Starši bodo morali ob vrnitvi otrok in mladostnikov v vrtce in šole podpisati posebno izjavo
Slovenija | 11.05.2020, 19:33 Helena Križnik
Vzgojne in izobraževalne ustanove bodo predvidoma čez teden dni znova odprle vrata. Najmlajši se bodo lahko vrnili v vrtce, del učencev in dijakov bo spet sedlo v šolske klopi. Veljali bodo previdnostni ukrepi, ki jih pristojno ministrstvo skupaj s stroko zbralo v skupna navodila. Priprave so stekle.
V vrtce in šole le zdravi otroci in mladostniki
Na splošno bo veljalo, da se bodo v vrtce in šole lahko vrnili le zdravi otroci in mladostniki, ki v preteklih 14 dneh niso kazali bolezenskih znakov covida-19 in bili v stiku z osebo, okuženo z novim koronavirusom. Starši bodo to potrdili s podpisom posebne izjave, s čimer se bodo tudi zavezali, da bodo spremljali zdravstveno stanje otroka oziroma mladostnika, ki bo ob morebitnem poslabšanju ostal doma. »Taka izjava je zelo smiselna, podobne so v uporabi tudi na ostalih področjih,« je spomnila Polonca Truden Dobrin z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Skrb za higieno rok in ohranjanje ustrezne razdalje bosta ključni
V vrtcih in šolah bo skrb za higieno rok ena ključnih. »Umivanje rok z vodo in milom naj bo redno in temeljito. Če voda in milo nista dostopna, si roke razkužimo z namenskim razkužilom za roke. Otroci v vrtcih si roke umivajo in ne uporabljajo razkužil. Otroci v šoli lahko uporabljajo razkužila za roke.«
Med previdnostne ukrepe sodi tudi ohranjanje primerne razdalje, kar je otrokom in mladostnikom nekoliko težje razumeti. Zato bo uvedeno delo v manjših skupinah.
V začetni fazi v vrtce otroci, ki jim ni mogoče zagotoviti varstva doma
Poglejmo najprej v vrtce, kjer že preverjajo, koliko otrok se bo sploh vrnilo. »Zaradi prostorskih omejitev, ki so povezane z zagotavljanjem ustreznih zdravstveno-varnostnih ukrepov, starše naprošamo, naj v začetni fazi v vrtce pripeljejo le otroke, za katere ne morejo zagotoviti varstva doma. Starši, ki otrok ne bodo vključili v vrtec, bodo do konca maja oproščeni plačil,« je poudaril državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Damir Orehovec.
Vzgojitelji v vrtcih naj ne prezrejo potrebe otrok po bližini in varnosti
V vrtcih bodo manjše stalne skupine z istim vzgojiteljem v prvem starostnem obdobju od prvega do tretjega leta lahko štele največ osem otrok, v drugem od tretjega do šestega leta največ deset. Skupine se bodo morale nahajati v ločenih prostorih, prav tako naj se ne bi srečevale. Kolikor bo mogoče, bodo morali razdaljo ohranjati tudi otroci v isti skupini, še posebej ob počitku, ko bodo morali biti ležaniki ustrezno odmaknjeni drug od drugega, otroci pa naj bi uporabljali vselej iste. Priporočljive so dejavnosti na prostem, a treba bo pokazati precej iznajdljivosti. »Uporabo skupnih igral zunaj za zdaj odsvetujemo. Otroci naj od doma ne prinašajo igrač in knjig. Ninice, dude in podobno je treba shraniti za posameznega otroka za čas med spanjem. Uporabljajo naj se pralne igrače. Med skupinami naj se jih ne deli, dokler niso očiščene,« je naštela Truden Dobrinova. Posebej je opozorila, naj vzgojitelji ne prezrejo potrebe otrok po bližini in varnosti. »Zaposleni naj si na primer pred in pod tolaženju, crkljanju otrok umijejo roke.«
Osnovne in srednje šole bodo vrata odprle v omejenem obsegu
Nadaljujmo v osnovnih šolah. Te bodo svoja vrata odprle v omejenem obsegu. »Za prvo vzgojno-izobraževalno obdobje je predviden datum vrnitve 18. maj. Otroci naj bi delali v manjših skupinah do 15 otrok. Za 9. razrede je predviden povratek teden pozneje, torek 25. maja, tudi tukaj naj bi delo potekalo v manjših skupinah, torej do 15 otrok,« je pojasnil Orehovec. Učenci od 4. do 8. razreda se bodo še naprej izobraževali na daljavo. Tiste med njimi, ki so neocenjeni ali negativno ocenjeni oziroma imajo kakršnekoli težave, bodo lahko osnovne šole od 25. maja povabile nazaj in z njimi izvajale dopolnilni pouk.
Srednje šole bodo predvidoma prihodnji ponedeljek pozdravile dijake zaključnih letnikov. Vsi ostali bodo izobraževanje nadaljevali na daljavo, za tiste med njimi, ki so neocenjeni ali negativno ocenjeni, lahko tudi srednje šole organizirajo dodatno pomoč. »Kar se tiče srednjih poklicnih šol in srednjih strokovnih šol, lahko za svoje dijake ob ustreznih zaščitnih ukrepih organizirajo praktično izobraževanje v šoli ali pri delodajalcu ali v medpodjetniškem izobraževalnem centru, če tega še niso izvedli do zdaj.«
V glasbenih šolah le individualen pouk instrumentov in petja
V glasbenih šolah bodo predvidoma s prihodnjim tednom spet mogoče individualne oblike pouka instrumentov in petja, pouk skupinskih predmetov bodo še naprej izvajali na daljavo. Vrata naj bi v ponedeljek odprli tudi dijaški domovi, organizacije za izobraževanje odraslih, šole s prilagojenim programom ter zavodi za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami.
Kako bo z zaščitnimi maskami?
Brez zaščitnih mask ne bo šlo. V vrtcih bo za zaposlene priporočljivo, naj jih uporabljajo predvsem pri srečevanju s sodelavci in starši otrok. V osnovnih šolah naj bi jih zaposleni nosili ves čas in učenci devetega razreda zunaj matične učilnice. V srednjih šolah naj bi jih zaposleni prav tako uporabljalo ves čas, dijaki jih bodo lahko pri pouku in maturi lahko odložili. Kdo bo zagotavljal zaščitna sredstva? »V drugem delu tega tedna bodo vzgojno-izobraževalne ustanove pozvane, naj zaščitno opremo dvignejo na območnih enotah civilne zaščite,« je sporočil Orehovec. Poveljnika Civilne zaščite Srečka Šestana malce skrbijo zaloge. »Upam, da bodo dobave sledile porabi, da bomo lahko vse izpeljali.«
Ne bo lahko, priznava Orehovec
Država še nima podatkov o tem, koliko zaposlenih v vzgojnih in izobraževalnih ustanovah sodi v rizične skupine in zato ne bodo mogli opravljati dela. »Pričakujemo, da bo ta delež relativno visok,« je opozorila Truden Dobrinova. »Zavedamo se, da ne bo lahko. Predvsem od zaposlenih v vzgoji in izobraževanju bo to zahtevalo veliko znanja in organizacijskih spretnosti. A prepričan sem,da bodo naredili vse, kar bo v dobrobit otrok in mladostnikov,« je dodal Orehovec.
18. maj kot datum začetka postopnega odpiranja vzgojnih in izobraževalnih ustanov še ni povsem dokončen. Vlada bo odločitev o tem sprejela v drugi polovici tedna, ko bo imela pred sabo aktualne zdravstvene in epidemiološke ocene.