Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Koronavirus na Kitajskem (foto: Unsplash)
Koronavirus na Kitajskem | (foto: Unsplash)

Imaš 37 stopinj Celzija telesne temperature? Ne smeš na metro!

Svet | 02.02.2020, 21:17 Helena Križnik

Novi koronavirus, ki je izbruhnil na Kitajskem, je zahteval vsaj 300 življenj. Z njim je okuženih že več kot 14.000 ljudi. Ker se skrivnostna pljučnica širi tudi po svetu, postaja azijska velesila vse bolj izolirana. Vse več držav se namreč odloča za odpovedi poletov vanjo in iz nje, zavračajo tudi tujce, ki so jo obiskali. Nekatera mesta so se že spremenila v mesta duhov.

V Guangdžovu na jugu Kitajske je Slovenec Mitja Iršič

Povezali smo se s Slovencem Mitjo Iršičem, ki je za naš radio večkrat pokomentiral aktualno domače politično dogajanje. Trenutno se mudi na jugu Kitajske, točneje v tretjem največjem mestu v državi Guangdžovu. Od Vuhana, kjer se je novi koronavirus najprej pojavil, je oddaljeno približno tisoč kilometrov, a posledice so vsak dan bolj opazne. Čeprav gre za praznični čas, kitajsko novo leto, mnogi ostajajo v stanovanjih, zaprte so restavracije in turistične znamenitosti, turistične ladjice ne vozijo po Biserni reki. »Mesto je za zdaj zamrznjeno. Ko se vodiš ali hodiš po Guangdžovu, imaš občutek, kot da si v Pjongjangu v Severni Koreji. Redkokoga srečaš. Vsa metropola ima več kot 20 milijonov ljudi, je večja kot marsikatero mesto v Evropski uniji. Fascinantno je videti takšno velemesto na pol izpraznjeno.«

Vse več je zapisov na svetovnem spletu, ki opozarjajo, da vlada ne bi sprejemala tako drastičnih ukrepov, če bi šlo samo za malo bolj nevarno pljučnico, in da gre očitno za nekaj več. Vrstijo se ugibanja, da oblasti ne upajo priznati državljanom, kaj se v resnici dogaja.

Telesno temperaturo merijo na metrojih, avtobusih, v taksijih, pred trgovinami...

Iršič je v Guangdžovu od začetka januarja. Že nekaj dni po njegovem prihodu so tam odkrili prve primere okužb, sledili so ukrepi. »Prvi ukrep, ki je vplival na naše vsakdanje življenje, je bil merjenje temperature potnikom na metroju. Tiste, ki so imeli povišano, so zavračali. Že 37 stopinj je bilo preveč in ljudje niso mogli uporabljati javnega prometa.«
S širjenjem novega koronavirusa je prišlo do stopnjevanja ukrepov, temperaturo so začeli meriti povsod. »Pred vhodi v nakupovalne centre, tudi po posameznih trgovinah, na avtobusih, termeraturo so začeli meriti celo taksisti, ustavljati so te začeli policisti oziroma varnostniki, ki preverjajo temperaturo.«

Na ulicah skoraj ni človeka, ki ne bi uporabljal zaščitne maske

Reklamni zasloni po mestu in v javnem prometu prikazujejo, kako kihniti, kako si umivati roke, kako nadeti zaščitne maske. Oblasti so ukazale, da je te treba uporabljati v javnih prostorih, tudi drugače na ulicah skoraj ni človeka, ki je ne bi imel. Težava je, tako Iršič, da prihaja do kroničnega pomanjkanja takšnih mask. »Če jih ima kakšna lekarna ali trafika, so cene zanje tudi desetkrat višje kot prej. A večinoma jih sploh ni.«

Temperaturo so začeli meriti povsod - pred vhodi v nakupovalne centre, po posameznih trgovinah, na avtobusih, termeraturo so začeli meriti celo taksisti, ustavljati so te začeli policisti oziroma varnostniki, ki preverjajo temperaturo.

Po državi lahko potuješ le s posebnim dovoljenjem ministrstva za zdravje

Na trgovskih policah ni sadja in zelenjave ter svežega mesa, potovanja v ostala mesta so močno otežena, potrebno je posebno dovoljenje ministrstva za zdravje. Iršiča malce skrbi, kako se bo vrnil domov. »Slišati je, da naj bi v začetku februarja vse letalske družbe odpovedale polete na Kitajsko in iz nje. To bo velik problem za nas, saj bomo lahko do nadaljnjega obtičali tam.«

Ali kitajske oblasti prikrivajo razsežnost skrivnostne pljučnice?

Kot je dodal Iršič, se zaradi drastičnih ukrepov številni sprašujejo, če ni okuženih in smrtnih žrtev še bistveno več. »Vse več je zapisov na svetovnem spletu, ki opozarjajo, da vlada ne bi sprejemala tako drastičnih ukrepov, če bi šlo samo za malo bolj nevarno pljučnico, in da gre očitno za nekaj več. Vrstijo se ugibanja, da oblasti ne upajo priznati državljanom, kaj se v resnici dogaja.« Širijo se govorice, tako Iršič, o celo več tisoč mrtvih in milijon okuženih.

Svet, Novice
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...