Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Kdo je opral milijardo evrov?  (foto: Pixabay)
Kdo je opral milijardo evrov? | (foto: Pixabay)

Afera IranNLBgate še vedno brez epiloga

Slovenija | 16.05.2020, 10:02 Alen Salihović

Pred točno 900 dnevi je, na pobudo evropske poslanke Romane Tomc, v evropskem parlamentu potekala razprava o eni največjih afer, ki se je zgodila na slovenskih tleh. Afera o pranju denarja v Novi Ljubljanski banki bi morala pretresti slovensko javnost, saj so jo s svojim denarjem financirali slovenski davkoplačevalci. Tomčeva je v pogovoru za naš radio dejala, da še sama ne more verjeti, da je minilo že 900 dni od tega, ko je bilo poročilo predstavljeno ter, da se ni zgodilo nič.

»Takrat je bilo jasno rečeno s strani predsednika komisije oziroma preiskovalnega odbora, da je prav gotovo v Sloveniji do nepravilnosti v zvezi s pranjem denarja v tem primeru prišlo. Vendar evropski parlament ni institucija in nima pristojnosti, da bi kakorkoli ukrepal. S tem se strinjam, to tudi ne bi bilo prav, če bi evropski parlament imel takšne pristojnosti. Vendar je bilo rečeno, da računajo institucije pregona, preiskovalne institucije in pravosodni sistem v Sloveniji, da te stvari raziščejo. Do danes se ni zgodilo nič. Zgodilo se je nekaj, ampak nihče ne ugotovi kaj, raje bi rekla, da se noče ugotoviti, kdo je za to pristojen in kdo je za to odgovoren, da je prišlo do pranja denarja,« je za Radio Ognjišče dejala Tomčeva.

Na svoji spletni strani pa je še zapisala, da je afero med preiskovanjem bančne luknje odkrila preiskovalna komisija Državnega zbora Republike Slovenije, ki jo je vodil Anže Logar. Dokazano je med letoma 2008 in 2010 v Novi ljubljanski banki prišlo do pranja denarja – skoraj milijarda evrov iranskega denarja se je v tem obdobju prelila skozi račune naše največje banke. V času, ko je za to državo veljala prepoved poslovanja: »Primer se je dotaknil tudi takratnega političnega vrha, zato je bilo pričakovati, da ga bodo ti želeli pomesti pod preprogo. Očitno jim to uspeva. Prizadevanja za prikrivanje resnice o spornem poslovanju v NLB se nadaljujejo tudi danes,« obžaluje evropska poslanka.

»Slovenski davkoplačevalci smo s svojim denarjem že večkrat sanirali Novo ljubljansko banko. V NLB in podobnih državnih projektih moramo iskati tudi razloge za nizke plače in pokojnine. Gre za kriminal velikih razsežnosti, pa proti njemu nihče ne protestira. Kje so bili protestniki takrat?« se sprašuje Romana Tomc: »Ljudje so pred dnevi protestirali proti ukrepom, ki nas postavljajo med najbolj uspešne države v boju proti novemu koronavirusu. Ukrepom, s katerimi si aktualna vlada želi čim bolj omejiti vpliv prihajajoče krize na slovensko gospodarstvo. Pred leti, ko se je v največji slovenski banki dogajal kriminal svetovnih razsežnosti, ni protestiral nihče. Slovenska javnost se očitno ne zaveda, da je bil račun za kriminal v NLB in podobne projekte izstavljen prav njim. Slovenskim upokojencem, zaposlenim, študentom.«

Slovenija, Politika, Evropska Unija
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...