Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Direktor NIJZ Milan Krek (foto: Anze Malovrh/STA)
Direktor NIJZ Milan Krek | (foto: Anze Malovrh/STA)

Krek ob koncu epidemije: Bolezen je težka. Ima tudi težke posledice

Slovenija | 04.06.2020, 07:54 Alen Salihović

Črte pod epidemijo še ne smemo potegniti, ker epidemije še ni konec, je v pogovoru za Radio Ognjišče dejal direktor nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek. Kljub temu je izrazil hvaležnost vsem, ki so prispevali k temu, da je Slovenija na srečo na repu lestvice po številu umrlih za boleznijo covid-19 ter vse opozoril, da naj ob sproščanju ukrepov ravnajo previdno, saj virus ostaja med nami.

Na srečo ni prišlo do množične okužbe

Krek je dejal, da smo v epidemiji spoznali, da imamo zelo skromne človeške in materialne resurse. »Imamo malo postelj za covid, imamo tudi malo osebja, ki je dovolj dobro usposobljeno, da lahko vodi intenzivne postelje. Zato je tako pomembno, da imamo čim manj okuženih, ker manj kot je okuženih lažje se dela v inventivnih sobah in tudi te ekipe, ki delajo so visoko specializirane. V kolikor pa bi prišlo do množične okužbe, česar smo se najbolj bali, bi morali poklicati tudi zdravnike in sestre, ki se najbolje ne spoznajo na intenzivno nego in terapijo, ker niso specializirani za to in takrat bi imeli velik težave tudi na strokovnem področju,« je dejal Krek.

Nenavadno je, da nekateri ne vidijo uspehov

Čudi ga, da nekateri v minulih tednih ne vidijo uspeha. »Čudi me tudi, da niso ob tem veseli, ker je to nekaj zelo velikega, mogoče bomo to ocenjevali čez kakšno leta ali dve, da bomo razumeli, kaj smo dosegli.« Po besedah Kreka smo tako nizko umrljivost pa tudi okuženost z novim koronavirusom dosegli zaradi pravočasno sprejetih dokaj ostrih ukrepov. »Tudi ukrepov karantene posamezne občine. Kaj smo s tem dosegli? Dosegli smo predvsem, da se je zmanjšala mobilnost ljudi. In ker so se ljudje manj selili, se je možnost za prenos virusa zelo zmanjšala, kajti virus se prenesene samo takrat, kadar ste poleg okuženega in vas on okuži z dotikom, kihanjem, kašljanjem tudi z objemanjem. To smo uspeli z zmanjšanjem mobilnosti zelo dobro zadržati. Druga zelo pomembna zasluga pa so ljudje. Ljudje so izredno dobro sledili našim navodilo,« je povedal sogovornik.

Virus nima nog

»Virus nima nog, nima peruti, nima kolesa, nima motorja, ampak se prenaša samo s pomočjo človeka. Če človek, ki je okužen ne zaščiti sebe z masko in se ne obnaša zaščitniško, kar pomeni, da se ne rokuje in tako naprej, in če drugi človek, ki ni okužen preide v stik s tem prvim človekom potem virus preskoči,« je zelo jasno povedal Krek in še enkrat dal priznanje vsem v državi, ki spoštovali ukrepe kar se odraža v majhnem številu okuženih. »Bi pa ob tem rekel, da me žalostijo nekatere kritike, ki so neutemeljene in ta prostor obarvajo na negativen način, kar pa mislim, da v tem trenutku ni na mestu.«

Upoštevanje priporočil zmanjša tveganje za okužbo

Na NIJZ so, tako Milan Krek priporočila napisali na način, da če se jih upošteva je posazemnik v zelo malo tveganem območju. »Vsi, ki gredo potem preko teh priporočil, se njihovo tveganje za okužbo poveča. Tudi v tem trenutku imamo v Sloveniji še okužene in zbolele za virus,« je spomnil. Dodal je, da se ne slepijo, da bo v prihodnjih tednih in mesecih prišlo še do posameznih okužb. »Naša želja je, da vsako okužbo ustrezno ustavimo, epidemiološko obdelamo. Tiste, ki so zboleli damo v izolacijo in na zdravljenje, tiste, ki so bili v tesnih stiskih pa v karanteno za 14 dni.«

Kako potovati v tujino?

»Mi bomo na naših spletnih straneh redno objavljali tako imenovane »zelene države«. Torej države, ki imajo zelo majhno prekuženost. Ampak to še ne pomeni, da se v tisti državi ne moremo okužiti? Kjerkoli hodimo po svetu moramo imeti pred očmi, da se moramo obnašati preventivno na področju infekcije s tem virusom. Virus je zelo prisoten, naša odpornost zelo nizka zato je verjetnost, da ga bomo dobili zelo visoka,« je dejal Krek, ki si želi, da bi čim prej prišli do cepiva in zdravila. »Bolezen je težka. Ima tudi težke posledice, ne samo v času bolezni, ampak tudi po tem. Zato so vsi ukrepi smiselni in jih je potrebno spoštovati.«

Slovenija, Politika, Zdravstvo, Pogovor o
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.