Dr. Verica Trstenjak o spoštovanju ukrepov v Avstriji in Sloveniji
Slovenija | 09.12.2020, 19:54 Alen Salihović
V zadnjih dneh je veliko polemike o tem, ali so ukrepi za zajezitev epidemije, ki jih sprejema politika na predlog stroke skladni z zakonodajo. Mednarodno uveljavljena pravnica dr. Verica Trstenjak je na nedavnem predavanju, ki ga je pripravila Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija opozorila, da morajo biti ukrepi sorazmerni ter da lahko o njihovi ustreznosti na koncu odloča zgolj in samo sodnik.
Pri razumevanju človekovih pravic je eden osnovnih problemov, da prihaja v praksi do trka več pravic. Kadar torej pride do posega v eno pravico zaradi tega, da se zavaruje drugo, je potrebna sorazmernost: »Če imamo tukaj na eni strani varovanje zdravja ali naprimer pravico do življenja, imamo na drugi stani pravice drugih, katere pravice so zaradi teh dveh pravic omejene, denimo svoboda gibanja ali varstvo osebnih podatkov. Tukaj je potem potrebno presoditi ali so posegi v ti dve pravici sorazmerni.«
Dr. Trstenjakova se je nato vprašala v katerih primerih je mogoče omejiti nekatere pravice ter se osredotočila na 52. člen Listine Evropske unije o temeljnih pravicah. Iz njega izhaja, da mora biti kakršnokoli omejevanje uresničevanja pravic in svoboščin predpisano z zakonom ter morajo biti v skladu z načelom sorazmernosti: »Kdaj je torej nek ukrep sorazmeren? Kdaj je omejitev neke pravice sorazmerna? Izpolnjena mora biti dva bistvena elementa: ukrep mora biti primeren in mora biti nujen.«
O tem, kako ljudje spoštujejo ukrepe je povedala, da naŠvedskem ukrepe spoštujejo, tudi če niso predpisani. »V Avstriji, ko so ukrepi predpisani, jih ljudje spoštujejo, v Sloveniji pa se išče luknjo, kako jih ne upoštevati. Želela bi si, da bi se Slovenija tukaj bolj približala, če že ne Švedski pa vsaj Avstriji.«
Pri izvajanju ukrepov, kot je tudi uporaba zaščitnih mask pa poudarja, da s tem izkažemo svojo odgovornost do soljudi. Se pa glede sprejetih ukrepov zaveda: »Seveda bo v prihodnosti Sodišče EU zelo veliko odločalo tudi glede korone. Na koncu pa bodo v tej koronakizi odločali sodniki in tukaj imajo pravniki izredno veliko odgovornost, ne samo pravno ampak tudi moralno odgovornost, kadar gre za vse te odločitve.«