Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik
Msgr. Mitja Leskovar (foto: Osebni arhiv msgr. Mitja Leskovarja)
Msgr. Mitja Leskovar | (foto: Osebni arhiv msgr. Mitja Leskovarja)

Škofovsko posvečenje msgr. Leskovarja tudi v prenosu na Radiu Ognjišče

Slovenija | 07.08.2020, 13:03 Marta Jerebič

Msgr. Mitja Leskovar, ki ga je papež maja imenoval za nadškofa in apostolskega nuncija v Iraku, bo jutri prejel škofovsko posvečenje. Podelil mu ga bo kardinal Franc Rode. Udeležba na slovesnosti v ljubljanski stolnici je omejena na osebno povabljene, dogodek, ki se bo začel ob 10. uri, pa bomo neposredno prenašali tudi na Radiu Ognjišče. 50-letni msgr. Leskovar prihaja iz Kokrice pri Kranju, v duhovnika je bil posvečen leta 1995, v vatikanski diplomatski službi je že skoraj 20 let.

V Vatikanski diplomaciji delujeta še dva Slovenca. Nadškof Ivan Jurkovič je stalni opazovalec Svetega sedeža pri uradih Združenih narodov v Ženevi. Msgr. Matjaž Roter je tajnik na nunciaturi v Kanadi.

Msgr. Mitja Leskovar si je prve izkušnje nabiral v Bangladešu, nato je bil enajst let na vatikanskem državnem tajništvu, leta 2015 je bil imenovan za svetovalca nunciature v Nemčiji, zadnji dve leti je to vlogo opravljal v Indiji. Naslednja njegova postojanka je torej Irak, ki ga še vedno pretresajo konflikti. »Gospodu in njegovi Cerkvi je treba služiti tam, kjer te Gospod in Cerkev potrebujeta, ne tam, kjer bi - recimo temu - 'vašemu visočanstvu' najbolj ustrezalo. Tako nekako gledam na to zadevo,« je povedal za naš radio po papeževem imenovanju 1. maja.

V Iraku se najbolj veseli srečanja s tamkajšnjimi kristjani, »ki so ljudje preizkušene vere. O okoliščine, v katerih so živeli zadnji dve desetletji in v katerih še živijo, gotovo niso enostavne. Mislim, da srečanje z ljudmi tako preizkušane vere človeka nujno obogati in tega se vnaprej veselim.« In kaj ga najbolj skrbi na novem delovnem mestu? »Težko reči. Počakajmo, da pridem tja in vidim, kje so največje težave.«

Za škofovsko geslo si je izbral stavek, ki se v slovenščini glasi: »Križ je les ali drevo življenja. S tem geslom se malo poigram s svojim priimkom les – Leskovar. Vsekakor sem si ga pa izbral predvsem zato, ker mislim, da je Kristusova daritev na križu zares osrednjega pomena.« Ob imenovanju so mu številni izrazili molitveno podporo. »Dejansko čutim, da ko se pripravljam na odhod na novo delovno mesto, nisem sam, ampak podprt z molitvijo resnično mnogo ljudi.« Pogovor z nadškofom Mitjem Leskovarjem najdete v našem spletnem arhivu.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Škofovska konferenca
V kongregacijo so sprejeli Aljaža, Jakoba in Tadeja (photo: Bogoslovno semenišče) V kongregacijo so sprejeli Aljaža, Jakoba in Tadeja (photo: Bogoslovno semenišče)

Da ne bodo mehanični duhovniki

Praznik brezmadežnega spočetja Device Marije je vsako leto posebej slovesen tudi za bogoslovce. Ta dan je poleg seveda glavnih Gospodovih praznikov zanje največji praznik, na katerega bogoslovci ...

Zlato je tisti del premoženja, ki ga želite ohraniti kot najbolj varnega, za najhujše primere, če gre kaj narobe, da imate še vedno neko varnost. (photo: zlatopoposti.si) Zlato je tisti del premoženja, ki ga želite ohraniti kot najbolj varnega, za najhujše primere, če gre kaj narobe, da imate še vedno neko varnost. (photo: zlatopoposti.si)

Naložbeno zlato kupite in ga prejmete kar po pošti

Zlato je od nekdaj veljalo kot dobra naložba, kot nekaj, kar se obnese v vihravih časih. V Svetovalnici smo predstavili varčevanje v to cenjeno kovino. Naš sogovornik je bil direktor podjetja s ...

Lucija Vrankar (photo: Rok Mihevc) Lucija Vrankar (photo: Rok Mihevc)

Yala, yala! Gremo, fantje in dekleta!

Vsakdo bi moral malo po svetu. Tako bo spoznal, da rek, ki ga poznamo Slovenci Povsod je lepo, a doma je najlepše, res drži. Tako je v Kolokviju razmišljala nekdanja stevardesa Lucija Vrankar. Z ...