Štefan IskraŠtefan Iskra
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar
Prazna cerkev (foto: Pixabay)
Prazna cerkev | (foto: Pixabay)

Ponekod maše dovoljene, drugje ne

Cerkev po svetu | 04.11.2020, 09:48 Marjana Debevec

Medtem ko je prvi val spomladi prinesel poenotenje Katoliške cerkve, ker so javno obhajanje svetih maš bolj ali manj prekinili po stari celini, pa drugi val prinaša raznolikost. Javno obredje je po nekaterih državah prepovedano, ponekod pa še vedno dovoljeno.

Ko Anglija in Francija vstopata v drugi val in posledično zaprtje javnega življenja, je javno bogoslužje v obeh državah ponovno prepovedano. Še vedno bodo dovoljene poroke in pogrebi, vendar s strogimi omejitvami glede udeležbe. Podobno lahko v Belgiji pogrebi potekajo z največ 15 udeleženci, poroke pa so možne v navzočnosti zakoncev, prič in duhovnika.

Islandija dovoljuje udeležbo nedeljske maše le dvajsetim ljudem. Nasprotno pa v Nemčiji novi ukrepi ne vključujejo prepovedi javnega bogoslužja. Namesto tega je vlada preprosto pozvala cerkve, naj še naprej uporabljajo varnostne in higienske ukrepe.

V Španiji, kjer za zdaj o ukrepih odločajo po regijah, je več regij dovolilo nadaljevanje bogoslužja, vendar je bila udeležba omejena na 30 odstotkov običajnih zmogljivosti. Podobno je na Nizozemskem. Na Poljskem in v Italiji pa je javno maševanje še vedno dovoljeno.

Opazovalci evropskega dogajanja opozarjajo na dva dejavnika, ki ponazarjata bolj raznolik pristop med novim valom koronavirusa. Prvi je povezan s strahom pred sodnimi postopki. Tako v Franciji kot v Nemčiji so sodišča spomladi presodila, da popolna prepoved javnega bogoslužja neupravičeno omejuje versko svobodo. Poleg tega opazovalci pravijo, da so bile cerkve po Evropi na splošno precej skrbne pri upoštevanju protokolov proti okužbam. Posledično je razmeroma malo dokazov, da je obisk svete maše bolj nevaren kot obisk supermarketa ali lekarne. Na primer na Nizozemskem podatki kažejo, da je bila udeležba pri maši vir novih okužb le v 0,3 odstotka primerov.

Cerkev po svetu
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...