Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Helena Dobrovoljc (foto: Rok Mihevc)
Helena Dobrovoljc | (foto: Rok Mihevc)

Jezik je naš intimni prijatelj

Svetovalnica | 07.02.2020, 10:04 Rok Mihevc Mateja Subotičanec

In se ga je treba učiti, to je nedokončan proces. Jezika in slovenščine smo se dotikali v Svetovalnici. Kako kaj pravilno napišemo, kaj rečemo … Na mnogo vprašanj poslušalk in poslušalcev je odgovarjala dr. Helena Dobrovoljc.

Sodelavka ZRC SAZU dr. Helena Dobrovoljc je vodja Pravopisne sekcije in delovne skupine za pripravo novega pravopisnega priročnika ter moderatorka Jezikovne svetovalnice. Posveča se problemom sodobnega slovenskega jezika, standardizaciji oz. normativistiki, sinhroni leksikografiji in predstavljanju problemov sodobnega knjižnega jezika ter pravopisja v javnosti ter s tem povezano sociolingvistično problematiko.

V pripravi je nov pravopis, pri katerem sodeluje tudi Helena Dobrovoljc. »Jezik se je v zadnjih treh desetletjih, tudi pod vplivom novih medijev, zelo spremenil in tako je treba posodobiti pravila, pri katerih opažamo zadrege jezikovnih uporabnikov. Zasnova pravopisa, ki ga uporabljamo, je nastala v 60. letih v sodelovanju prof. Jožeta Toporišiča, Jakoba Riglerja in Antona Bajca. 20 let je trajalo, da ga je akademija potrdila.«

Helena Dobrovoljc
Helena Dobrovoljc © Rok Mihevc

Zdaj nov pravopis pripravljajo skupaj z javnostjo. Si s tem obetajo boljše rezultate, kot če bi to počeli samo s strokovnjaki? »Pogled strokovnjakov je malce omejen. V današnjem hitrem razvoju strok pa se zgodi, da se posamezna področja razvijajo precej hitreje in nimamo pogleda v to. Ni ravno novost, že Toporišič in Rigler sta pravopis odprla javnosti. Temu se je reklo načrt pravil za novi slovenski pravopis. Sodelovala so vsa strokovna društva v državi in pisanih odzivov je bilo precej, bila so različna srečanja. Mislim, da ne smemo spustiti tega standarda vključevanja javnosti, ker je vendarle pravopis povezan s pisanjem vseh nas.«

Čez vrata ali skozi vrata?

V oddaji prisluhnite zagatam in vprašanjem poslušalk in poslušalcev: o rabi besed ali besednih zvez »nazaj«, »sem dobro«, »poslušalke in poslušalci«, »čez vrata«, »ne rabimo govoriti«, »vse dobro vam želimo«, »kar se tega tiče«, »kaj dogaja« ter kako se uporabljajo predlogi k, h, z, s, o rabi dvojine, kakšna je razlika med besedama »vokalist« in »pevec«, o polvikanju in o pasivnosti slovenskih slavistov glede varstva jezika. Prisluhnite posnetku!

Svetovalnica
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«

O avtorju