Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Na cestah ne prekoračimo hitrosti, te dni je na njih več delavcev, ki vzdržujejo določene odseke.  (foto: pixabay)
Na cestah ne prekoračimo hitrosti, te dni je na njih več delavcev, ki vzdržujejo določene odseke. | (foto: pixabay)

Bolj prazne ceste niso prizorišče za divjanje. Na cestah je namreč več delavcev za vzdrževanje.

| 03.04.2020, 12:57 Nataša Ličen

Na DARSU so takoj ob nastopu epidemije začeli pospešeno z obnovami cest zaradi občutno manj prometa. Ekipe so prilagodili razmeram in jih preorganizirali.

Naše ekipe imajo še vedno na vozilih pluge in sisteme za soljenje, ker je ponoči pod lediščem. Delamo aktivneje še vzdrževalna dela. Tu je virus, okrnjene ekipe, a dokler je čez dan sonce in plus temperature, nam gre vsaj to na roko.

»V prvi vrsti so naša skrb delavci. Delovne sredine ne smemo okužiti, saj mora avtocestna baza delati stoodstotno. Več tednov pa že izrabljamo ta čas za preplastitve, za dela, ki so primerna času, menjava in popravilo asfalta ter podobno. Želimo urediti najbolj problematične dele avtocest. Dela izvajamo predvsem na tistih odsekih, ki so najbolj obremenjeni s prometom«, je v pogovoru za naš radio dejal mag. Ulrich Zorin, vodja službe za upravljanje prometa in prometne varnosti pri Družbi za avtoceste Republike Slovenije.

"Opažamo, da je zdaj težava predvsem previsoka hitrost. Ljudje vozijo hitreje. Toda na cestah so delavci, ki so zato v večji nevarnosti. Apeliramo, ne prekoračite omejitev."

Po podatkih Darsa je na najbolj obremenjenih odsekih kar za približno 60 odstotkov manj prometa. »Porabnikov ne motimo, pravi mag. Zorin, »s tega stališča je naše delo učinkovitejše.«
Trenutno imajo odprtih več kot deset delovišč, glede na ekipe jih dnevno odpirajo in zapirajo. Delo teče operativno. Ker ni prometa, zdaj število delovišč ni tako pomembno. Dobava materiala je zaenkrat tudi nemotena.

Na odseku avtoceste med Domžalami in Šentjakobom so v letošnjem marcu zaznali 12-odstotno povečanje števila voženj med 180 in 200 kilometri na uro ter kar 73-odstotno povečanje števila voženj nad 200 kilometri na uro, glede na enako obdobje lani, so še sporočili z Darsa.

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...