P. Zollner: Nikoli se ne smemo bati povedati resnice!
Slovenija | 18.11.2020, 11:55 Marjana Debevec
Ob evropskem dnevu za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo policija opozarja, da v času epidemije žrtve težje pokličejo na pomoč. Zato pozivajo vse, ki zaznajo nasilje, naj to prijavijo. Svet Evrope pa je poudaril tveganja, ko otroci delijo lastne fotografije in posnetke. Tudi Cerkev si prizadeva za ničelno toleranco do tega zločina.
Slovenski škofje so prejšnji mesec sprejeli nove Smernice za zaščito otrok, mladoletnih in ranljivih odraslih. Ustanovili pa so tudi Sklad za financiranje psihološke pomoči žrtvam spolnih zlorab. Kako naj se odgovorni v Cerkvi z njimi pogovarjajo, je na včerajšnjem srečanju s slovenskimi katoliškimi novinarji spregovoril vodilni na področju boja proti zlorabam v Cerkvi p. Hans Zollner. Za primer je dal papeža, ki se nenehno srečuje z žrtvami, zdaj tudi po telefonu.
»Leta 2014 sem bil zaradi prevoda navzoč na srečanju papeža z dvema žrtvama iz Nemčije. Tam sem doživel, kakšna naj bi ta srečanja bila. Papež se ni branil, ampak je preprosto poslušal z vsem svojim srcem, z vsem svojim bitjem in empatijo. Bilo je veliko jeze, veliko solz, pa tudi kričala sta nanj in na Cerkev. On pa se je odzval zelo mirno. Poslušal ju je, na koncu pa jima je povedal, da ju ceni in jima dal sporočilo upanja. Mislim, da je to vzorčni primer, kako bi morali Cerkev in njeni predstavniki delovati«, je prepričan Zollner, ki je o tem spregovoril tudi slovenskim škofom.
»Škofom sem povedal, da je za mnoge žrtve najpomembnejša stvar to, da jim prisluhne predstavnik Cerkve, tudi če ta škof ni bil takrat škof, ko se je zloraba zgodila. Predstavlja pa danes podobo Cerkve. Zato žrtve želijo, da jim prisluhne. Zelo je odvisno od tega s kakšno človeško in sprejemajočo držo jih škof sprejme«.
Katoliškim medijem je p. Zollner sporočil, da se katoličani nikoli ne smemo bati povedati resnice.
Daljšemu pogovoru z njim boste lahko prisluhnili v zadnji novembrski oddaji Iz življenja vesoljne Cerkve.