Dr. Turk: Nihče ne bi smel pognati korenin v lonček s fikusom v svoji pisarni
Slovenija | 22.05.2020, 11:00 Helena Križnik
Poskusov rušenja aktualne oblasti je vse več. Že nekaj petkov zapored so se v Ljubljani tudi drugod vrstili protesti na kolesih proti vladi Janeza Janše. A v tem tednu smo bili priča tudi trgovanju za sedeže v državnem zboru. Ne vladavina ulice ne spodbujanje poslancev, da zapuščajo vladne stranke, v svojih temeljih nista demokratična, je za naš radio opozoril intelektualec dr. Žiga Turk.
V Sloveniji imamo vse indice, da smo država s svobodo govora in gibanja
Protesti na kolesih so najlepši dokaz, da Slovenija nikakor ne drvi proti diktaturi in kršenju človekovih pravic, je ugotavljal dr. Turk. »Kritike te vlade prek sredstev javnega obveščanja in družbenih omrežiji tečejo neovirano. Vsi indici so, da Slovenija ostaja demokratična država s svobodo govora in svobodo gibanja.«
Poslanski prestopi so nehigienični, a se dogajajo
V pogovoru z dr. Turkom smo se dotaknili tudi kupčij med poslanskimi skupinami. Zadnji prestop Gregorja Židana iz SMC v SD je namreč dvignil veliko prahu, saj naj bi se zanj odločil zaradi ponudbe, ki je ni mogel zavrniti. »To je nehigienično, a se v politiki dogaja.«
Se sploh razlikujemo od držav, kot so Iran, Turčija in Rusija?
Dr. Turk ne more razumeti bolestne želje in naporov po rušenju vlade, v kateri sodelujejo desnosredinske stranke. »Bistvo demokracije ni samo v tem, da imamo postopke, procedure, da gredo ljudje na volitve, na katerih izpolnijo in odvržejo neke lističe... Da imamo poslovnike, ustavne zakone... Na koncu je pomembno, ali vse to privede k temu, da se politiki med sabo nadzirajo ali ne. Ta nadzor ni samo med pozicijo in opozicijo v nekem časovnem trenutku, gre tudi za nadzor, ki se dogaja skozi čas, da za nekom pride nekdo drug, ki malo pogleda za nazaj.« Bistvo demokracije je torej menjavanje oblasti, je bil jasen dr. Turk. »Da nihče ne požene korenin v lonček s fikusom v svoji pisarni,« je dodal. Če se tega ne bomo navadili, se ne bomo razlikovali od držav, kot so na primer Iran, Turčija in Rusija.
Bomo kdaj dočakali stranke, ki ne bodo »sponzoruše« vplivnih krogov iz ozadja?
»Zdi se mi, da so v SMC in v DeSUS, odkar so v tej koaliciji, videli, kaj se v Sloveniji dogaja ter kako popačena in pokvarjena je ta demokracija v trenutku, ko si na drugi strani. V trenutku, ko si v vladi, ki je ne vodi izbranec nekega močvirja oziroma vplivnih krogov, se ti lahko dogaja vse mogoče.« Kot je dodal dr. Turk, se v SMC in DeSUS soočajo s številnimi napadi, zato se šele zdaj verjetno zavedajo, kako vplivni so krogi, ki so pri nas navajeni postavljati oblast. »Če so demokrati, se bodo temu zoperstavili in morda dobimo v Sloveniji sicer liberalne stranke, leve stranke, ki ne bodo ujetnice in sponzoruše krogov iz ozadja, ki mislijo, da so abonirani, da vodijo Slovenijo ves čas,« je še menil dr. Turk.