Jože BartoljJože Bartolj
Miha MočnikMiha Močnik
Tanja DominkoTanja Dominko
Lojze Peterle (foto: ARO)
Lojze Peterle | (foto: ARO)

Peterle: Pričakoval sem, da bo proces demokratičnega dozorevanja potekal hitreje

Slovenija | 23.12.2020, 18:31 Alen Salihović

23. decembra mineva 30 let od plebiscita. V »Pogovoru o« smo gostili predsednika osamosvojitvene vlade Lojzeta Peterleta. Spregovoril je o spominih na tisti čas pa tudi o tem, kako bi morali politiki delovati danes. Dejal je, da je bilo pred 30. leti veliko več močnih osebnosti, kot jih je danes. »Kljub temu, da so bili ljudje iz različnih profilov, vendar so težili k istemu. Danes je ta smisel za skupno pošel. Tekmujejo pa številni politiki znotraj iste paradigme.«

Peterle je dejal, da so pred 30. leti ljudje začutili trenutek in so vedeli, da je prišel čas odločitve in so ga izkoristili. »Vendar niso stvari tako enostavne, kot jih nekateri prikazujejo, da se je kar zgodilo ljudstvo, da se je zgodil narod in da smo bili skoraj vsi za. Res smo dosegli plebiscitarni rezultat, tako rekoč redki so bili resnično proti, ampak nikoli se tako velik stvari ne zgodijo same od sebe. Nekdo mora razsvetliti noč, nekdo mora pokazati smer, nekdo se mora zavzeti za cilj in Demos je bil tisti, ki je imel pobudo. Nove demokratične sile so prišle z idejo samostojne, suverene slovenske državnosti, ljudje so to najprej podprli na volitvah 8. aprila. Če ne bi bilo teh volitev, ne bi bilo nobenega plebiscita,« je dejal.

Prisluhnite posnetku oddaje!

Tako kot pred 30-timi leti se tudi danes demokratično potrjena vlada sooča z napadi, je dejal. »V takšni situaciji, ko imamo demokratično izvoljeno vlado je res moralno oporečno, če ti nagajaš vladi samo zato, ker si na drugi strani. V takšnih razmerah je potrebno podpreti tisto, kar celi državi pomaga naprej. V takšni situaciji ne smeš želeti, da sosedu koza crkne, a ocenjujem, da doživljamo prav to, doživljamo pozive k nasilju, poziv, da je treba Janeza Janšo ubiti še preden je vstopil v vladno palačo, oziroma jo je prevzel. Te stvari dišijo po nekem drugem času,« je povedal in posebej naglasil, da moramo v Sloveniji prenehati s tem, kdo bo koga. »Pričakoval sem, da bo potekal proces demokratizacije, demokratičnega dozorevanja vendar malce hitreje.«


Slovenija, Pogovor o
Škofa Mariano Crociata in Anton Jamnik (photo: osebni arhiv) Škofa Mariano Crociata in Anton Jamnik (photo: osebni arhiv)

Evropski škofje so izvolili novega predsednika.

Komisijo škofovskih konferenc Evropske unije bo v naslednjem petletnem obdobju vodil Italijan Mariano Crociata, njen dosedanji prvi podpredsednik. V imenu Slovenske škofovske konference se ...

Češnjev zavitek (photo: Olga Oginskaya / Pixabay) Češnjev zavitek (photo: Olga Oginskaya / Pixabay)

Sladko postno kosilo

V postnem času se ob petkih vzdržimo mesa, marsikdo pa ima vse petke brezmesne. Za glavno jed kuhamo brezmesne enolončnice, zelenjavne juhe, špinačo s pire krompirjem in ocvrtim jajčkom, pire ...