Jure SešekJure Sešek
Miha MočnikMiha Močnik
Rok MihevcRok Mihevc
Dr. Ernest Petrič (foto: STA)
Dr. Ernest Petrič | (foto: STA)

"Poslušalci Radia Ognjišče ste zgled, kako se ravna v tej težki situaciji"

Spoznanje več | 10.12.2020, 09:38 Rok Mihevc Tone Gorjup

Zdi se, da bi del enotnosti, ki je vladal pred 30 leti, potrebovali tudi danes v vojni proti koronavirusu. V tej bitki kot kaže izgubljamo, saj so številke umrlih, ki jih poslušamo vsak dan, grozljive. Kje se je zalomilo, smo v oddaji »Spoznanje več, predsodek manj«, povprašali nekdanjega ustavnega sodnika dr. Ernesta Petriča.

V tej bitki zaenkrat ne zmagujemo 

Z veliko zaskrbljenostjo spremlja trenutne razmer, je uvodoma povedal Petrič, ki ocenjuje, da v tej bitki zaenkrat ne zmagujemo. »Zanimivo je to, da naša vlada povzema podobne oz. enake ukrepe kot številne druge države. A kakšnih pozitivnih rezultatov, razen stabilizacije, pa ni. Ne moremo govoriti o pozitivnih učinkih.« Tudi cena v gospodarstvu je že visoka. »Vsi bomo to plačali in izšli prizadeti. Eni gospodarsko, drugi celo s tragedijami v družinah. Mladi bodo izgubili na področju izobraževanja in mladostnega življenja.«

Prisluhnite celotni oddaji pogovora s prof. Petričem

Zdaj je čas, ki nas poziva, da stopimo skupaj

Zakaj učinek trenutnih ukrepov ni najboljši? »Bom malce drzen. Ne hodim veliko med ljudi, ko pa grem v naravo, trgovino, pa srečuješ ljudi, ki jih ne razumem. Ali je res tako težko nositi masko? Če stroka poziva k temu, za našo skupno dobrobit, za varstvo, zdravje ljudi, posebej ogroženih skupin, nosite masko. Zakaj je to tako težko? Ponekod berem, da s tem izražajo protest zoper obstoječo vlado. Ampak, ali ni zdaj čas za to, da res stopimo skupaj in da pozabimo na določene stvari? Je res čas, da dokazujemo, kako imajo oni pa oni narobe? Ali ni zdaj čas, ki terja in nas poziva, da stopimo skupaj. Da se s problemi skupaj soočamo.« Žalosti ga, da pred meseci ni bila sprejeta ponudba s strani vlade k sodelovanju. »Ne zato, ker bi se a priori strinjal z vlado, ampak, če bi bila sprejeta, bi lahko te stranke imele vpliv. Mislim, da če se stvari pri nas ne spreminjajo na boljše kot drugod s podobnimi ukrepi, potem se vsiljuje odgovor, da verjetno zato ne, ker jih ne spoštujemo. Želel bi, da bi pokazali nekaj več človeške solidarnosti.«

"Verjamem v to, da smo Slovenci dovolj zreli"

Kaj pa Petrič meni o pobudah za zamenjavo oblasti? Pravi, da imamo vse elemente demokratične družbe. »Nesporno je, da se po demokratičnih postopkih vlada lahko spremeni, predvsem pa po volitvah, ki bodo najkasneje čez dve leti. Lahko pride do spremembe pri tem, vse to je legitimo. Ni pa modro, humano in človeško v tej težki situaciji zlorabljati določene stvari za politične spremembe. Boj proti temu virusu mora biti skupen. Solidarnost, povezanost in pripravljenost izvajati ukrepe so pogoji za reševanje življenj in skrajšanje pandemije. Verjamem v to, da smo Slovenci dovolj zreli. Prepričan sem, da so to poslušalci Radia Ognjišče, ki so v veliki meri preprosti in pošteni ljudje, ki živijo od svojega dela, skrbijo za svoje družine in sami zase. In človek bi jim rad rekel, dajajte zgled, kako je treba v takšni situaciji ravnati. Ne se prepirati, ampak se pogovarjati o sodelovanju.«

Naročite se na podkast oddaje "Spoznanje več, predsodek manj"

"Apeliram na opozicijo in vlado, da z dialogom najdejo najboljše rešitve"

V samem boju prihaja tudi do dilem med tem, kaj predlaga stroka in politika. Na drugi strani imamo trgovine in gospodarstvo, ki si želijo vsaj nekaj prodati v tem decembrskem času. Kako najti pravo ravnovesje? »Bistvo dobre in uspešne politike je vedno iskati ravnotežja med različnimi interesi in potrebami znotraj realnosti. Če to prevedeva v sedanjo situacijo, je prva prioriteta zdravje življenja ljudi. Če te epidemije ne bomo ustavili, bomo težko preprečili še hujše posledice. Prvo besedo bi človek v tej situaciji dal stroki in ko ta pove svoje, je naslednji korak, kako uskladiti z vsemi drugimi. Se pravi na pameten način z dialogom iskati rešitve, ki bodo imele v prvem planu skrb, da se bitko zmaga in hkrati, da bo ta zmaga čim manj prizadela naše življenje, gospodarstvo, finance ... To je naloga vlade. To so težke naloge, kako najti to ravnovesje. Apeliram na opozicijo in vlado, da s skupnimi napori in pripravljenostjo na dialog skušajo iskati najboljše rešitve in jih realizirati. To nas bo potegnile iz te krize. Potem bomo vsi skupaj zmagovalci. In potem bo naše življenje spet steklo normalno in naša država bo normalna, kjer je normalno tudi to, da je en mandat na vladi bolj desna orientacija, drugič bolj leva, pa tretjič bolj širša koalicija. Nič tragičnega in narobe ni, če se ta oblastni ciklus odvija normalno naprej. Narobe bi bilo, če bi bila 50 let ena in ista vlada. To pa ne bi bila več demokracija. Tudi te spremembe imajo svojo funkcijo v normalni demokraciji.«

V tokratni oddaji »Spoznanje več, predsodek manj«, je prof. Petrič spregovoril tudi o pledplebiscitnem času pred 30 leti, o vlogi Cerkve in nadškofa Šuštarja v tem dogajanju, o odnosu do slovenske vojske in reševanju neustavnosti volilne zakonodaje. Prisluhnite celotni oddaji!

Spoznanje več
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...