Maja MorelaMaja Morela
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović
Prazna cerkev (foto: Pixabay)
Prazna cerkev | (foto: Pixabay)

Ponekod maše dovoljene, drugje ne

Cerkev po svetu | 04.11.2020, 09:48 Marjana Debevec

Medtem ko je prvi val spomladi prinesel poenotenje Katoliške cerkve, ker so javno obhajanje svetih maš bolj ali manj prekinili po stari celini, pa drugi val prinaša raznolikost. Javno obredje je po nekaterih državah prepovedano, ponekod pa še vedno dovoljeno.

Ko Anglija in Francija vstopata v drugi val in posledično zaprtje javnega življenja, je javno bogoslužje v obeh državah ponovno prepovedano. Še vedno bodo dovoljene poroke in pogrebi, vendar s strogimi omejitvami glede udeležbe. Podobno lahko v Belgiji pogrebi potekajo z največ 15 udeleženci, poroke pa so možne v navzočnosti zakoncev, prič in duhovnika.

Islandija dovoljuje udeležbo nedeljske maše le dvajsetim ljudem. Nasprotno pa v Nemčiji novi ukrepi ne vključujejo prepovedi javnega bogoslužja. Namesto tega je vlada preprosto pozvala cerkve, naj še naprej uporabljajo varnostne in higienske ukrepe.

V Španiji, kjer za zdaj o ukrepih odločajo po regijah, je več regij dovolilo nadaljevanje bogoslužja, vendar je bila udeležba omejena na 30 odstotkov običajnih zmogljivosti. Podobno je na Nizozemskem. Na Poljskem in v Italiji pa je javno maševanje še vedno dovoljeno.

Opazovalci evropskega dogajanja opozarjajo na dva dejavnika, ki ponazarjata bolj raznolik pristop med novim valom koronavirusa. Prvi je povezan s strahom pred sodnimi postopki. Tako v Franciji kot v Nemčiji so sodišča spomladi presodila, da popolna prepoved javnega bogoslužja neupravičeno omejuje versko svobodo. Poleg tega opazovalci pravijo, da so bile cerkve po Evropi na splošno precej skrbne pri upoštevanju protokolov proti okužbam. Posledično je razmeroma malo dokazov, da je obisk svete maše bolj nevaren kot obisk supermarketa ali lekarne. Na primer na Nizozemskem podatki kažejo, da je bila udeležba pri maši vir novih okužb le v 0,3 odstotka primerov.

Cerkev po svetu
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...