Štefan IskraŠtefan Iskra
Jakob ČukJakob Čuk
Helena KrižnikHelena Križnik
Dr. Mateja Logar s Klinike za infekcijske bolezni in vrocinska stanja pri Univerzitetnem klinicnem centru Ljubljana (foto: Anze Malovrh/STA)
Dr. Mateja Logar s Klinike za infekcijske bolezni in vrocinska stanja pri Univerzitetnem klinicnem centru Ljubljana | (foto: Anze Malovrh/STA)

Pevske vaje kraj, kjer se lahko okuži tudi tretjina udeležencev

Slovenija | 05.08.2020, 10:27 Alen Salihović

Bodo morale bolnišnice zaradi širjenja virusa omejevati druge programe? To je vprašanje, ki bo po besedah infektologinje dr. Mateje Logar v ospredju, če bolnišnice ne bodo dobro pripravljene na jesen, ko bomo priča povečanemu številu respiratornih obolenj in okuženih z novim koronavirusom. Kot je pojasnila, se pri 90 odstotkih ljudi simptomi na okužbo pojavijo v manj kot sedmih dneh. V pogovoru za Radio Ognjišče je opozorila še, da so pevske vaje, poroke, pa tudi pogrebi, kraji, kjer je širitev virusa precejšnja.

Bodo morale bolnišnice zaradi širjenja virusa omejevati druge programe?

Na vprašanje, kako smo pripravljeni na jesenski, po napovedih nekaterih strokovnjakov intenzivnejši izbruh virusa je dr. Logarjeva z Infekcijske klinike UKC Ljubljana dejala, da so pripravljeni številni protokoli, načrti, nabavljene je bilo tudi več osebe varovalne opreme. »Kar se tega tiče smo na boljšem. Še vedno pa ostaja standardni problem, to je kader. Kar pomeni, da če bi imeli naenkrat veliko število bolnikov s covid-19 bi morali začeti omejevati druge programe v bolnišnicah.« Opozorila je še, da je virus zelo prisoten med nami in, da mora biti vsaka bolnišnica pripravljena na jesensko obdobje, ko bomo priča povečanemu število respiratornih obolenj. »Zelo neugodno je namreč, če se bolnik s koronavirusom znajde sredi bele cone, kjer ostali bolniki niso okuženi. Na ta način se pojavi potreba po karanteni, pride do omejitev pri sprejemih, skratka okrni se sistem, ki velja v neki bolnišnici.«

Pevske vaje, poroke, pogrebi kraji, kjer je širitev virusa precejšnja

Na vprašanje, česa ne smemo podcenjevati pri virusu pa je dejala, da njegovega širjenja. »V nekaterih okoliščinah vidimo, da se okuži zelo veliko ljudi, ki so v niti ne tako zelo tveganih odnosih. Vemo, da so takšna srečanja predvsem tam, kjer je dlje časa na istem ali celo v istem prostoru veliko ljudi. Veliko je bilo opisov prenosa okužb pri raznih pevskih vajah, kje se je med ljudmi, ki niso imeli znakov okužbe, okužila do ena tretjina udeležencev, potem seveda vsa večja združevanja kot so poroke, različna praznovanja, nenazadnje tudi pogrebi. Tudi na pogrebih žal pride do okužb. Pogosto so tam starejši ljudje, ki potem zbolijo s hudo obliko okužbe.«

Inkubacijska doba virusa je pri 90 odstotkih pod sedem dni

O tem, kako dolgo potrebuje virus, da razvije simptome pa je sogovornica dejala, da »se pri večini okuženih znaki okužbe pojavijo med petim in šestim dnem. Inkubacija pri 90 odstotkih je tako pod sedem dni«. Če so dr. Logarjevo v marcu ljudje presenetili zato, ker so zelo upoštevali navodila pristojnih služb jo danes negativno presenečajo teorije zarote, da virusa sploh ni. »Tukaj smo sedaj bolj na nivoju branjevske komunikacije na tržnici. Ta del me zelo, zelo skrbi, ker so nekateri kljub temu, da iz stroke vsi nenehno opozarjamo, da virus ni izgubil na moči, da je prisoten, da imamo lahko velike težave, če ne bomo upoštevali teh osnovnih ukrepov, ki jih ni težko upoštevati, še vedno prepričani, da je to vse skupaj zarota in da bolnih covid-19 ni.«

Bolnišnice so namenjene bolnim

Na vprašanje ali seliti stanovalce domov za starejše v primeru vnosa okužb na druge lokacije pa je dejala, da so bolnišnice namenjene tistim, ki so bolni. »Nikakor ne morem zagovarjati tega, da bi se te oskrbovane nameščalo v vojašnice ali celo, kot je bilo svetovano v neke telovadnice, saj jih na ta način umaknemo iz varnega okolja in ob tem se poraja vprašanje, kod bo za njih skrbel v tem novem okolju.«


Slovenija, Politika, Sociala, Zdravstvo
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.