Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Marta JerebičMarta Jerebič
Zdravnik (foto: Pixabay)
Zdravnik | (foto: Pixabay)

Mladi zdravniki brez licence v prve bojne linije, zavedajo se tveganj

Slovenija | 20.03.2020, 00:03 Helena Križnik

Za študij medicine smo se odločili, da bi pomagali ljudem. Tako mladi zdravniki odgovarjajo na ukrep, ki v času epidemije novega koronavirusa prekinja izobraževalne procese za tiste med njimi, ki so še brez licence, in jih pošilja v prve bojne linije.

Pomanjkanje zdravstvenega kadra se bo še bolj poznalo

Slovenski zdravstveni sistem je že pred to preizkušnjo deloval na meji zmogljivosti in v veliki meri na etični pogon zdravstvenih delavcev, opozarja predstavnica mladih zdravnikov, nevropediatrinja Tina Bregant. »Že prej je bilo zdravstvenih delavcev premalo. Zdaj jih je še manj. In še manj ji bo, ko bodo začeli zbolevati. Tukaj olepšav ni.«

Racionalna organizacija dela je izjemno pomembna

Kot dodaja Bregantova, je prav zato racionalna organizacija dela izjemno pomembna. Tega se zavedajo tudi zdravniki sekundariji in specializanti, na katere se nanaša nedavni vladni odlok, čeprav ga verjetno nihče ne sprejema z lahkim srcem. »Pravzaprav smo se šolali in brali o takšnih situacijah, zdaj je do takšne situacije prišlo.«

Mladi zdravniki brez licence pričakujejo ustrezno zaščitno opremo

Od države pričakujejo le to, da jim bo zagotovila ustrezno zaščitno opremo. »Verjamem, da država dela vse, da bi zaščitno opremo dobili čim prej. Mislim, da moramo podpreti vlado v njenih prizadevanjih, v tej situaciji smo vsi in le skupaj bomo zmogli.«

Huje obolelih bo vse več, Slovenija, žal, ne bo izjema

Je prerazporeditev mladih zdravnikov brez licence nujna že zdaj? »V bistvu gre za priprave. Nekateri so že v prvih bojnih linijah, to so predvsem zdravstveni delavci na primarni ravni. A fokus se bo nato premaknil na bolnišnice, saj bodo ljudje v vse večji meri potrebovali tudi podporo bolnišničnega zdravljenja,« pojasnjuje Bregantova. Čeprav še ni kritično, izkušnje ostalih držav po njenih besedah kažejo, da Slovenija, žal, ne bo izjema. »Situacija je resna, nismo izoliran otok, začelo se nam bo dogajati podobno kot drugod, podobno kot v Italiji.«

Držimo se pravil!

Tudi Bregantova poudarja, da so za upočasnitev širjenja okužbe samoizolacija, higiena rok in razkuževanje izrednega pomena. »To je edini način, da bomo lahko porazporedili količino ljudi, ki bodo potrebovali bolnišnično oskrbo. Da ne bomo vsi naenkrat pritisnili na vrata bolnišnic, ker bomo potrebovali kisik ali intenzivno zdravljenje.«

Ne smemo izgubiti upanja, iz preizkušnje bomo izšli močnejši in boljši

Tveganja so, strah in tesnoba, ki nas spremljata te dni sta zato resnična. A Bregantova dodaja, da ne smemo izgubiti upanja. »Ko bo to enkrat mimo, sama računam, da čez nekaj mesec, in se bomo na primer za božič uspeli podružiti, da bomo res lahko zadovoljni in veseli, ker smo preživeli. Če se bomo iz tega še nekaj naučili, če bomo tako premislili svoje vrednote, če bomo to naredili tudi kot človeštvo, bo ta preizkušnja kljub žrtvam, solzam in žalosti morda imela neko sporočilo.« Bregantova verjame, da bomo iz tega izšli močnejši in boljši.

Slovenija, Novice
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.