Radio Ognjišče
Petra MalenšekPetra Malenšek
Marko ZupanMarko Zupan
Helena KrižnikHelena Križnik
Miroslav Petrovec (foto: Daniel Novakovic/STA)
Miroslav Petrovec | (foto: Daniel Novakovic/STA)

Dr. Miroslav Petrovec, Inštitut za mikrobiologijo: Seveda me jezi!

Slovenija Tanja Dominko

Virolog prof. dr. Miroslav Petrovec je predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo, vodja laboratorija za diagnostiko virusnih infekcij ter član svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje. Je eden največjih strokovnjakov za koronaviruse, zato smo ga poklicali in preverili, kako ocenjuje odziv posameznikov, ki jih zaščitni ukrepi ne zanimajo, kako pojasnjuje pojav negativnih testov in kako testiranje, ki ga na inštitutu izvedejo več kot polovico.

Čas, v katerem smo, ni primeren za množična druženja, je prepričan dr. Petrovec. »Imamo kar precej izbruhov, ki so nastali kot posledica druženj, kot so poroke, praznovanja in podobno. Prej ali slej se med gosti najde kdo, ki je zaposlen v domu starejših, v zdravstvu ali kje drugje in sledijo poročila o mrtvih.« Zato ga jezi, če ljudje niso previdni. Ko govorimo o higieni rok, to pomeni, da je treba tudi doma, če pripravljamo praznovanje, upoštevati, da si roke ves čas umivamo, saj se virus lahko prenese na jedilni pribor, na stole, vrče, kozarce. Tudi če gre za druženje na prostem, je previdnost na mestu.

Kako se zgodi, da pride do negativnega izvida, čeprav je virus prisoten v telesu? »Eden od razlogov je, da nekateri bolniki lahko okužbo prebolevajo samo v spodnjih dihalih. Tisti, ki ga imajo večino virusa v pljučih, ga v zgornjih dihalih ni ali pa ga je tako malo, da ga ni mogoče zaznati.«

Na vprašanje, ali ga jezi pišmeuhovstvo, dr. Petrovec odgovori: »Seveda me jezi, moramo se zavedati, da je prehlad lahko zadnja pljučnica nekoga, ki je že tako ali tako oslabelega zdravja. Jezi me pavšalistično komentiranje, češ, da okuženim mladim nič ni. Pozabljamo, da so mladi lahko vir okužbe za starejše in tak odnos za neko humano družbo ni primeren.«

Prisluhnite celotnemu pogovoru!

Slovenija, Zdravstvo
Duhovnik Boris Kretič (photo: Vir: David Raspor) Duhovnik Boris Kretič (photo: Vir: David Raspor)

Umrl je duhovnik Boris Kretič

V sredo, 4. februarja, je v bolnišnici v Šempetru pri Gorici, v 78. letu umrl duhovnik koprske škofije Boris Kretič, so sporočili iz Škofije Koper.

Dušan Poslek s sinom Klemenom (photo: osebni arhiv družine Poslek) Dušan Poslek s sinom Klemenom (photo: osebni arhiv družine Poslek)

Ta otrok bo živel

Ko ti zdravnik med nosečnostjo pove, da se otrok ne razvija tako kot ostali, se svet za trenutek ustavi. Lucija Poslek opisuje ta občutek tako, kot da “nič več ne obstaja” – doživiš jezo, na ...

Avdio player - naslovnica