V Sloveniji vse več zaposlenih revnih
Slovenija | 01.05.2020, 09:58 Alen Salihović
»Bom iskren. Gotovo bo nekaj posledic te koronakrize prišlo tudi z zamikom,« je v pogovoru ob prazniku dela, ko v Katoliški cerkvi obhajamo tudi god sv. Jožefa delavca, dejal minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj. Opozoril je na vedno večje število zaposlenih revnih ter poudaril, da je vlada s protikoronskimi zakoni prišla naproti podjetjem, da ti ne bi množično odpuščali delavcev.
Minister je uvodoma dejal, da je delo položeno v človeka tako v smislu našega zemeljskega življenja kot tudi v duhovnem smislu. »Ni naključje, da je bil skrbnik božjega Sina delavec, ki goduje na ta praznik, Jožef delavec. Delo je velika vrednota za vsakega državljana in za vsakega kristjana.«
V nadaljevanju je predstavil ukrepe, ki jih je vlada v času epidemije sprejela za pomoč delodajalcem in delavcem ter tudi vsem ostalim. Nato spomnil na vedno večje število zaposlenih revnih: »To je težava, ki v je v svetu ponekod na zahodu že dlje časa prisotna, pri nas pa se je začela pojavljati pred leti. Pri tem imamo veliko odgovornost, da predvsem tudi vsi socialni partnerji najdemo pot k temu, da postavimo takšna izhodišča za določitev plačila za delo, da bo to tistim, ki prejemajo plačo dalo dostojanstvo in jih hkrati motiviralo, da se bo bolj splačalo delati.«
Delo je velika vrednota za vsakega državljana in za vsakega kristjana.
Vlada je dan pred praznikom dela imenovala člane socialnega sveta. »Menim, da so rešitve, ki jih delodajalci in sindikati kot predstavniki zaposlenih dogovorijo v socialnem dialogu veliko boljše, kakovostnejše ter trajnejše kot pa tiste, ki bi jih samo država predpisala z zakoni in drugimi predpisi. Mislim, da moramo predvsem na področju trga dela, zaposlitev, pravic delavcev in obveznosti na katere tudi ne smemo pozabiti, staviti na socialni dialog.«
Gotovo bo nekaj posledic te koronakrize prišlo tudi z zamikom. Mi smo s proti korona paketom poskušali podjetjem ponuditi roko na način, da bi zadržala delavce.
V teh dneh pa odmeva zgodba o odpuščanjih v velenjskem Gorenju, nekateri opozarjajo, da se bo val odpuščanj šele začel. Minister Janez Cigler Kralj poudarja: »Bom iskren. Gotovo bo nekaj posledic te koronakrize prišlo tudi z zamikom. Mi smo s proti korona paketom poskušali podjetjem ponuditi roko na način, da bi zadržala delavce in da bi potem z delavci, ki jih imajo lahko čim hitreje pričeli s svojo aktivnostjo. Verjetno vsem to ne bo uspelo. Tudi na ta čas se pripravljajmo, pripravljamo ukrep skrajšanega delovnega časa, ki bi ga država pomagala financirati v smislu, da bi delavec delal krajši delovni čas, država pa bi neko razliko v prejemkih pokrila delodajalcem, da bi lahko ti izplačevali plače. Pripravljajmo se tudi na povečano število brezposelnih.«
Letošnji praznik dela je po besedah ministra, poseben saj so ga nekateri pričakali v stiski in negotovih razmerah kako bo, ko bo konec epidemije. »Hkrati pa nam prav te okoliščine pomagajo, če smo zelo pozorni, da nam dajejo znamenja, ki poudarjajo oziroma nam kažejo, kako pomembna vrednota je delo. Gotovo je, da si velika večina želi delati. Skozi delo si pridobimo samospoštovanje, samozavest in se gradimo in dobivamo potrditve, ko pogledamo nazaj na opravljeno delo, da je dobro. Na drugi strani pa tudi vidimo, da je velik pomen varnosti in zdravja pri delu zelo pomemben.«
Vabim vse, da prižgemo kresove v svojih srcih.
Ob tem je spomnil, kako nujno je skrbeti za zdravje zaposlenih, posebej v luči epidemije v kateri smo se znašli. Čeprav letos ni bilo kurjena kresov in veliki zborovanj pa minister vabi: »Vabim vse, da prižgemo kresove v svojih srcih in da praznujemo s svojimi najdražjimi tudi veselje nad tem, da imamo drug drugega in nad tem, da si vemo tudi delo ovrednotit, se dela poveseliti, se tudi zahvaliti za to, da delo imamo. Za tiste, ki pa žal morda v tem trenutku so ostali brez zaposlitve ali pa jo iščejo pa bomo tudi storili vse, da jih podpremo, da bi čim prej lahko spet normalno začeli delati.«