Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović
Radi pišemo z roko (foto: Pixabay)
Radi pišemo z roko | (foto: Pixabay)

Pisava pove veliko o človeku

Via positiva | 24.01.2020, 22:00 Nataša Ličen

Ne pa vsega, dodaja v izogib pretiravanju, predsednica Društva Pišem z roko, Marjana Jazbec. V studio, v oddajo Mladoskop, smo jo povabili ob osrednjem letnem dogodku omenjenega društva, Tednu pisanja z roko, ki je namenjen osveščanju o pomenu pisanja z roko, ob vse številčnejšem tipkanju na tipkovnico in drsenju po ekranih.

Peto leto dogodek podpira Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ter Zavod za šolstvo RS.

Pisanje z roko je več kot uporaba pisala, je izvirna spretnost, ki je povezana z našim živčnim in mišičnim sistemom. Spretnosti razvijamo z vajo, da pišemo.


Osupljivo je spoznanje, da na svetu nima nihče takše pisave, kot jo imam jaz ali kot jo imate vi, nihče od 7,7 miljarde ljudi, kot jih živi na zemlji. Strokovnjaki ugotavljajo, da naši možgani bolj kompleksno delujejo pri pisanju z roko kot pri pisanju s tipkovnico.

Kakšen pa je vaš rokopis, podpis?
Kakšen pa je vaš rokopis, podpis? © Pixabay


Informacija, ki jo napišemo z roko, se v spominu zadrži dlje časa.

Pri pisanju z roko se nam utrne več idej, ohranjamo dolgotrajnejšo pozornost in tako vzdržujemo naše možgane v dobri formi, tudi ko smo starejši.

Razvoj informacijske tehnologije in prevladujoča uporaba tipkovnice v pisnem komuniciranju je privedla do zmanjšanja motoričnih spretnosti, ki jih drugače razvijamo s pisanjem z roko. Mnogi govorijo o digitalni demenci, 'bolezni', ki jo digitalne tehnologije povzročajo človeškim možganom. Zato se vedno bolj pogosto izraža potreba po ohranjanju tradicionalnih tehnik učenja: ponavljanja, učenja na pamet, pisanja z roko.

Marjana Jazbec, predsednica Društva Radi pišemo z roko
Marjana Jazbec, predsednica Društva Radi pišemo z roko © Nataša Ličen

Zakaj bi zavrgli nekaj, kar je izvirno naše? Več moramo pisati z roko, da bo ostala naša pisava lepa, to je tekoča in čitljiva.


Letošnja osrednja tema Tedna pisanja z roko je V naši družini radi pišemo z roko. S tem želijo nagovoriti tudi starše in stare starše, da so vzor mlajšim pri pisanju z roko, še posebej, ko gre za osebna sporočila, npr. čestitke za rojstni dan, novoletna voščila, izrazi sožalja, pohvale, zahvale. V projektu letos sodeluje prek 240 osnovnih in srednjih šol, šol, knjižnic, medgeneracijskih centrov ter drugih izobraževalnih in kulturnih ustanov, kar je dvakrat več kot v letu 2019.

https://www.pisemozroko.si/

Letošnji ambasadorji pisanja z roko so s svojimi rokopisi Nuška Drašček, Uroš Kuzman in Ilka Štuhec. Ob koncu Tedna bodo izdelali tudi e- knjigo, v kateri bodo zbrana vsa poročila udeležencev Tedna 2020.
Teden pisanja z roko je vsako leto okrog 23. januarja. Na ta dan v številnih državah po svetu obeležujejo Mednarodni dan pisanja z roko. Pobudo za to je dalo leta 1980 Ameriško združenje za izdelavo pisal (Writing Instrument Manufacturer's Association), ki je uporabilo podpis Johna Hancocka pod Deklaracijo neodvisnosti ZDA za promocijo pisanja z roko.
»Zakaj bi zavrgli nekaj, kar je izvirno naše? Več moramo pisati z roko, da bo ostala naša pisava lepa, to je tekoča in čitljiva.«

Via positiva, Mladoskop
Pogovorni večer z nadškofom Alojzijem Cviklom je vodil Blaž Lesnik. (photo: Jon Kanjir) Pogovorni večer z nadškofom Alojzijem Cviklom je vodil Blaž Lesnik. (photo: Jon Kanjir)

Gospod je pedagog, pusti nam, da ga sami iščemo

Drugi dan radijskega misijona smo bili posebej povezani z mariborsko nadškofijo. Na pogovornem večeru v Slomškovi dvorani v drugem največjem slovenskem mestu so tako verniki vprašanja postavljali ...

Zmenek (photo: pixabay) Zmenek (photo: pixabay)

Kako premagati ovire pri zmenku?

V današnjem času imamo več možnosti za spoznavanje novih ljudi kot kadarkoli prej. Vendar kljub poplavi aplikacij in družbenih omrežij, ki olajšajo stik, se zmenkovanje pogosto zdi težje kot ...