Mateja F. NovljanMateja F. Novljan
Miha MočnikMiha Močnik
Petra StoparPetra Stopar
Sveča, pogreb, smrt, spomin (foto: Pixabay)
Sveča, pogreb, smrt, spomin | (foto: Pixabay)

V Dolnjem Logatcu pogreb 12 umorjenih žrtev revolucije

| 03.07.2020, 06:59 Alen Salihović

V Dolnjem Logatcu bo drevi pogreb 12 umorjenih žrtev revolucije s Cesarskega vrha pri Logatcu. Čeprav so domačini sprva mislili, da vedo, kdo so žrtve, je analiza DNK pokazala, da so se zmotili. Kdo so torej žrtve?

6. junija 1991 so si raziskovalci Inštituta za sodno medicino, preiskovalni sodnik, tožilec in policisti ogledali prikrito morišče in grobišče v opuščeni apnenici v Zakovškem gozdu pri Zaplani. Posmrtne ostanke umorjenih so izkopali tri mesece pozneje. Gre za dvanajst moških, starih med 20 in 50 let. Zvezani so bili z rdečo telefonsko žico, ustreljeni v glavo. Verjeten datum umora je 21. junij 1945. Domačini so verjeli, da vedo, kdo so umorjeni, zato so sami naročili identifikacijo. A kot piše predsednik Komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč Jože Dežman je bil rezultat identifikacije za domačine porazen. Nihče od tam umorjenih ni bil identificiran kot njihov sorodnik. Ob tem se tako še naprej zastavlja vprašanje: Kdo so umorjeni, kje so njihovi svojci?

Kot pravi Dežman, ta primer nazorno kaže, da je stabilen in trajen sistem identificiranja eden od pogojev, ki jih je država dolžna zagotoviti, če hoče uveljaviti osnovne standarde tranzicijske pravičnosti. Zato je bil vzpostavljen depo vzorcev za identifikacijo v Škofji Loki, za katerega skrbi policijski forenzični laboratorij. »Kdo so nesrečniki, ki so bili umorjeni v apnenici? Kje so posmrtni ostanki tistih, ki jih iščejo njihove družin? Kdo je izvršil ta zločin in kdo ga je prikrival? To so vprašanja, na katera demokratična in pravna država odgovarja,« je še zapisal Dežman. Dodal je, da Slovenija ob vseh zapletih, ki smo jim priča pri odkrivanju resnice o najhujših zločinih vseh časov na slovenskih tleh, to vendarle počne.

Pogrebno slovesnost in sveto mašo bo vodil prof. Janez Juhant. Tri ure pred pogrebom bodo posmrtni ostanki ležali v poslovilni dvorani na dolnje logaškem pokopališču.

Peter Gregorčič (photo: STA) Peter Gregorčič (photo: STA)

"Nevaren precedens v evropskem pravnem prostoru"

Po odločitvi ustavnega sodišča, da prekliče veljavnost sklepa o začasnem zadržanju dela novele zakona o Radioteleviziji Slovenija, in dovoli uveljavitev novele zakona o RTVS v celoti, je ta teden ...

Kolesarska dirka po Italiji, 20. etapa: Trbiž - Svete Višarje. Slovenski kolesar Primož Roglič (Jumbo-Visma). (photo: Anže Malovrh/STA) Kolesarska dirka po Italiji, 20. etapa: Trbiž - Svete Višarje. Slovenski kolesar Primož Roglič (Jumbo-Visma). (photo: Anže Malovrh/STA)

Roglič najhitrejši romar na Svete Višarje!

Primož Roglič je tisti, za katerega smo tri tedne, danes pa še prav posebej, stiskali pesti. Naš kolesarski as je že tolikokrat dokazal, da zmore nemogoče, da smo, vse do verige, ki se je snela v ...

Bl. Lojze Grozde (photo: Župnija Mirna / Robert Hladnik) Bl. Lojze Grozde (photo: Župnija Mirna / Robert Hladnik)

Nadškof Hočevar o Grozdetu: Nihče ni smel vedeti …

Na današnji dan obhajamo 100. obletnico rojstva bl. Alojzija Grozdeta, medtem ko je 1. januarja minilo 80 let od njegove mučeniške smrti. Ta veliki življenjski in mučeniški jubilej Škofija Novo ...

Mirko Ramovš v družbi deklet iz Akademske folklorne skupine France Marolt (photo: AFS France Marolt) Mirko Ramovš v družbi deklet iz Akademske folklorne skupine France Marolt (photo: AFS France Marolt)

V spomin: Plesni svet Mirka Ramovša

Pred dnevi smo izgubili največjega in najpomembnejšega slovenskega etnokoreologa Mirka Ramovša. Svoje življenje je posvetil preučevanju in raziskovanju plesnega izročila. S strokovnimi nasveti, ...