš gost je bil z nami urednik, pesnik in pisatelj Jožef Pavlič, ki je pred kratkim izdal knjigo črtic in ostalih zapisov z naslovom Radostnice. Avtorja sicer že poznamo po pesniških knjigah Vodoravnice in navpičnice, Presečnice v dveh delih, Živim in Nikoli brez upanja. Radostnice so drugačna knjiga. Avtor pravi, da je hotel z njo bralce spodbuditi, da se veselijo življenja. Ob omenjenem delu lahko pomislimo tudi, da gre za nekakšen obračun s samim seboj ob prihajajočem okroglem 70. življenjskem jubileju.
Radostnice so sicer zelo sveža knjiga. Zadnja prispevka sta nastala ob aktualni pandemiji koronavirusa in ob zmagi sokrajana 22. letnega Tadeja Pogačarja na dirki Tour de France ...
Prisluhnite celotnemu posnetku oddaje!
Pogovor smo nadaljevali s spominom na mamo in očeta. Ob pogledu na osebno zgodovino Jožefa Pavliča je treba omeniti še njegovega strica škofa Jožefa Kvasa in bratranca duhovnika Maksa Ipavca, ki sta leta 2019 o njem napisala tudi knjigo. In te sorodstvene vezi so zelo vplivale na duhovno izgradnjo našega gosta.
Pavlič je prišel po zaključenem študiju na Teološki fakulteti v službo na katoliški tednik Družina leta 1978. Kmalu je postal urednik za Cerkev po svetu. V oddaji nam je povedal kakšno je bilo njegovo novinarsko delo. Veliko je tudi potoval, slišali pa smo tudi, kako so ta potovanja, ki so bila tudi romanja, vplivala nanj in na njegovo novinarsko delo.
Pavlič je prišel na Družino, ko je bil za papeža izvoljen Janez Pavel II. V pokoj je odšel v času papeževanja papeža Frančiška; vmes je bil še Benedikt XVI. O vseh treh je veliko pisal in tudi v oddaji Naš gost nam je zaupal svoje mnenje o teh treh papežih. Pavlič je tudi član Slovenske sekcije Suverenega malteškega viteškega reda.
Letos mineva 30 let od prelomnih dogodkov, ki so nas pripeljali do lastne države. Tudi eno od poglavij njegove knjige Radostnice, nosi naslov Na braniku slovenstva. Kaj Jožefu Pavliču pomeni domovina in kdaj je zanjo potrebno izreči odločno besedo, nam je prav tako zaupal v prijetnem pogovoru, ki ga lahko poslušate tudi v našem audio arhivu!