Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Papež Frančišek (foto: Michael Ehrmann / Cathopic)
Papež Frančišek | (foto: Michael Ehrmann / Cathopic)

Papež Frančišek: Z dobrim krepimo vero

Svet | 27.09.2020, 15:26 s. Brigita Zelič

Papež Frančišek je v nagovoru med drugim spregovoril o pomenu spreobrnjenja, in tem, kako se moramo truditi, da se izognemo skušnjavi. Pri tem je poudaril pomen dobrega.

Opoldanski nagovor je papež Frančišek naslonil na vrstice 21. poglavja evangelija po Mateju, kjer Jezus govori o Božjem kraljestvu in izraža svoje negodovanje do tistega načina vernosti, ki ne prebuja človekove vesti in njegove odgovornosti pred dobrim in zlom.

V priliki o dveh vinogradnikovih sinovih, od katerih prvi najprej nasprotuje očetovemu vabilu k delu, a se nato zanj odloči, in o drugem, ki sprva pristane, a potem nič ne naredi, je sveti oče pojasnil: »Poslušnost ni v tem, da rečemo "da" ali "ne", ampak je vedno v ravnanju, v obdelovanju vinograda, uresničevanju Božjega kraljestva in v dobrih delih. S tem preprostim primerom želi Jezus premagati vernost, razumljeno le kot neko zunanjo dejavnost iz navade, ki ne vpliva na življenje in stališča ljudi, ki je površna religioznost in je le neki »obred«, v slabem pomenu besede.«

Takšna pozunanjena vernost, ki jo Jezus graja, je bila značilna za judovske voditelje. Medtem, ko so se ob poslušanju njegovega oznanila cestninarji in grešnice skesali. Spremenili so svoje življenje in tako so postali deležni milosti, ki jo Bog ponuja vsakomur.

V nadaljevanju je sveti oče pojasnil, za kaj pravzaprav gre, ko govorimo o spreobrnjenju: »Toda spreobrnjenje, spreminjanje srca je proces, proces, ki nas očisti pred moralno otopelostjo. In včasih je to boleče dogajanje, saj poti do svetosti ni brez določenega odrekanja in brez duhovnega boja. Da se zavzemamo za dobro, da se borimo proti padanju v skušnjavo, da s svoje strani naredimo, kar zmoremo in tako dospemo do življenja v miru in veselju blagrov.«

Dodal je še pojasnilo, da krščansko življenje ni narejeno iz sanj in lepih želja, temveč obstoja v dejanski dovzetnosti za Božje zamisli in v konkretni ljubezni do bližnjega.

Papež molil za mir na Kavkazu

Sveti oče se je po blagoslovu z zbranimi na Trgu sv. Petra družil v tihi molitvi za mir na Kavkazu, od koder prihajajo novice o zaostrovanju vojaškega konflikta, ki naj bi terjal tudi civilne žrtve.

Za tem pa je spomnil še na današnji svetovni dan turizma in izrazil svoje razumevanje stiske, ki jo ta gospodarska panoga doživlja zaradi pandemije; zlasti mala družinska podjetja in mladi.

Svet, Politika, Sociala, Papež in Sveti sedež, Teme, Novice
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...

O avtorju