Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Jeruzalem (foto: Pixabay)
Jeruzalem | (foto: Pixabay)

Sveti deželi bomo letos s svojim darom lahko pomagali 13. septembra

Svet | 14.04.2020, 14:00 Helena Križnik

V Sveto deželo se v velikonočnem času običajno zgrinjajo množice. A zaradi preventivnih ukrepov ob pandemiji novega koronavirusa letos to ni bilo mogoče. Svetišča so ostala zaprta - tudi bazilika Božjega groba v Jeruzalemu. Bogoslužja je bilo mogoče spremljati prek spletnih družbenih omrežij. Tamkajšnji krščanski voditelji so medtem v skupni poslanici zapisali, da ni prvič, da se svet sooča s takšno preizkušnjo, a odgovornost vernikov je, da nudimo tolažbo vsem, ki jo potrebujejo. Kot so dodali, naj nas tokratno Jezusovo vstajenje vabi k obnovi, ki bo daleč od zatiranj, diskriminacije, lakote in krivic. Sami Sveti deželi pa bomo s svojim darom lahko pomagali jeseni.

Nabirka za Sveto deželo prestavljena zaradi trenutnih težkih razmer

Tradicionalno je nabirka za Sveto deželo predvidena na veliki petek. Ker so trenutne razmere marsikje onemogočile normalno skupnostno obhajanje obredov, je Kongregacija za vzhodne Cerkve papežu Frančišku predlagala preložitev. Določil je, da bo letos 13. septembra.

Darovi za Sveto deželo namenjeni ohranjanju žive Cerkve

Odločitev, da na veliki petek po vseh župnijah zbiramo darove za Sveto deželo, je leta 1974 sprejel papež Pavel VI., ki je deset let prej obiskal Jezusovo domovino. »Je prvi papež za svetim Petrom, ki je prišel iz Rima. Videl je situacijo v Sveti deželi - kako se tamkajšnja skormna skupnost vzdržuje,« je pojasnil komisar za Sveto deželo pater Peter Lavrih. Zaradi gmotnih težav, s katerimi so se soočali kristjani na Bližnjem vzhodu, je papež Pavel VI. ves katoliški svet prosil za podporo, da lahko tam nadaljujejo svojo evangeljsko navzočnost. »Podpora ni mišljena za muzeje, ampak za živo Cerkev ter vzdrževanje svetih krajev in vseh dejavnosti, ki jih Sveta dežela opravlja, torej šolstvo, karitativno delo in tudi arheološko delo.«

Kakšna je delitev sredstev? »65 odstokov darov gre Kustodiji Svete dežele, 35 odstotkov gre Kongregaciji za vzhodne Cerkve.«

Kristjani na Bližnjem vzhodu se še naprej soočajo s preizkušnjami

Prefekt Kongregacije za vzhodne Cerkve, kardinal Leonardo Sandri, je v letošnjem pismu, s katerim vabi k sodelovanju pri nabirki za Sveto deželo, spomnil, da se kristjani na Bližnjem vzhodu še naprej soočajo s številnimi preizkušnjami. Vse manj jih je, kar je tudi posledica dolgotrajnih vojn na območju. A letos bomo zaradi pandemije novega koronavirusa svojo bratsko solidarnost z njimi lahko pokazali šele jeseni, točneje v nedeljo pred praznikom povišanja Svetega križa. Simbolika je očitna, poudarja pater Lavrih. »Križ velikega petka in povišanje Svetega križa, potem ko je njegove ostanke našla sveta Helena, ko je izkopavala pod Kalvarijo ob gradnji prve bazilike na tem kraju - to je očitna povezava.«

Kako velikodušni smo bili lani Slovenci?

Slovenci smo lani za Sveto deželo v nabirki na veliki petek namenili 74.000 evrov, še 35.000 evrov je prek svojih akcij in darov romarjev dodal naš Komisariat za Sveto deželo.

Svet, Novice
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...