Ustavni sodnik Jaklič: Kam greš, Slovenija?
Slovenija | 04.12.2020, 13:34 Alen Salihović
Šolski sistem je tudi tokrat dal vetra v jadra opoziciji. Sinoči je, ne zgolj politike ampak širšo javnost presenetila odločitev ustavnih sodnikov. S sedmimi glasovi za proti enemu so odločili, da sklepi vlade o šolanju na daljavo ne veljajo. Razlog: neobjava ukrepov glede izobraževanja na daljavo v uradnem listu. Vlada ima sedaj tri dni časa, da zadevo popravi, sicer morajo v ponedeljek vsi v šolske klopi. A kot je povedal Jelko Kacin, bo zadeva pravno urejena še prej.
Odločitev ustavnega sodišča je nepričakovana, saj se v svojih prejšnjih odločitvah, ki so se nanašale na ukrepe za obvladovanje epidemije #covid19, ni postavilo na takšno stališče.
— Jelko Kacin – govorec Vlade RS za Covid19 (@GovorecCOVID19) December 4, 2020
Ali to pomeni, da se učenci in dijaki v ponedeljek vračajo v šolske klopi? To je vprašanje na katerega odgovor smo iskali od jutra. Vlada je po besedah glavnega govorca za covid-19 Jelka Kacina izrazila presenečenje nad to odločitvijo sodnikov, vseeno pa smo ga vprašali, kako šolanje v ponedeljek: »Kar zadeva način izobraževanja, se s ponedeljkom nič ne spreminja.« Dodal je še, da bo vlada z načelom pravne države upoštevala predmetno odločitev ustavnega sodišča in o ukrepih na podlagi strokovnih izhodišč ponovno odločala.
In zakaj se je zapletlo. Zato, ker sklep ministrice Simone Kustec, ki ga je izdala petega novembra ni začel veljati, saj ni bil objavljen v uradnem listu. Zanimivo bi bilo prebrati, kdo je vložil pobudo, a so sodniki odločili, da se identiteta pobudnika prikrije. Ustavni sodnik Klemen Jaklič, ki je za naš radio v preteklosti že spregovoril o covid primerih na sodiščih in dejal, da vsi niso za obravnavo neposredno na ustavnem sodišču, je edini glasoval proti temu sklepu. Napovedal je odklonilno ločeno mnenje. Kot je zapisal na twitterju, v odločbi večina na ustavnem sodišču predpisom vlade in ministrice za izobraževanje glede omejitev zbiranja v šolah in glede šolanja na daljavo odreka formalno veljavo zaradi neobjave v uradnem listu.
Na vprašanje, zakaj se z objavo odločitve ne počaka še do priprave ločenih mnenj, kar je običajna praksa (predlog je bil celo le do jutri zjutraj), odgovora ni bilo. A temeljna prvina institucije US v svobodni demokratični družbi je, da gre za razpravni organ. Kam greš, Slovenia? https://t.co/WP8u7VVakI
— Klemen Jaklič (@kjaklic) December 3, 2020
Jakliča preseneča, da pred objavo odločbe večina ni želela počakali na pripravo ločenega mnenja niti nekaj ur in da odgovora na vprašanje o razlogu za tak odstop od običajne prakse, ni dobil. »A temeljna prvina institucije ustavnega sodišča v svobodni demokratični družbi je, da gre za razpravni organ. Kam greš, Slovenija?,« se je vprašal Jaklič.
To ni prva odločitev ustavnih sodnikov v času epidemije. Spomnimo na odločitev o prepovedi gibanja, kjer so s tesno večino odločili, da je odlok skladen z ustavo. Proti so bili ustavni sodniki Matej Accetto, Rok Čeferin, Špelca Mežnar in Katja Šugman Stubbs.
Če ob tem dodam kratek komentar: Srhljivo je, da ustavno sodišče v tej situaciji s svojim črkobralstvom epidemijo nedvomno poslabšuje. Pri tem mu ploska večina političnih strank, ki si želi novo vlado, in pravnikov, ki so v preteklosti že služili levim vladam. Težko se izognemo vtisu, da je tudi tokratna odločitev nekaterih sodnikov morda plačilo za to, da so prišli na svojo delovno pozicijo.