Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič
Protest (foto: Pixabay)
Protest | (foto: Pixabay)

O Mitingu resnice 2020 ali Zakaj se mi zdi, da so nam najprej ugrabili državo, potem pa vam proteste

| 12.05.2020, 15:16 Dr. Kristijan Musek Lešnik

Dan pred petkovimi demonstracijami v Ljubljani ste preko naše Facebook skupine vabili nanje. Vesel sem, da ste vam zdi vredno izraziti vaše mnenje in da vas skrbi za prihodnost naše države. Ker sem nekaj starejši od vas, mi je všeč vaš entuziazem; spomni me na čase, ko smo se z vrstniki po Ljubljani zbirali za boljši jutri. Tudi zato sem vam sem v petek namenil zapis na svojem blogu: zakaj mene na demonstracijah, na katerih se mi zdi, da bo udeležence na suho nategnila natančno takšna politika, proti kateri žvižgate, v spregi s prav takšnimi mediji v službi kapitala, proti kakršnim žvižgate, ne boste videli.

Hotel sem razumeti ZA kaj si prizadevate. Ampak nisem mogel, ker je večina besed in napisov, ki sem jih videl na petkovih demonstracijah, vpila PROTI nečemu ali nekomu.

Hotel sem verjeti, da si prizadevate za drugačno politiko. Ampak potem bi pričakoval, da bi pred vožnjo pred parlament najprej iz svojih vrst nagnali in izžvižgali predstavnike tiste iste politike, za katero pravite, da je ugrabila državo, zdaj so vam prišli pa ugrabit še demonstracije.

Skratka, rad bi vas razumel. Rad bi pa tudi, da vi razumete mene. Zato vam pišem.

O dvojnih merilih

Vesel sem, da v prizadevanjih za boljšo družbo ne sedite križem rok. A se tudi sprašujem, kje ste bili prej. Čisto ničesar od tistega kar vas moti, ni izumila ta vlada. Vse nečednosti, ki so vas spravile na kolesa, so bile tukaj že prej. Nekatere v manjšem, nekatere pa v veliko večjem obsegu. (Razen protikoronskih ukrepov, ampak ti so v veliki meri podobni kot drugje, nekje so manj posegli v našo svobodo, nekje bolj, v povprečju smo pa tam/tam s povprečnim Evropejcem.)

Zato bom kar naravnost vprašal, kar me žuli:

Pravite, da vas moti korupcija. Strinjam se z vami. Ampak kje ste bili, ko so se preplačevale žilne opornice in še kaj, da so se polnili nekateri žepi, medtem ko so se daljšale čakalne vrste.

Pravite, da vas motijo kadrovske menjave. Kje ste bili, ko je bivši predsednik vlade v medijih razlagal, da je logično, da vsaka vlada opravi kadrovske menjave.

Pravite, da je politika kriva za tragedijo v nekaterih domovih starejših. Kje ste bili v zadnjem desetletju, ko je država v študije o domovih starejših zmetala 78 milijonov evrov, ki bi jih lahko namenili za izboljšanje kadrovskih in drugih pogojev v domovih (toliko stane 2000 respiratorjev).

Pravite, da vas skrbi nameščanje političnih kadrov, namesto strokovnjakov (bivša direktorica NIJZ). Strinjam se z vami - tudi sam sem dostikrat opozarjal na politiko negativne selekcije in nastavljanja političnih kadrov na strokovne funkcije. Me pa zanima, zakaj se vam ni zdelo sporno, ko je taista oseba prevzela vodenje NIJZ v času vlade, v kateri je pred tem opravljala visoko politično funkcijo.

Pravite, da vas skrbi razraščanje represije v družbi. Strinjam se z vami. Ampak kje ste bili, ko so na čelo šolske (?!) inšpekcije imenovali policista (ne razumite me narobe, verjamem, da je g. Slokan vrhunski strokovnjak in srčen človek, ampak na simbolni ravni se mi zdi to grozna gesta).

Pravite, da vas skrbi odpiranje ideoloških tem in indoktriniranje. Strinjam se z vami. Ampak kje ste bili, ko je minister Pikalo vrinil v šolski sistem svoj z novoizumljeni predmet, za katerega je bilo treba na silo spreminjati strukturo programa srednje šole in za katerega sem na strokovnem svetu opozarjal, da odpira prostor za vnašanje ideoloških vsebin v šole.

Pravite, da vas skrbi madžarsko financiranje medijev. Strinjam se z vami. Ampak kdaj ste se oglasili zaradi medija v lasti finančnega sklada iz Luksemburga (to je tista davčna oaza v Evropi, v kateri je bil 18 let predsednik vlade tisti Juncker, ki za mnoge med vami pooseblja vse, kar vas moti pri EU).

Pravite, da vas motijo žaljivi tviti. Strinjam se z vami. Ampak kje ste bili nekaj mesecev nazaj, ko je neprimeren tvit objavil državni sekretar na šolskem ministrstvu.

Pravite, da vas moti žaljiv odnos do žensk. Strinjam se z vami. Ampak kje ste bili, ko je pomemben politik izsiljeval spolne usluge za službo.

Pravite, da vas moti sovražni govor. Strinjam se z vami. Ampak kje ste bili, ko je na RTV nekdo v eter rekel o tistih, ki ne častijo Tita: »Teh osem (odstotkov) bomo pa ... saj zdaj so sv. Barbaro izpraznili ... je spet prostor, a veste, ... temu se reče sarkazem, ironija.«

Pravite, da ne boste trpeli kraje našega denarja. Kje ste bili v času, ko so nas ropali za TEŠ 6? Kje ste bili v času, ko se je nabavljalo ograjo za mejo prek poštnega nabiralnika? Kje ste bili v času, ko so v eno maketo vrgli toliko našega denarja, kot stane dobrih 10 respiratorjev?
Ne vem, kje ste bili takrat. Vem pa, kje vas nisem videl: na kolesih pred parlamentom. Zato me, prosim, razumite, da pri nekaterih udeležencih petkovega protesta ne vidim načelnosti, pač pa dvojna merila. Pri tistih, ki so vse to vedeli, naredili pa nič. Ali se obrnili stran. Ali pa držali nastavljen svoj žep.

To je bil del zapisa doktorja Kristijana Muska Lešnika, psihologa in docenta na fakulteti za matematiko Univerze na Primorskem. Celoten zapis najdete na njegovem blogu z naslovom: »O Mitingu resnice 2020 ali Zakaj se mi zdi, da so nam najprej ugrabili državo, potem pa vam proteste.«

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.

O avtorju