Štefan IskraŠtefan Iskra
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović
Prazna cerkev (foto: Pixabay)
Prazna cerkev | (foto: Pixabay)

Ponekod maše dovoljene, drugje ne

Cerkev po svetu | 04.11.2020, 09:48 Marjana Debevec

Medtem ko je prvi val spomladi prinesel poenotenje Katoliške cerkve, ker so javno obhajanje svetih maš bolj ali manj prekinili po stari celini, pa drugi val prinaša raznolikost. Javno obredje je po nekaterih državah prepovedano, ponekod pa še vedno dovoljeno.

Ko Anglija in Francija vstopata v drugi val in posledično zaprtje javnega življenja, je javno bogoslužje v obeh državah ponovno prepovedano. Še vedno bodo dovoljene poroke in pogrebi, vendar s strogimi omejitvami glede udeležbe. Podobno lahko v Belgiji pogrebi potekajo z največ 15 udeleženci, poroke pa so možne v navzočnosti zakoncev, prič in duhovnika.

Islandija dovoljuje udeležbo nedeljske maše le dvajsetim ljudem. Nasprotno pa v Nemčiji novi ukrepi ne vključujejo prepovedi javnega bogoslužja. Namesto tega je vlada preprosto pozvala cerkve, naj še naprej uporabljajo varnostne in higienske ukrepe.

V Španiji, kjer za zdaj o ukrepih odločajo po regijah, je več regij dovolilo nadaljevanje bogoslužja, vendar je bila udeležba omejena na 30 odstotkov običajnih zmogljivosti. Podobno je na Nizozemskem. Na Poljskem in v Italiji pa je javno maševanje še vedno dovoljeno.

Opazovalci evropskega dogajanja opozarjajo na dva dejavnika, ki ponazarjata bolj raznolik pristop med novim valom koronavirusa. Prvi je povezan s strahom pred sodnimi postopki. Tako v Franciji kot v Nemčiji so sodišča spomladi presodila, da popolna prepoved javnega bogoslužja neupravičeno omejuje versko svobodo. Poleg tega opazovalci pravijo, da so bile cerkve po Evropi na splošno precej skrbne pri upoštevanju protokolov proti okužbam. Posledično je razmeroma malo dokazov, da je obisk svete maše bolj nevaren kot obisk supermarketa ali lekarne. Na primer na Nizozemskem podatki kažejo, da je bila udeležba pri maši vir novih okužb le v 0,3 odstotka primerov.

Cerkev po svetu
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...