Največja sprememba po epidemiji: Nisi več heroj, če greš bolan v službo
Slovenija | 04.06.2020, 11:56 Alen Salihović
Ob začetku epidemije so javnost na pasti koronavirusa dnevno opozarjali mladi zdravniki. V neformalno združenje jih je povezanih več kot 1600. Ker smo mlado zdravnico Nino Sojar Košorok gostili v enem od pogovorov v začetku marca, smo jo poklicali tudi danes in jo vprašali, kakšno oceno bi dala po epidemiji in česa pri morebitnem drugem valu ne smemo ponoviti. Mladi zdravniki so bili tudi tisti, ki so ves čas opozarjali na nošenje zaščitnih mask.
Uvodoma je Sojar Košorokova dejala, da jo veseli, da se življenje počasi vrača v stare tirnice, to pa je pripisala dobremu odzivu ljudi. »Kot eno zelo dobro opažanje bi izpostavila to, da smo se ljudje res držali navodil. Da smo držali skupaj. Čeprav je bilo težko, čeprav nam je marsikatero priporočilo šlo na živce ampak zavedali smo se, da to delamo za skupno dobro in smo se kot družba zelo zrelo odzvali,« je dejala. Kot pozivno je ocenila iznajdljivost ljudi pri komunikaciji na daljavo in tudi povezovanje med posameznimi panogami. »Posebej bi mogoče izpostavila iznajdljivost slovenskih znanstvenikov. Veliko je bilo povezovanja med strojniki, zdravniki in industrijo. Vemo, da je nastal slovenski prototip ventilatorja, kar nekaj je bilo predlogov za zaščitno opremo, za maske, ki so se potem testirale na Inštitutu Jožef Štefan. Kratko obdobje treh mesecev nas je zelo povezalo in pokazalo, kaj vse zmoremo.«
Sogovornica si želi, da bi ljudje v primeru ponovnega izbruha ravnali podobno. Ena od največjih sprememb po tej epidemiji pa je ta, da naj bolni ne hodimo v službo: »To bo ena od največjih sprememb po tej epidemiji. Včasih je skoraj veljalo, da si heroj, da kljub temu, da si bolan, da greš v službo. Ampak v resnici se bo sedaj izkazalo, da je to ena od ključnih stvari, da kadar začutimo, da smo bolni ostanemo doma. Pokličemo zdravnika. Če smo bolni s korono ali čim drugim, da ne hodimo naokrog in ne nalezemo še vseh ostalih.«