Slavi KoširSlavi Košir
Andrej NovljanAndrej Novljan
Meta PotočnikMeta Potočnik
Oris ozemlja po plebiscitu  (foto: Arhiv)
Oris ozemlja po plebiscitu | (foto: Arhiv)

Sto let od koroškega plebiscita

Slovenci po svetu | 10.10.2020, 10:32 Nataša Ličen Matjaž Merljak

Dogodek je, kot še mnogo drugih, pred stoletjem boleče zarezal v narodno telo, takrat že tako ali tako močno ranjeno in obolelo. Razpravo o zgodovini, kako bi lahko bilo, če bi bilo, prepuščamo presoji posameznika in strokovnjakov, posebej, ker v toku časa lahko hitro hote ali nehote pozabimo zgodovinska dejstva in lahko spregledamo širino okoliščin, ki so botrovale takratnemu dogajanju.

V spomine vstopimo spoštljivo, če že ne sveto
Zaradi močne čustvene vpetosti številnih generacij, je težko in krivično zgodovinskemu dogajanju nadeti isti epilog. Vsak zgodba si zasluži dostojanstveni pristop, da vstopimo vanjo z nekim lahko bi rekli svetim, ne samo spoštljivim spominom. Posebej, ko spregovorijo ljudje, v pričevanjih prepolnih hrepenenj, ljubezni, izgub, trpljenja, v čemer smo si podobni in enaki pred Bogom.

Utrinek z ene od preteklih prireditve Koroška poje
Utrinek iz letošnje prireditve Koroška poje © Arhiv

Pesem je za koroške Slovence v veliki meri tudi izraz identitete in določene samobitnosti.

10. oktober - ni vzroka za praznovanje!
Današnja visoka obletnica ni dan praznovanja za Slovenski narod. To so opozorili člani Kluba slovenskih študentk in študentov na Koroškem z demonstracijami na celovški železniški postaji. Nasprotujejo nacionalnim mitom in nemškemu nacionalizmu. Pozvali so tudi k solidarni družbi brez oblasti in izključitve.
V našem programu smo se preko prispevkov Matjaža Merljaka, avtorja tedenske oddaje Slovencem po svetu in domovini, poklonili Slovencem na avstrijskem Koroškem, ki pogosto zelo iznajdljivo in z neomajno vztrajnostjo ohranjajo kulturo naroda in jezik zunaj matičnega naroda.
Cerkev gradi mostove med obema narodoma
Cerkveni prostori so bili in so še po mnogih krajih na avstrijskem Koroškem edini prostori, kjer ljudje doživljajo, da je slovenščina v javnosti nekaj enakovrednega, da ima svoje mesto. Mnogi slovenski duhovniki so tudi povezovalni kulturniki.

Jože Marketz
Jože Marketz © Nedelja/Gotthardt

Ob 100. obletnici plebiscita je celovški oz. krški škof, koroški Slovenec Jože Marketz o vlogi Cerkve povedal: »Da smo danes tam, kjer smo, s ponosom in hvaležnostjo lahko to rečem, je v veliki meri zasluga katoliške cerkve na Koroškem, ki je veliko pripomogla k ohranitvi slovenske narodne skupnosti na dvojezičnem ozemlju.«
Koroškim Slovencem moramo priznati, da so vztrajni in iznajdljivi! Kulturno življenje na avstrijskem Koroškem tudi v času pandemije koronavirusa ni zamrlo, niti med najmlajšimi. Že 30 let pri tem sodelujeta lutkovna ustvarjalca Breda in Tine Varl, prejemnika letošnje Glazerjeve nagrade za življenjsko delo, ki jo podeljuje Mestna občina Maribor na področju kulture.

Tine in Breda Varl
Tine in Breda Varl © Arhiv

Breda Varl je v pogovoru z Matjažem Merljakom pred dnevi povedala: »Od vsega začetka me najbolj navdušuje, da se kulturno umetniška dejavnost z otroki počne tudi zaradi slovenskega jezika in pripadnosti matičnemu narodu. Če nagovarjamo otroke v zgodnji fazi, je to najlepše in tista dejavnost, ki jih spravi na oder, in ko si na odru, ko z druge distance sporočaš neke vsebine, je to veliko za samo-potrditev sebe kot posameznika in kot pripadnika neke skupnosti. Slovencem sporočam, bodite samozavestni.«
Korošice in Korošci radi pojejo! Ne le ob slovesnostih, tudi po cerkvah. Ponekod je cerkvena pesem ob delavnikih in nedeljah še bolj živa kot posvetna. Zbori koroških Slovencev pripomorejo, da domača pesem živi med ljudmi. O pomenu petja in glasbe je na prireditvi Koroška poje povedal predsednik Krščanske kulturne zveze Janko Krištof:

Janko Krištof predsednik KKZ
Janko Krištof predsednik KKZ © Matjaž Merljak

»Petje in glasba nas povezujeta, nas navdajata z veseljem in zadovoljstvom, saj sta izraz človeške kulture. Za nas Koroške Slovence pa v veliki meri tudi izraz identitete in določene samobitnosti. Prav s pesmijo tudi na prijeten način dosežemo sosede v deželi ter sosede v širši regiji. Ob skupnem prepevanju še bolj zaznamo to, kar nas povezuje. To niso le podobne ali iste melodije starih ljudskih pesmi v različnih jezikih. To je posebnost naše večjezične regije ob tromeji, kjer se srečajo in skupaj živijo različni jeziki in različne kulture.«

V »Pogovoru o« smo v sredo, 7. oktobra, prav tako govorili o 100. obletnici koroškega plebiscita. V prvem delu smo se posvetili zgodovinskim okoliščinam, ki so pripeljale do plebiscita, v drugem pa življenju Slovencev na Koroškem in bolj ali manj uspešnemu iskanju dialoga z večinskim narodom. V tretjem delu oddaje smo spregovorili o odnosu matične domovine do rojakov v sosednji državi. Z nami so bili zgodovinar Štefan Pinter, urednica Nedelje Mateja Rihter in ministrica za Slovence po svetu Helena Jaklitsch. Pogovor je vodil Tone Gorjup



Slovenci po svetu
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...

O avtorju