Naš gost: Lojze Hlede
Naš gost | 20.07.2020, 11:42 Jure Sešek
Pandemija je letošnjemu poletju vzela veliko lepega. Med odpadlimi dogodki je bil tudi Festival narodnozabavne glasbe Števerjan, ki je bil prvič organiziran leta 1971. Pod borovci v tej lepi slovenski vasi na italijanski strani meje bi letos praznovali okroglo obletnico druženja glasbenikov. Tudi zato smo v oddajo Naš gost povabili »očeta« festivala, harmonikarja, pevca, zidarskega mojstra, podjetnika, ustanovitelja ansambla, predvsem pa zavednega Slovenca Lojzeta Hledeta.
Spregovoril je o otroštvu po vojni, o starših, očetu Slovencu in mami Italijanki, o ljubezni do glasbe, ki ga je pripeljala do ustanovitve Ansambla Lojzeta Hledeta, v katerem so sodelovali pevci in instrumentalisti iz Števerjana, o poti, ki jih je vodila na slovenske odre in v svet. Nepozabna so srečanja s Slovenci v Združenih državah Amerike in po Evropi. Pred časom so se člani ansambla znova zbrali in s pesmijo napolnili dvorano v Gorici in srca tistih, ki so se odzvala praznovanju petdesete obletnice ustanovitve zasedbe. »Bilo je čudovito, obujali smo spomine, spoznavali kako hitro teče čas in se še zadnjič priklonili skupaj.«
Lojze Hlede je zanimiv sogovornik, človek, za katerega so rekli, da je »harmonikar in zidar z dušo«. Oboje smo spoznali tudi v našem pogovoru. Vedno znova ga kliče slovenska pesem, vabi ga s harmoniko, pevskim zborom in zvonikom. Lojze Hlede je namreč tudi srčni pritrkovalec, eden tistih, ki jim je v zamejstvu uspelo prenesti to lepo tradicijo na mlade.
Ustanovitelj gradbenega podjetja je, začetnik družinske zgodbe, ki še danes piše lepa poglavja. Pripovedoval je tudi o tem, da v njihovem primeru, k sreči, ne drži tista o »žlahti, ki je strgana plahta«. Pošten odnos do dela in sodelavcev, do sklenjenih obljub in do sebe samega je tisto, kar zagotavlja uspeh in spoštovanje na poslovnem področju.
Lojze Hlede je predstavil tudi živahno kulturno dogajanje v Števerjanu, ljubezen do slovenske besede, ki prežema tudi mlade generacije, starše otrok v slovenskem vrtcu, mladino v slovenski šoli, vzorno povezane občino, šolo, župnijo in kulturna društva. Števerjan je res dokaz, »da se da«. V upanju, da se bo lepa zgodba nadaljevala in, da bi bila v vzpodbudo tudi vam, vas vabimo k poslušanju pogovora.